23 Temmuz 2018, Pazartesi

Cevdet Yılmaz: Tek haneli enflasyonla büyüyeceğiz

Kalkınma Bakanı Yılmaz, araştırma merkezlerinde yeni bir yönetişim modeli geliştirilmesini içeren bir kanun taslağının üzerinde çalıştıklarını belirtti.

14 Kasım 2013 Perşembe 7: 0
Cevdet Yılmaz: Tek haneli enflasyonla büyüyeceğiz

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kalkınma Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçelerine ilişkin görüşmelerin gerçekleştirildiği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumun ardından komisyon üyesi milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Ar-Ge destekleri konusundaki bir soruya yanıt veren Yılmaz, bu anlamda bakanlık olarak üniversitelere altyapı yatırımları için ödenek tahsis ettiklerini söyledi. 

Altyapı konusunda son yıllarda ciddi gelişmeler kaydedildiğini dile getiren Yılmaz, "Şu anda üzerinde çalıştığımız bir kanun taslağı var. Yakında inşallah Meclisimize gelir" ifadesini kullandı. 

Araştırma merkezlerinde yeni bir yönetişim modeli geliştirdiklerini anlatan Yılmaz, söz konusu modelin, merkezlerin 7 gün 24 saat açık olduğu, esnek çalışma modellerinin bulunduğu, sadece yatırıma değil işletmeye de destek sağlandığı, özel sektörün çok daha fazla işin içinde bulunduğu bir model olacağına inandıklarını kaydetti.

"Tek haneli enflasyonla büyüyeceğiz"

Bakan Yılmaz, 2023 hedeflerinin tutması için Türkiye ekonomisinin 2014'ten itibaren yüzde kaç büyümesi gerektiğine ilişkin soru üzerine, bunun için yüzde 5,5 ve 6 büyüme gerektiğini ifade etti. 

2023 hedeflerine lineer bakılmaması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, "Bu tür uzun vadeli hedeflerde sıçrama perspektifi içinde bakmak lazım. Burada çözüm sürecini önemsiyorum. Enflasyonu düşürmüş bir ülke olmanın getireceği avantajları önümüzdeki süreçte daha fazla göreceğiz. Önümüzdeki dönemde tek haneli enflasyonla büyüyen bir ülke olacağız" dedi.  

Yılmaz, 2023 hedeflerinin iddialı olmasına karşın gerçekleştirilebilir hedefler olduğunu anlatarak, 2023'te Türkiye'nin 25 bin dolar kişi başına düşen milli gelir hedefine ulaşacağına inandığını kaydetti. 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »