Celal Talabani Irak'ta

Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Lideri Celal Talabani, Almanya'daki tedavisinin tamamlanmasının ardından özel uçakla Irak'a döndü.

20 Temmuz 2014 Pazar 5:10
Celal Talabani Irak'ta
Talabani'yi Süleymaniye Uluslararası Havalimanı'nda eşi Hero İbrahim Talabani, çocukları ve diğer yakınları karşıladı. 

Talabani'nin isteği üzerine resmi karşılama töreni düzenlenmedi. Talabani'nin ailesi, basın mensuplarının görüntü almasına izin vermedi. Bu nedenle gazeteciler, Talabani'nin konvoyunu havalimanı çıkışında çekebildi. Ailesinin isteği üzerine Talabani'yi karşılamaya KYB'liler de gelmedi. Partililerin, daha sonra Talabani'yi evinde ziyaret edeceği belirtildi. 

İslami Toplum Partisi (Komel) Merivan Gelali, Talabani'nin sağlığının elverişli olmaması nedeniyle resmi tören düzenlenmediğini ve basının görüntü çekmesine izin verilmediğini ileri sürdü. 

579 gün sonra döndü

Irak'a 579 gün sonra dönen Talabani, Süleymaniye'nin Debaşan ilçesindeki köşkünde kalacak. Talabani'nin özel doktoru ve Kerkük Valisi Necmettin Kerim, yaptığı açıklamada, "Talabani'nin tedavisi, Süleymaniye'de devam edecek. Talabani'ye evinde, bir doktor ve iki yardımcıdan oluşan sağlık ekibi eşlik edecek" dedi. 

Bu arada Kürt medyasında yer alan haberlere göre Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, KDP yönetimiyle, Celal Talabani'yi karşılamak istedi. Ancak Talabani’nin ailesi, resmi bir tören olmadığını gerekçe göstererek Barzani'ye teşekkür etti ve bu isteğini geri çevirdi.

Mesut Barzani, Talabani'nin ülkesine dönmesi dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Değerli kardeşim Mam (amca) Celal'in, Kürdistan bölgesine dönüş haberi beni ziyadesiyle mutlu etti" ifadesine yer verdi. 

Talabani'ye şifa dileyen Barzani, mesajında şunları kaydetti:

"Mam Celal'in hastalığı, Kürdistan bölgesi ve Irak siyasi sürecinde büyük bir boşluk oluşturdu. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki Mam Celal'in dönüşü, Kürdistanlı güçlerin birliğini ve kardeşliğini pekiştirecektir. Özellikle de halkımızın içinde bulunduğu hassas dönemde, Mam Celal'in gelişi önemli bir dönüm noktası olacaktır." 

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani de yayımladığı mesajda, Talabani'nin, Irak'a dönüşünü kutladı. Talabani'nin, Irak siyasetinde tarihi bir rolü olduğunu dile getiren Barzani, "Kürt halkı için Talabani'nin evine dönüşü de tarihi bir gündür" ifadesini kullandı.

Başkent Bağdat'ta 17 Aralık 2012'de beyin kanaması geçiren Celal Talabani, bir gün sonra ambulans uçakla Almanya'nın başkenti Berlin'e sevkedilmişti. O tarihten beri tedavi gören Talabani'nin 7 Nisan 2005'de başlayan Irak Cumhurbaşkanlığı görevi doldu. Yerine gelecek aday, yine partisi KYB'den seçilecek. KYB'nin seçeceği yeni cumhurbaşkanı adayında, Talabani'nin etkili olacağı belirtiliyor.

Talabani Irak siyasetinde etkili olamayacak

Bu arada İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) Yönetiminden Muhammet Rauf, Talabani’nin artık eskisi gibi Irak siyasetinde etkili olamayacağını belirterek, "Oğlu Kubat Talabani'den öğrendiğimize göre, Talabani'nin istirahate ihtiyacı var. Sağlık durumu, Talabani'nin siyasetteki aktif rolünü oynamasına fırsat vermeyecektir" dedi. 

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP)  Erbil Sorumlusu Ali Hüseyin de Talabani’nin yokluğunun, Irak siyasetinde büyük bir boşluk oluşturduğunu vurgulayarak, "Mam Celal'in yokluğunda partisi KYB'de de büyük bir eksiklik yaşandı. Geçen 1,5 yılda Talabani’nin yokluğu açık bir şekilde hissedildi" diye konuştu. 

Uzun bir zamandır Talabani’nin sağlığı hakkında kesin bir bilgiye sahip olmadıklarını dile getiren Hüseyin, "Talabani, Kürdistan bölgesinde ve Irak'ta etkili bir isimdir. Talabani'nin siyaset sahnesine dönüp dönmeyeceği ve her zamanki rolünü oynayıp oynamayacağı yakında anlaşılır" ifadesini kullandı. 

İslami Toplum Partisi (Komel) Yöneticilerinden Merivan Gelali, Talabani'nin, Irak'a dönüşünün partisi KYB'deki karışıklıkların sona ermesi noktasında önemli bir gelişme olduğunu belirterek, "KYB'deki, Irak cumhurbaşkanlığı adayını belirleme tartışmaları son bulacaktır" dedi. 

Gelali, sağlık durumunun iyi olmaması nedeniyle Talabani'nin, Kürdistan bölgesi ve Irak siyasetine etkisinin olmayacağını savunarak, "Çünkü Irak ve Kürdistan bölgesine müdahale edecek ve sorunları halledecek kadar sağlıklı bir durumda değil" şeklinde konuştu. 

Goran Hareketi Siyasi İlişkiler Sorumlusu Muhammet Haci de Talabani’nin sağlığına kavuşmasını dileyerek, şunları söyledi:

"Mam Celal gibi bir şahsiyetin, Kürdistan bölgesine ve siyasi arenaya dönüşünden mutluluk duyuyoruz. Irak, krizlerden geçiyor. Ümit ediyoruz ki Mam (amca) Celal sağlığına kavuşur ve olumlu rolünü oynamaya devam eder. Talabani’nin, Irak ve Ortadoğu'daki siyasi durumun düzelmesine katkıda bulunmasını ümit ediyoruz."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »