Çavuşoğlu: Hayal ettiğimiz noktaya hep birlikte ulaşacağız

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Millete istikamet çizmek, ayar vermek, milletin ufkuna ve ruhuna aykırı kodları onlara dayatmakla hiçbir sonuç elde etmek mümkün değildir." dedi.

13 Ekim 2017 Cuma 19:54
Çavuşoğlu: Hayal ettiğimiz noktaya hep birlikte ulaşacağız
Bursa'nın karacabey ilçesinde İmam Hatip Mezunları ve Mensupları  Derneğinin açılış törenine katılan Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada, kendisinin de  İmam Hatip mezunu olduğunu hatırlattı.

Yunanistan'dan geldikten sonra henüz 11 yaşındayken biga'da değerli  insanların kendisine sahip çıkarak, kol kanat germeleri neticesinde tahsilini  tamamladığını anlatan Çavuşoğlu, Türkiye için fayda sarf etmeye çalıştığını  söyledi.

Çavuşoğlu, imam hatiplerin esasen ortaya çıkış noktasının tek parti  döneminin son yıllarına tekabül ettiğini dile getirerek, "Hakikaten cenazelerin  kaldırılması için imamların, hocaların bulunamadığı dönemlerin yaşandığı  tartışmalar çerçevesinde, ortaya çıkan bir fikirdir. 1950'li yıllar, akabinde  60'lı yıllarda yeni bir ivme kazanmıştır." diye konuştu.

 "ALLAH, ONA GÜÇ VE GAYRET VERSİN"

Özellikle 60'lı yılların ortasından itibaren milletin gayretkeş,  çilekeş, gönül insanlarının, maneviyatı ve mukaddesatı her şeyin üstünde tutan  insanların bu okulların hamurunu, harcını kardıklarını; yanlarına barınacakları  yurtlarını, mesleki eğitimlerini alabilecekleri camileri inşa ettiklerini dile  getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bu insanlar, o dönemdeki öğrencilere, milletin hizmetine bunu  sunmuşlardır. Bu çerçevede inşa edilen, bu ruhla ortaya konan bu okullara gelip  yetişen insanlar, bugün artık bu okullara ve bu millete olan vefa borcunu ödüyor.  Sayın Cumhurbaşkanımız, bunun en bariz örneğidir. O da bir imam hatiplidir.  Bahsettiğimiz yıllardaki hamurun karıldığı, yoğrulduğu süreçten geçerek, bugün bu  camiaya, millete, ülkeye olan vefa borcunu ödemek için gecesini gündüzüne  katıyor. Allah, ona güç ve gayret versin. Türkiye, son 15 yıl içinde teknoloji,  ulaşım, sağlık alanındaki başarılarının yanı sıra eğitim alanındaki fiziki  koşulları da güçlendirmesini bildi. Bunun yanı sıra tüm alanlarında 'sessiz  devrim' diye nitelendirdiğimiz birçok hamleyi de gerçekleştirmiş oldu. Bu manada  özellikle bu okulların yanı sıra diğer meslek okullarının önünü kapayan, ufkunu  karartan katsayı problemini ortadan kaldırmış oldu."

Çavuşoğlu, 2012'de kendisinin de içinde bulunduğu dönemde, birçok  şeyin havada uçuştuğu, inanılmaz hakaretlere maruz kaldıkları bir ortamda, bazı  küçük düşünceler, küçük düşünenlerin kendilerini yollarından almaya kalksalar da  başarılı olamadıklarını vurgulayarak, "4+4+4 dediğimiz sistem, kanun  değişikliğini gerçekleştirdik. Bugün itibariyle bu okullara olan teveccüh, günden  güne artıyor. Bu okullarda nitelikli eğitim, günden güne güçleniyor. Diğer  okullarda da gerek Kur'an-ı Kerim, gerek peygamber efendimizin hayatını anlatan  Siyer-i Nebi dersleri okutulmaya başlandı.'' ifadelerini kullandı.

"MİLLETİN RUHUNA AYKIRI KODLAR"

Türkiye'nin bir şey kaybetmediğini, ülkede hiçbir şeyin değişmediğini  anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam
etti:

"Hiç kimseye hiç kimse musallat olmadı. Ama ne oldu? Devletle millet  barıştı. Milletle toplumsal yaşam içindeki barış hakim oldu. Dolayısıyla millete  istikamet çizmek, ayar vermek milletin ufkuna ve ruhuna aykırı kodları onlara  dayatmakla hiçbir sonuç elde etmek mümkün değildir. Dolayısıyla millet bir  şekilde tavrını ve ne yapmak istediğini ortaya koydu. Şimdi bundan sonra bize  düşen gerçekten de son 15 yıldan aldığımız güçle büyüyebileceğimizi,  güçlenebileceğimizi, empoze edilen değil kendisi rol alan, iddia ve tezlerini  bölgesinde geçerli kılabilecek o mefhumu geliştirmek, güçlendirmektir."

"NEDEN GERİ KALDIK?"

Çavuşoğlu, 2. Dünya Savaşı'nın 1948 yılında bittiğini hatırlatarak,  şunları kaydetti:


"Biz 1920'li yılların başında savaştan çıktık. Kurtuluş Savaşı ile  beraber bu ülke, millet adeta küllerinden doğarak Anadolu'yu kendisine Vatan  kılmaya devam etti. Biz Almanya'dan 28 yıl önce yeni bir devlet yeni bir vizyon  ortaya koymaya başladık. Hal böyle olunca bizden 28 yıl sonra bütün insan  kaynağını yitirmiş hatta ülkemizden de insan kaynağı olarak aldığı insanımızla  onun emeğiyle yola çıkan Almanya ki yeraltı zenginlikleri bakımından  değerlendirdiğimizde çok da bizden farklı bir yeri yoktur, şu anda bizden fersah  fersah ötede. Sanayisiyle, teknolojiyle, üretim kapasitesiyle her bakımdan. Peki  şimdi bu soruyu bizim dönüp kendimize sormamız gerekiyor. Biz Almanya'dan 20-25  yıl önce başladımız bu süreçte geldiğimiz bu noktayı gördüğümüz zaman 'Neden geri  kaldık, neden aynı kapasiteyi temin edemedik?' deyip düşünmeyecek miyiz?  Düşünmediğimiz, bunun muhakemesini yapmadığımız takdirde bilin ki aynı yanlışları  yapmaya devam edeceğiz.''

Aynı şeylerin Güney Kore için de söylenebileceğini, onların da  kendilerinden 40 yıl sonra başlamalarına karşın geldikleri noktanın ortada  olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Peki biz niye yapamadık? Ne oldu da yapamadık, neden başaramadık? Bir  kere üzerimizde egemenlik kuran ulaslararası sistem bunu yapmamıza mani oldu bu  bir. İkinci, milletimizi özgüven kaybına uğratarak, 'silik ve yapamaz, edemez'  diyerek öz güvenini ortadan kaldırdılar ve kendi içine kapattılar. Son olarak  bizi, bin yılı aşkın köklü ve derin tarihimizden kopararak adeta hafızamızı  resetlediler. El Cezeri'lerden tutun da Farabi'lere kadar, İbni Sina'lardan tutun  da Kuşçubaşılarına kadar hepsi çok önemli buluşlar, icatlar gerçekleştirdiler ve  bunları o günkü şartlar çerçevesinde ortaya koydular. Ama arada bir kopukluk  yaşandı ve o kopukluktan sonra hafıza kaybına uğradık."

"HAYAL ETTİĞİMİZ NOKTAYA HEP BİRLİKTE ULAŞACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine 2023 hedefini  koyduğunu anımsatan Çavuşoğlu, 2023'ün sadece cumhuriyetin 100. kuruluş yıl  dönümü olmadığını vurgulayarak, konuşmasını şöyle tamamladı:

"2023 dediğimiz şey, onun öncesinde Balkan coğrafyasından tutun da  Ortadoğu coğrafyasında yaşananların yeniden hatırlanması ve biz millet olarak  bunları hatırladıktan sonra aynı delikten ikinci kez sokulmamamız için gerekli  önlemlerin, tedbirlerin alınması, milli birliğin, beraberliğin temini ve  hazırlıklı hale gelmek olmalıdır. Şimdi öğrencisiyle, velisiyle, sanayicisiyle,  turizmcisiyle, özetle bütün toplumsal katmanlarıyla, hangi meslekten ya da hangi  gruptan olursa olsun, hangi inançtan, hangi renkten olursa olsun hepimiz bir  araya gelerek, güçlenerek, birlik olarak içinden geçtiğimiz bu süreçten  Türkiye'nin güçlü olarak çıkmasını sağlayacak, Allah'ın izniyle bu hayal  ettiğimiz noktaya hep birlikte ulaşacağız diyorum."

Çavuşoğlu, daha sonra derneğin açılışını gerçekleştirdi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »