Cemil Çiçek, 'Başkan'ın kadın olmasını arzu ederim'

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis'in 25. Başkanı olduğunu belirterek, ''26. Başkan'ın bir kadın olmasını çok istediğini'' söyledi.

4 Haziran 2014 Çarşamba 22: 5
Cemil Çiçek, 'Başkan'ın kadın olmasını arzu ederim'
Çiçek, "Türkiye'de Cinsiyet Eşitliğine Yönelik Elverişli Ortamın Teşvik Edilmesi" konusunda BM ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) ortak programının kapanışında yaptığı konuşmada, TBMM'nin kanun yaptığını, denetim yaptığını, ayrıca "parlamenter demokrasi" faaliyetini yürüttüğünü belirterek, ülke insanı ve insanlık için önemli ve önceliği olan, üzerinde durulması ve farkındalık oluşturulması gereken birçok konuya ev sahipliği yaptıklarını anlattı.

"Bir kısım konular hala yakıcı sorun olarak toplumsal hayatımızda devam ediyor" diyen Çiçek, bunların başında kadına yönelik şiddetin geldiğini söyledi. Kadına yönelik şiddeti "insanlık dışı iş" olarak tanımlayan Çiçek, şöyle konuştu:

"Bunun yanlışlığını ifade edebilecek, haksızlığını, hukuksuzluğunu ifade edebilecek, Türkçe'de daha ileri ne kelime bulunabilirse, onu bu işin başına koymak lazım. Maalesef zaman zaman gazete haberlerinde de bunu görüyoruz. Kadına yönelik şiddet Türkiye'yi hem imaj açısından hem de toplumsal barış açısından da rahatsız eden sorun olarak devam ediyor. Türkiye aslında bunun farkında ve bu işe de öncülük yapıyor. Nitekim Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi bizim ülkemizde gerçekleşti. İlk imzalayan ve onaylayan ülke biziz. Milletvekillerimiz Meclis kapanırken sabaha kadar çalışıp bu anlaşmanın bir an önce onaylanması ve bunun onurunu taşımak gibi bir gayreti gösterdi. Ağustos'ta yürürlüğe girecek. Bu çabaları sürdüreceğiz. Halen geldiğimiz nokta, arzu ettiğimiz yer değil. Onun için toplumsal seferberliğe ihtiyaç var. Bu; sadece bakanlara, bakanlıklara, diğer kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarına değil, teker teker hepimize, her kuruma görev düşen önemli alandır.

"HER TÜRLÜ KATKIYI VERMEYE HAZIRIZ"


Burada dikkat edilmesi gereken husus, toplum olarak bir kısım sorunları biraz çatışma kültürü ortamında tartışırız. Bir fırsat eşitsizliğinin olduğunu hepimiz kabul ediyoruz. Bunu istatistikler gösteriyor, kendi çevremizde bunu görüyoruz. Bunu ortadan kaldırmak için de uğraşıyoruz. Ama bunlar ele alınırken hep şikayet ettiğimiz ama bir türlü de bırakamadığımız şu çatışma üslubu içerisinde bu konuları ele almak bence sorunun çözümüne olumlu katkı sağlamaz. Gerçekten çok uzlaşmacı, katılıma imkan veren ve herkesin en evvel mutabık kalacağı noktalardan başlamak suretiyle bu konuyu toplumumuzun gündeminden en arka sıralara itmemiz gerekiyor. Onun için biz Meclis olarak bu konuda elimizden gelen her türlü katkıyı vermeye hazırız."

Çiçek, karar süreçlerine katılımda geçmişe oranla birtakım ilerlemeler olduğunu ancak daha da ileriye gidilmesi gerektiğini söyledi.

"MECLİS BAŞKANI'NIN KADIN OLMASINI ARZU EDERİM"


TBMM Başkanı Çiçek, "Hem bu görüntüyü değiştirmemiz hem de hizmet kalitesini artırmamız lazım. Hepimizin örnek tavır ortaya koyması lazım. Meclis olarak buna dikkat etmeye çalışıyoruz. Ben Meclis'in 25. Başkanıyım. İlk fırsatta, 26. Meclis başkanın bir kadın olmasını çok samimi olarak arzu ederim. İlk desteği de verenlerden olurum. Bunun popülizm, alkış almak için söylemiyorum. Farkındalık oluşacaksa bu tür somut örnekleri de önümüze koymamız gerekir. Bunun için biz gerçekten bu konuyu önemsiyoruz. Bu konu toplum bakımından gerçekten önemli. Sürdürülebilir kalkınma, toplumsal barış ve kamu düzeni açısından önemli..." diye konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »