CHP lideri Kılıçdaroğlu adalet yürüyüşüne başladı

'Adalet Yürüyüşü' için Güvenpark'a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir açıklama yaptı ve elinde 'adalet' yazan pankartla İstanbul yürüyüşünü başlattı. Kılıçdaroğlu yürüyüşünün "adalet gelinceye kadar" devam edeceğini söyledi.İlk molayı İstanbul yolunda veren CHP lideri, yürüyüşün bugünkü kısımını tamamladı.

15 Haziran 2017 Perşembe 19:16
CHP lideri Kılıçdaroğlu adalet yürüyüşüne başladı
CHP, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun 'MİT TIR'larının görüntülerinin yayınlanması" davasında 'Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan 25 yıl  hapse mahkum edilip tutuklanması sonrası bugün Ankara’dan İstanbul’a ‘Adalet Yürüyüşü’ kararı aldı.  Adalet yürüyüşünü başlatmak için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,'na parti yöneticilerinin yanı sıra eşi Selvi  Kılıçdaroğlu, oğlu Kerem Kılıçdaroğlu ve nişanlısı Mine Alşan  ile birlikte Güvenpark'a geldi.

Güvenpark'ta partililer tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu,  yürüyüş öncesi yaptığı açıklamada "Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Her özgür ülke  gibi, her uygar ülke gibi kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Bıçak  kemiğe dayandı artık 'yeter' diyoruz. Bunun için yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Bu  ülkeye adalet ya gelecek ya gelecek. Eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa, o bedeli  önce biz ödeyeceğiz. Bu ülkenin geleceği için, çocuklarımızın geleceği için hep  birlikte mücadele etmek zorundayız.  Bu yürüyüşümüzün bir siyasal partiyle ilgisi yok. Bu yürüyüş, kutlu  bir yürüyüştür. Bu yürüyüş adalet yürüyüşüdür. Adaleti isteyen herkes bu yürüyüşe  destek vermek zorundadır. Hapishaneleri tıka basa dolu olan bir ülkede adalet  olmaz" şeklinde konuştu.  Adaletin olmadığı bir ülkede devlet, barış ve huzurun olmayacağını  ifade eden Kılıçdaroğlu, "Adalet, adalet, adalet... Bu soylu kavramın anlamını  vermek, gereğini yapmak zorundayız." dedi. Herkesin düşüncesine ve siyasal görüşüne saygılı olduklarının altını  çizen Kılıçdaroğlu, herkesin yargıyı, yargının bağımsızlığını ve adaleti savunmak  zorunda olduğunu söyledi.

ADALET PANKARTI İLE YÜRÜYÜŞÜ BAŞLATTI 

Konuşmanın ardından CHP lideri ve beraberindekiler, ellerinde Türk bayrakları  ve "adalet" yazılı dövizlerle yürüyüşe başladı.

İLK MOLAYI İSTANBUL YOLUNDA VERDİ 

Kılıçdaroğlu ve partililer  Atatürk Bulvarı'nı takip ederek, yaklaşık 15 kilometre yürüyüp İstanbul Yolu'na ulaştı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, ilk molasını 4 saatlik yürüyüşten sonra verdi. Mola veren Kılıçdaroğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve vatandaşlarla sohbet etti.

ÇADIRDA KALACAK 

Tekrar yürüyüşe geçen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşünün ilk günü bitti. Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler Eryaman'da bulunan hipodromda ilk geceyi geçirerek. Kılıçdaroğlu burada çadırda kalacak. Yarın sabah ise Bolu yolunda, yürüyüşüne devam edecek. Yürüyüşün 23. günde ise Maltepe Cezaevi'nde son bulması planlanıyor.
İlk günün sonunda Kılıçdaroğlu gazetecilere şu açıklamalarda bulundu: "Belki sizin de gazetecilik hayatınıza renkli bir sayfa olarak bu yürüyüşümüz geçer.Yürüyüşümüzün uluslararası yayın organlarının da geniş şekilde verdiklerini söylediler, bizim televizyonlarımız da geniş şekilde vermiş. Bütün gazeteci arkadaşlarıma sağolun diyorum."

"YÜRÜYÜŞÜMÜZ BİR ŞENLİK ASLINDA"
"Elbette bu yürüyüşümüz bir şenlik aslında. Adalet arıyoruz, endişeli değiliz. Yolda gelirken arkadaşlarımız slogan attılar, bir bahar havasında yürüyüşümüzü yaptık. Adalet bizim için geçerli bir kavram. Akşam burada konaklayacağız. Konuşacaklar, fıkra anlatacaklar, öyküler anlatacaklar, şenlikli bir akşam olacak. Ben de arkadaşlarımla birlikte olacağım"

GRUP TOPLANTISI YOLDA YAPILACAK

Öte yandan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,  Meclis'te salı günleri gerçekleştirilen partilerin grup toplanısının da İstanbul yolunda yapılacağını açıkladı. Özel, "Salı günü büyük olasılıkla grup toplantısına Genel Başkanımız  gelemez, biz onun yanına gideriz. Salı günü, yolun hangi kilometresinde olursa,  tahmin ediyoruz bugünden itibaren 150 kilometre kadar uzaklaşmış olur, grup  toplantısını orada yapacaktır Genel Başkanımız." diye konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »