CHP'den sahte ilaca araştırma istemi

CHP, 'hastane yakınlarında ve internet üzerinde satış yapan ilaç simsarlarının faaliyetlerinin son bulması ve sahte ilaç krizinin nedenlerinin belirlenmesi' için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

12 Aralık 2013 Perşembe 7: 0
CHP'den sahte ilaca araştırma istemi

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, ABD'nin sağlık otoritelerinden biri olan Gıda ve İlaç Kurumu'nca 2012'de yapılan açıklamayla kanser ilacı Avastin'in (Altuzan) sahtesinin çok sayıda ülkeye satıldığının, binlerce kanser hastasının, içinde tuz ve nişasta olan bu ilaçları kullandığının ortaya çıktığı anımsatıldı.

Türkiye'de merdiven altı olarak nitelenen sahte ilaç imalatının boyutunun, o dönemki tartışmalarla bir kez daha gündeme geldiği ancak gerekli önlemler alınmadığı ifade edildi.

Vatandaşların, normal şartlarda ruhsatlı olduğu için Türkiye'de kolayca erişebileceği ilaçlara, hatalı politikalar yüzünden erişemediğinin vurgulandığı gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Piyasada bulunmayan bu ilaçlar Türkiye'de ruhsatlı oldukları için SGK'nın yurt dışından getirildiğinde ödenecek ilaçlar listesinde yer almadığından hastanın bu pahalı ilaçların ücretini cebinden ödemek zorunda kalması önemli bir sorunken, ertelenemez ve devredilemez bir alanda vatandaşlarımız sağlıkları için her türlü maddi güçlüğü de göze alıp bu ilaçları bir şekilde temin etme yoluna gidebilmektedir. Böylesine önemli bir alanda gerek gümrük denetimleri, gerekse hastanelerin etrafında adeta birer mafyaya dönmüş ilaç simsarlarının denetimleri tam olarak yapılmadığı için de hastalarımız adeta karaborsacıların kucağına itilmektedir. Etkin tedavinin en önemli parçası olan ilaç tedavisinde yaşanan gecikmeler, eczanelerde bulunamayan ve SGK tarafından geri ödemesi yapılmayan ilaçlar, denetimsizlik ve yasal boşluk gibi sorunların bir sonucu olarak şu anda ülkemizde internet, karaborsa veya çantacılardan oluşan sahte ilaç sektörünün boyutlarının acilen araştırılması gerekmektedir. Gerek gümrük denetimlerinin artırılması gerekse hastane civarında ve internet üzerinde satış yapan ilaç simsarlarının faaliyetlerinin son bulması ve sahte ilaç krizinin nedenlerinin araştırılarak çözüm yollarının bulunması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını teklif ederiz."

 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »