23 Mayıs 2018, Çarşamba

CHP'de kim gidecek, kim kalacak?

CHP kulislerinde neler konuşuluyor? Milletvekili adayları nasıl belirlenecek? İşte CHP kulislerinden sızanlar...

4 Kasım 2014 Salı 16:52
CHP'de kim gidecek, kim kalacak?
ortasayfa.net'ten Yelda Ataç'ın haberine göre; Ankara milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın partiden istifası ve CHP’nin hafta sonu kampının ardından, kulislerde CHP içi hareketlenmeler ve seçime dönük projeksiyonlar konuşulmaya başlandı. Tarhan’ın ardından bu süreçte yeni istifaların olmasına fazla ihtimal verilmezken, asıl değişimin seçimle geleceği belirtiliyor.

Seçimlerde CHP grubunun büyük oranda yenilenmesi bekleniyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili adaylarının yüzde 85’inin önseçimle belirleneceğini açıklasa da, önseçimin genelde az milletvekili çıkaran illerde yapılacağı belirtiliyor. Bu durumda İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere en çok milletvekili çıkaran illerin milletvekili adayları merkez yoklaması ile belirlenecek. Seçim takvimi nedeniyle kongrelerin de ertelendiği düşünülünce, önemli kısmının yenilenmesi beklenen TBMM’deki CHP Grubunun, Genel Başkan ağırlığı ile belirlenmesine kesin gözüyle bakılıyor.

PARTİDE BİRDEN ÇOK ULUSALCI GRUP VAR
Tarhan’ın istifasıyla tekrar gündeme gelen parti içinde “ulusalcı ayrılığı” tartışmaları ise parti içinde beklendiği kadar yankı bulmadı. Bunda öncelikle parti içinde birden fazla ulusalcı grup olmasının etkili olduğu belirtiliyor.
Ayrılma ihtimali olanlar arasında hiç sayılmayan, genel merkeze yakın ama ulusalcı çizgideki bazı hukukçu isimler buna örnek gösteriliyor. Bir diğer ulusalcı grup da Baykal’a yakın olanlar. Bu grup, parti yönetimi ile ters düşse de Baykal’dan ayrı hareket etmeyeceğinin altı çiziliyor. Bu durumda, seçim öncesi Kılıçdaroğlu ile birlik-beraberlik görüntüsü vermeye çalışan Baykal’ın yanında hareket eden isimlerden farklı bir çıkış beklenmiyor. Eleştirel çıkışları ile bilinen Nur Serter bu isimlerin başında geliyor.

ÖNSEÇİMLE GELEN AYRILMAZ
Yönetime eleştiri yönelten isimlerin nasıl milletvekili olduklarına bakıldığı zaman Dilek Akagün Yılmaz’ın yeri sağlam görünüyor. Önseçimle gelen Yılmaz’ın bu nedenle istifa etmeyeceği ifade ediliyor. İstifa eden Emine Ülker Tarhan, Nur Serter, Birgül Ayman Güler gibi merkez yoklaması ile gelen isimlerin ise zaten genel seçimde üstleri çizilebilecekler listesinde üst sıralarda bulundukları anlatılıyor. Hem bu nedenle hem de yönetim ile bir süredir bağı kopuk olduğu için Tarhan’ın istifasının büyük bir sürpriz olmadığını aktarılıyor.

TARHAN YERİNE EMİNAĞAOĞLU İSTENDİ
Tarhan’ın yönetim ve grup ile arasına mesafe girmesinin nedenleri üzerinde durulurken; baştan itibaren Tarhan yerine YARSAV’dan Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun milletvekili seçilmesinin daha adil olacağı yönünde bir düşüncenin bulunduğu anlatılıyor. Tarhan’ın Genel Kurul’daki birkaç konuşması ve Gezi olaylarında bir kez Kennedy Caddesi’nde TOMA önüne geçmesi dışında etkili olamadığı eleştirisi getirilirken, özellikle 4+4+4 gibi ciddi yasal düzenlemelerde daha fazla varlık göstermesi gerektiği yönünde tenkitler yapılıyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN AYDINLIK TEPKİSİ
Yönetime sert eleştiriler yöneltenlerden Süheyl Batum için de, Meclis’te görevli olduğu komisyonlarda çalışmaları aksattığı yönünde eleştiriler yapılırken; “Benzer durumda çok sayıda milletvekili varken yönetim neden özellikle bu vekillere karşı tavır aldı?” sorusu yanıt bekliyor. Öncelikle Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun, AKP’den çok CHP’yi hedef aldığı gerekçesiyle Aydınlık gazetesine ciddi tepki duyduğunu, bu gazetede yer alan CHP’li vekillere karşı da memnuniyetsizlik beslediği belirtiliyor. Söz konusu isimler arasında Emine Ülker Tarhan dikkat çekiyor.

ELEŞTİRİ SADECE ULUSALCILARDAN GELMİYOR
CHP’nin sağa kaydığı, ülkeyi ilgilendiren önemli konularda net bir tavır ortaya koyamadığı gibi eleştiriler getirenlerin saf dışı edilmesi de yine soru işaretlerini artırıyor. Parti içinde tartışmaları ayrılık noktasına taşımayı düşünmeyen ama gidişattan endişe duyan çok sayıda isim bulunuyor. Tartışmalar hep “ulusalcılar” etrafında çevrilmeye çalışılsa da, siyasi yelpazenin daha solunda yer alan Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün gibi isimlerin de partinin gidişatına tepki duyduğu biliniyor. Aygün, Tarhan’ın istifasının ardından Twitter üzerinden yaptığı, “Tarhan’ın istifası parti yönetimi için yeni bir uyarıdır. Taban iradesine aykırı olarak siyasal İslam kökenli isimler partiye doldurulurken, tabanda hiç tartışmasız bir desteği olan Tarhan’ın istifası partinin nerelere savrulduğunu bir kere daha göstermektedir” açıklaması ile dikkat çekmişti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »