21 Mayıs 2018, Pazartesi

Cem Yılmaz, burs sözü verdiği otizmli Yunus ile buluştu

Ünlü sanatçı Cem Yılmaz, İstanbul'un Beykoz semtinde yaşayan ve dünyaca ünlü besteci Mozart ile aynı müzik kulağına sahip olan 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar'ı, İstanbul Üniversitesine kabul edilmesinin ardından bugün evinde ziyaret etti.

12 Temmuz 2017 Çarşamba 20:42
Cem Yılmaz, burs sözü verdiği otizmli Yunus ile buluştu
İstanbul'un Beykoz semtinde yaşayan ve  dünyaca ünlü besteci Mozart ile aynı müzik kulağına sahip olan 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar, İstanbul Üniversitesine kabul edilmesinin ardından kendisine  burs sözü veren ünlü sanatçı Cem Yılmaz ile bir araya geldi. Yazar, yaşadığı  engelin kaldırılması ve üniversite kapılarının kendisine de açılması için destek  veren herkese teşekkür etti. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ünlü sanatçı Cem Yılmaz, tek  katlı bir gecekonduda günde 7 saatini piyano çalarak geçiren ve Türkiye'nin "Beykoz'un Mozart'ı" olarak tanıdığı Yunus'u  bugün Beykoz'daki evinde ziyaret etti.

Yılmaz, daha önce Twitter adresi üzerinden destek olmak istediğini  ifade ettiği otizmli Yunus Yazar ve müzik öğretmeni Özgen Zeybek ile İstanbul  Üniversitesi (İÜ) Devlet Konservatuarına kabul edilen Yunus'un üniversite yaşamı  boyunca desteklenmesine yönelik neler yapılabileceğini konuştu. Cem Yılmaz, görüşmeye yönelik yaptığı değerlendirmede, "Öğretmenimizle  Yunus'un eğitim bursu ile ilgili planlamamızı yaptık. Neşeli ve müzikli, çok  güzel dakikalar geçirdik. Çok mutlu oldum." ifadelerini kullandı. Öte yandan Yunus'un önceki günlerde ünlü besteci ve piyanist Tuluyhan  Uğurlu ile de görüştüğü ve Uğurlu'nun da Yunus ile konservatuar eğitimi boyunca  ilgileneceğini belirttiği öğrenildi.

Yunus'tan herkese teşekkür
Yunus Yazar, Cem Yılmaz ile görüşmesinin ardından AA muhabirine  yaptığı açıklamada, yaşanan gelişmelerin kendisini çok mutlu ettiğini,  hayallerinin gerçek olduğunu dile getirdi. Yeteneğini keşfeden, 8 yıldır elini hiç bırakmayan müzik öğretmeni  Özgen Zeybek'e, hikayesinin duyurulmasına aracı olan Türkiye Beyazay Derneği  Genel Başkanı Lokman Ayva'ya teşekkürlerini ileten Yazar, sözlerini şöyle  sürdürdü: "Yaşadığım problemi Türkiye'ye duyuran Anadolu Ajansı ve diğer haber  kanallarına, YÖK'e dilekçemi ileten, annemin tedavisiyle ilgili her türlü desteği  gösteren AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'e, YÖK Başkanı Yekta  Saraç'a, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yönetimi ve  akademisyenlerine, piyanist Tuluyhan Uğurlu'ya, konservatuvar öğrenimim boyunca  her türlü eğitim masraflarımı karşılayacağını dile getiren Cem Yılmaz'a sonsuz  teşekkürlerimi sunuyorum. Hayallerim gerçek oldu, benim için gösterilen tüm bu  emeklerin karşılığını çok çalışarak vereceğim."

"Umuyoruz ki Yunus kendisi gibi yetenekli öğrencilere öncü olur"
Yunus'un müzik öğretmeni Özgen Zeybek ise otizmin bir engel değil  farklılık olduğuna dikkati çekerek, otizmli gençlerin çeşitli alanlarda üstün  yetenek ve meziyetleri olabileceğini vurguladı. Zeybek, "YGS sınavındaki sorular, otizmli bireylerin dünyasındaki  kelimelere karşılık gelmediği için ve soruları farklı şekilde algıladıkları için  başarısızlarmış gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. Bu nedenle Yunus ve Yunus ile  benzer özellikteki gençler için, yetenek sınavı gerektiren bölümlere engelli  öğrenci alımındaki YGS baraj uygulamasının kaldırılmasını talep etmiştik. Bu  talebe karşılık olarak yapılan düzenlemeler ve kaydedilen tüm gelişmeler ise  bizleri çok sevindirdi." değerlendirmesinde bulundu. Yunus'un YÖK'ün takdir yetkisiyle, üstün yeteneklilere yönelik  uygulanan sanat alanındaki yetenek sınavlarına alındığını anımsatan Zeybek,  şunları kaydetti: "YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç, bununla ilgili mağduriyetlerin  giderilmesinde, çalışmaların genişletileceğini ifade etmişti. Umuyoruz ki Yunus,  kendisi gibi yetenekli öğrencilere öncü olur ve otizmli veya engelli  öğrencilerin, hayalini kurdukları konservatuvar, güzel sanatlar fakültesi ve spor  akademisi gibi yetenek gerektiren bölümlere girebilmeleri için engel teşkil eden  YGS baraj uygulaması tamamen kaldırılır. Onlara da yetenekli oldukları alanlarda  kendilerini gösterebilme şansı verilir. Yunus'un sesine kulak veren ve destek  olan herkese yürekten teşekkür ediyor ve tüm Yunusların önlerindeki engellerin  kaldırılarak hak ettikleri mutluluklara ulaşabilmelerini temenni ediyorum."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »