28 Mayıs 2018, Pazartesi

Ceyhan'dan ikinci tanker yola çıktı

Enerji Bakanı Yıldız, K.Irak petrolüyle yüklü ikinci geminin de Ceyhan'dan yola çıktığını açıkladı

10 Haziran 2014 Salı 7: 0
Ceyhan'dan ikinci tanker yola çıktı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) düzenlenen Türk-İran İş Forumunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Irak'tan nakledilen petrole alıcı bulmakta sıkıntı yaşanabileceğine ilişkin değerlendirmeler üzerine Bakan Yıldız, Türkiye'nin taşıyıcı ülke olarak faaliyetlerine devam ettiğini kaydetti. Bunun Erbil ve Bağdat açısından işleri kolaylaştırıcı bir yöntem olduğunun altını çizen Yıldız, "Biz orada bir sistem oturtmaya çalışıyoruz. Kendi aralarında kuramadıkları sistemi kurmaya, yardımcı olmaya gayret ediyoruz" dedi.

İKİNCİ TANKER YOLA ÇIKTI


İkinci tankerin yüklenip yola koyulduğunu belirten Yıldız, "Biz satıştan değil, taşımadan mesulüz. Her bir varil petrol Bağdat'a bilgi olarak verilmektedir" diye konuştu.

Petrolün nasıl satılacağının Kuzey Irak ve Irak'ın açtığı ihalelerle belirleneceğini anlatan Yıldız, Türkiye'nin artı bir sorumluluk duymadığını ifade etti. 

Bağdat-Erbil ilişkilerinde Türkiye'nin kırmızı çizgisinin ne olduğunun sorulması üzerine Yıldız, söz konusu gerginliğin nedeninin Türkiye olmadığına dikkati çekti. 

Her bir gelirin Bağdat ile Erbil arasında paylaşılacağını vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:

"Petrol gelirlerinden payı alacak olan Türkiye değildir. Bu petrol Irak'ın petrolüdür ve oluşacak gelir de Irak'ın geliri olacaktır. O yüzden biz Bağdat ve Erbil'e her zaman 'Siz yokluğu değil, varlığı paylaşacaksınız' diyoruz. Türkiye buradan geçiş izni vermiyor olsaydı doğru olmayanın bu olduğunu konuşmamız gerekirdi. Doğru olan, Irak'ın ürettiği petrollerin dünya piyasasına açılacak en güvenli olduğu limanlardan bir tanesinin Türkiye yani Ceyhan olduğunun bilinmesidir. "

Yıldız, bir gazetecinin "Irak yönetimi satın alacak ülkelere ve Türkiye'ye karşı uluslararası davalar açabileceğini söylemişti. Bu konuda Ankara'ya bir bildirim yapıldı mı?" şeklindeki sorusu üzerine geçen hafta resmi olarak böyle bir bildirim yapıldığını söyledi. 

Konuya ilişkin ABD'nin tepkisinin hatırlatılması üzerine Yıldız, ABD'li yetkililerle sık sık görüştüklerini bu ay içinde veya gelecek ay ABD Enerji Bakan Yardımcısının Türkiye'ye geleceğini açıkladı. 

Kürt petrolü yüklü Seamusic adlı ikinci tankerin, İtalya'nın Trieste limanına doğru dün Ceyhan'dan yola çıktığı öğrenildi. 

İLK TANKERİN AKIBETİ BELİRSİZ

K. Irak petrolünün yüklendiği ilk tankerin akıbeti ise belirsizliğini koruyor. Ceyhan`dan yüklediği 1 milyon varil Kürt petrolü ile önce Meksika`ya doğru hareket eden United Leadership adlı tanker, sonra rotasını Fas`a çevirmiş, ancak petrolünü burada da boşaltmasına izin verilmemişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »