CHP'de meclis başkanı vekilliği seçimi

CHP'de Grup Başkan Vekilleri ve Meclis Başkan Vekili belirlenecek. CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç de aday olan isimlerden bir tanesi.

26 Haziran 2013 Çarşamba 7: 0
CHP'de meclis başkanı vekilliği seçimi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun demokratik bir yarış olması için müdahale etmediği seçimlerde milletvekilleri bugün sandık başına gidiyor. Kapalı grup toplantısında yapılacak olan seçimlerde CHP kulislerinde ismi geçen çok sayıda aday var.

CHP'de Grup Başkanvekilliği seçimi için 10 aday var. Mevcut Grup Başkan Vekilleri Akif Hamzaçebi, Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan ile Engin Altay, Atilla Kart, Ali Rıza Öztürk, Hurşit Güneş, Özgür Özel, Mahmut Tanal ve Ali Serindağ yarışacak. Aykut Erdoğdu da adaylık başvurusu yapabilir.

Ancak kulislerde mevcut isimlerden bazılarının yerlerini koruyacağı, Engin Altay ya da Özgür Özel'in Grup Başken Vekilliği koltuğuna oturabileceği konuşuluyor.

MECLİS BAŞKAN VEKİLLİĞİ İÇİN BAŞVURU YAPTI


Meclis Başkan Vekilliği için ise 4 aday bulunuyor. Mevcut Meclis Başkan Vekili Güldal Mumcu, Kamer Genç, Erdal Aksünger ve Mehmet Kesimoğlu adaylık başvurusu yaptı.

Oktay Ekşi ise adaylık için destek arıyor. Milletvekillerine destek için mektup yazan Ekşi, yeterli desteği görmezse aday olmayacak.

Parti bugün yapılacak kapalı grup toplantısında 2 divan katibi, 1 meclis idare amiri, 9 kişilik grup yönetim kurulu, grup denetçileri ve grup disiplin kurulu üyelerini de seçecek. Malik Ejder Özdemir meclis idare amirliğinde tek aday olduğu için seçim sonucu şimdiden belli olan tek isim.

Saat 10’da başlayacak ve 14’e kadar devam edecek seçimlerde, CHP grup yönetmeliğine göre salt çoğunluk gerektiğinden, 68 oy alınmaması halinde seçim tekrarlanacak. Seçimin uzaması halinde perşembe günü yeniden sandık kurulması gündeme gelebilir. Yeni grup yönetimi oluştuktan sonra CHP Meclis Başkanı adayını açıklayacak.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »