21 Haziran 2018, Perşembe

Çatının mimarı Kemal Derviş

CHP'nin MHP'ye 'Çatı Aday' olarak sunduğu Ekmeleddin İhsanoğlu'nu Kılıçdaroğlu'na Kemal Derviş'in önerdiği ortaya çıktı.

17 Haziran 2014 Salı 16:37
Çatının mimarı Kemal Derviş
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Ekmeleddin İhsanoğlu ismini 24 Mayıs’taki görüşmede kendi ismi de adaylar arasında geçen eski Devlet Bakanı Kemal Derviş’in önerdiği, Kılıçdaroğlu’nun yaptığı çalışmanın ardından İhsanoğlu’na 12 Haziran akşamı adaylığı teklif ettiği ortaya çıktı.

CHP ANALİZİ

Derviş bu görüşmede, “İktidarın adayının seçim sürecinde dini duyguları sömürerek propaganda yapacağını düşünüyorum. Çağdaş, laik ve aynı zamanda mütedeyyin kesimin de sıcak baktığı bir isim olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu değerlendirmenizi öneririm” dedi.

İhsanoğlu’nu tanıyan Derviş “Sizi Ekmeleddin Bey ile bir araya getirmek de isterim” teklifinde bulundu.

12 Haziran Perşembe günü İstanbul’da özel bir akşam yemeğinde İhsanoğlu ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu’na, Derviş de eşlik etti. Yaklaşık iki saat süren yemekte politikaya sıcak bakmadığını ifade eden İhsanoğlu, buna rağmen görevin “yüce” olduğunu ifade ederek kabul etti. İhsanoğlu, karşısına çıkacak adaylarla siyaseten atışmamayı tercih edeceğini ifade ederken “Siyasetin içinden gelen birisi değilim. Propaganda sürecinde hedef haline getirileceğim, ben kavga etmeden süreci götürmeyi çok isterim” dedi.
Kılıçdaroğlu da, “Biz, tüm vatandaşlarımızı kucaklayacak dilin süreçte olması gerektiğini savunuyoruz. Zaten toplumun da beklentisi tarafsız, devletin kurumlarıyla uzlaşı içinde çalışacak, siyasete fazla bulaşmayacak bir isim. Bu tanım size çok uygun” dedi.

Kıvanç El - Hürriyet
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »