18 Şubat 2019, Pazartesi

Çavuşoğlu’ndan Menbiç açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ile yapılacak görüşme öncesinde, Menbiç'te iç savaş öncesi nüfus dağılımının esas alınacağını söyledi.

6 Mart 2018 Salı 17:45
Çavuşoğlu’ndan Menbiç açıklaması
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile yapılacak görüşme öncesinde, Menbiç'te iç savaş öncesi nüfus dağılımının esas alınacağını söyledi.

Washinton ile Ankara'nın nüfus oranına göre yönetim konusunda mutabık olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Sürgün edilenler yeniden topraklarına dönecek. Anlaşma için önce YPGMenbiç'ten çıkarılmalı" dedi. 

Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in ardından Menbiç'in teröristlerden temizleneceğini defalarca vurguladı. Ancak Washington, DAEŞ ile mücadele kisvesi altında desteklediği YPG'nin bölgeden çekilmesi konusunda ayak sürüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD Dışişleri Bakanı Rex  Tillerson ile görüşmesinin neticesinde ortaya çıkan ortak mekanizma ve çalışma  grupları çerçevesinde Türkiye'nin ABD'den beklentilerinin belli olduğunu  bugün vurgulayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "PYD/YPG'nin silahlarını teslim etmesini istiyoruz. 8-9 Mart'ta  yapılacak toplantıda bu konular tekrar ele alınacak. Suriye, Suriye'deki  gelişmeler, Menbiç tekrar ele alınacak" diye konuşmuştu.Bakan Çavuşoğlu 12-14 Mart’ta Rusya’da, 19 Mart’ta ise ABD’de görüşmeler yapacak.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »