21 Mayıs 2018, Pazartesi

Çatı adaya CHP içinden tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun MHP lideri Bahçeli'ye çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adını önermesi kamuoyunda ve siyasetçiler arasında büyük şaşkınlık yarattı.

16 Haziran 2014 Pazartesi 22:39
Çatı adaya CHP içinden tepki
Kamuoyunda az tanınan bir isim olması nedeniyle sosyal medyada bütük bir şaşkınlık ve merakla karşılanan Ekmeleddin İhsanoğlu ismine ilk tepki CHP içinden geldi. Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, Twitter'da, "Yağmur'dan kaçınmak için bu çatının altına girilmez; bu çatı şakır şakır akar" yazdı. İstanbul Milletvekili Melda Onur ise "Tamam arkadaşlar, kabul trollendik. Uzlaşı toplantısında talep edilen profile uymuyor" dedi.
 

EN SERT TEPKİ NUR SERTER'DE: UTANÇ İÇİNDEYİM


Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığıyla ilgili en sert tepki İstanbul Milletvekili Nur Serter'den geldi. Serter, "Son derece üzgün ve utanç içindeyim. CHP'nin bağrına bir hançer saplandı. Arkadaşlarla ne yapacağımızı değerlendireceğiz" dedi.

Ekmenoğlu'nun adaylığını Hürriyet'e değerlendiren Serter, "Böyle bir adayın gösterilmiş olmasından CHP milletvekili olarak son derece üzgünüm ve utan içindeyim. CHP, 90 yılı aşkın süredir devam eden mücadelesini, ilkelerini, ideolojisini bir kenara atmış ve ortak aday olarak ileri sürmüş olduğu bu ismi, başbakanla aynı kulvarda koşan bu insanı aday göstererek yarışa girmiştir.  Ben 90 yıllık mücadelenin sıfırlandığını ve CHP'nin bağrına bir hançerin saplandığını düşünüyorum. Son derece üzüntülüyüm. Bu adayı gerçek CHP'lilerin Atatürk'e Atatürk ilkelerine ve Altı Ok'a gönül vermiş olanların içlerine sindirmelerinin mümkün olmadığını da çok açık olarak biliyorum" diye konuştu.

Serter, bunun yanlış bir mücadele yöntemi olduğunu savunarak, "Muhalefetin kendi ilkelerini sıfırlayarak bir mücadele içine girmesi, kendi ilkeleri doğrultusunda güçlü bir muhalefet yapamamış olmasının da bir kanıtıdır.  Bu tercihi yapanların tercihini yeniden değerlendirmelerini diliyorum. Bu şartlar altında bir başarıya ulaşmanın mümkün olmadığını da görüyorum" dedi. 
 
Bu durumda cumhurbaşkanlığı seçimlerinde siz ne yapacaksınız, sorumuza Serter, "Bizi de çok zor durumda bıraktılar. CHP'ye gönül vermiş insanların şu anda içleri kan ağlıyor. Bu kadarını bu yönetimden beklemiyorduk. Arkadaşlarla oturup bir değerlendirme yapacağız" dedi.
 

İHSAN ÖZKES: “HAYIRLI OLSUN”


CHP İstanbul Milletvekili ve eski müftü İhsan Özkes ise "Ne diyeyim, hayırlı olsun. İsmi geçenlerden biri değildi, beklenmedik bir isim oldu" demekle yetindi. 
 

GÜNAYDIN: BU ÇATI ŞAKIR ŞAKIR AKAR


Yerel seçimin ardından Genel Başkan Yardımcılığı koltuğundan alınan CHP Ankara Milletvekili ve PM üyesi Gökhan Günaydın, Twitter'da "Yağmurdan kaçınmak için bu çatının altına girilmez; bu çatı şakır şakır akar" diyerek tepki gösterdi.
 

CHP'Lİ ONUR: TROLLENDİK


CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, Twitter'dan İhsanoğlu'nun çatı aday olarak önerilmesine sert sözlerle tepki gösterdi.

Onur, şunları yazdı:

''TOPLU CEVAP: Ekmeleddin Ihsanoğlu adaylığı konusunda hiç bilgim yok. Ama son katıldığım uzlaşı toplantısında talep edilen profile uymuyor. Tamam arkadaşlar, kabul trollendik... Ama çatı adayını ilk kez duyunca vekil dediğin de bir bocalar... Daha da yazmam. O halde ben Milletvekillerine grupta yapılan ankette yazdığım aday isimlerimi açıklayabilirim artık: 1-Sami Selçuk 2-Altan Öymen''
 

GÜNAY'DAN DESTEK


Ak Parti'den istifa eden Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay ise Ekmeleddin İhsanoğlu ismine destek verdiğini Twitter'dan duyurdu.

Günay, şunları yazdı:
Sayın Prof. E.İhsanoğlu CB adaylık yarışına kalite getirecek olan saygıdeğer bir bilim insanı ve değerli bir yöneticidir. Başarılar dilerim.
 

KAPLAN: "CHP VE MHP ERDOĞAN'DAN KURTULMAK İÇİN ONU KÖŞKE GÖNDERMEK İSTİYOR"


CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanlığına aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nu çıkarmasına HDP'den ilginç bir yorum geldi. Hasip Kaplan, "Başbakandan kurtulmak için onu köşke yollamaya çalışıyorlar. O nedenle de bu adayı çıkardılar" dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, çatı aday Ekmenoğlu için, "CHP ve MHP başbakandan kurtulmak için onu köşke yollamak istiyorlar" dedi. Kaplan, sağın karşısına halkın adayını HDP'nin çıkaracağını söyledi. "Asıl sürpriz bizim cenahta olacak. Sabırla, bir hafta on gün daha bekleyin. Sağın karşısında halkın adayını biz çıkaracağız" diyen Kaplan, Ekmenoğlu'nun CHP içinde de ciddi tartışma yaratacağı tahmininde bulundu.

Kaplan, "Bir İslamcının karşısına İslamcı aday çıkararak seçim alacaklarını zannediyor aslan sosyal demokratlar. Ama bu adayın CHP içinde çok ciddi tartışma yaratacağına inanıyorum" dedi.
 

KÖŞK SEÇİMİ İÇİN SÜRPRİZ BULUŞMA


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Ekmeleddin İhsanoğlu’nu "Çatı Aday" olarak açıklamasından hemen sonra Ankara’da sürpriz bir buluşma gerçekleşti. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak şu dakikalarda açıklanan çatı adayla ilgili toplantı yapıyor.

Destici’nin makamında devam eden toplantıdan sonra iki genel başkanın açıklama yapması bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun BBP ve SP’yi ziyaretinde hem Destici hem de Kamalak’tan İhsanoğlu’nun isminin önerisinin geldiği öğrenildi.


Hürriyet
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »