Cenevre'deki toplantıda Suriyeli vekile sert tepki!

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, dünyada terör konusunda çifte standart olduğunu belirterek, "İstanbul ne kadar güvenliyse Londra da o kadar güvenlidir. Kahire ne kadar güvenliyse Washington da o kadar güvenlidir." dedi.

14 Ekim 2018 Pazar 16:12
Cenevre'deki toplantıda Suriyeli vekile sert tepki!
Yıldırım, İsviçre'nin Cenevre kentinde Asya Parlamenter Asamblesi  (APA) Koordinasyon Toplantısı'nda Dönem Başkanı sıfatıyla yaptığı açılış  konuşmasında, Asya kıtasının yükseldiğini söyledi.

Dünyadaki sorunlardan tüm ülkelerin etkilendiğine işaret eden  Yıldırım, terör, aşırı eğilimler, bölgesel krizler, yasa dışı göç, kalkınma  farklılıkları, yoksulluk ve insani krizlerin dünya gündeminin değişmez krizleri  haline geldiğini kaydetti.

Yıldırım, parlamenter diplomasinin gücünün göz ardı edilemeyeceğine  dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aynı zamanda dünya üzerinde yaşanan belirsizlikler diğer coğrafyaları  olduğu gibi Asya'yı da çok etkiliyor. Evet, sorunlarımız ortak. Bizleri bir araya  getiren sebep de bu. Artık sorunlarımıza samimiyetle çözüm aramak  mecburiyetindeyiz. Bugün ertelediğimiz yahut görmezden geldiğimiz sorunlar, yarın  mutlaka tekrar kapımızı çalacak. Bu sefer daha daha ağırlaşmış, daha da  derinleşmiş şekilde bu sorunlarla yüz yüze geleceğiz."

- “İnsanı yaşat ki dünya yaşasın”

"Türkiye olarak barış içinde, huzurlu ve mutlu bir dünya görmek için  kendi çapımızda gayret ediyoruz." diyen Yıldırım, Türkiye'nin dış politikasının  da bu gayretlerin tezahürü olarak “girişimci ve insani” yaklaşıma dayandığını  vurguladı.

Yıldırım, “insanı yaşat ki dünya yaşasın” anlayışıyla Türkiye'nin dış  politikasının hedefinde insanın bulunduğunu her zaman ifade ettiklerini  aktararak, şöyle konuştu:

  "Güvenliği çok önemsiyoruz. Günümüzde maalesef hiçbir ülke ve kimse  tam olarak kendini güvende hissedemez, göremez. İstanbul ne kadar güvenliyse  Londra da o kadar güvenlidir. Kahire ne kadar güvenliyse Washington da o kadar  güvenlidir. Dolayısıyla küresel terör sınır ve ülke tanımıyor. Gelecek endişesi  insanlarda gittikçe çok yaygınlaşıyor. Mevcut gidişat devam ettiği takdirde  yarının dünyasında yaşama şartlarının zorlaşacağına dair bir umutsuzluk var."

Dünyanın her köşesinin güvenilir hale getirilebileceğinin altını çizen  Yıldırım, terörün kurtulunması gereken en büyük küresel sorun olduğuna işaret  etti.

- "Teröristler insanlığın düşmanıdır"

Yıldırım, terör konusunda dünyada çifte standart bulunduğunu ve  terörle mücadeleden asla taviz verilmemesi gerektiğini belirterek, şöyle devam  etti:

"Neye mal olursa olsun terör belasını insanlığın gündeminden  düşürmemiz gerekiyor. Terörün ve teröristin etkisiz hale getirilmesi bütün  ülkelerin öncelikli sorunu haline gelmek zorundadır. Çoğunlukla 'İslami terörist'  diye terör tanımlarının yapıldığına şahit oluyoruz ama şunu herkes bilmeli ki  terörün dini, etnik kökeni, inancı, mensubiyeti fark etmeksizin bütün teröristler  insanlığın düşmanıdır."

Türkiye'nin terörden dolayı 40 yıldır büyük bedeller ödediğini dile  getiren Yıldırım, Suriye’de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla hem DEAŞ  hem de PKK/PYD/YPG terör örgütlerine ciddi anlamda darbe vurulduğunu, orada  yaşayan insanların hayatının teminat altına alındığını ve ayrıca Türkiye'nin  Suriye ile 900 kilometreyi aşan sınırın önemli bir kısmının emniyetinin  sağlandığını anlattı.

Yıldırım, konuşmasının sonunda APA 11. Genel Kurul Toplantısı’nın 29  Kasım-2 Aralık'ta İstanbul’da gerçekleştirileceğini belirterek, üye ülkeleri bu  toplantıya davet etti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »