'CHP'li aday peşinde değiliz'

Hamzaçebi, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili konuştu

7 Haziran 2014 Cumartesi 20:37
'CHP'li aday peşinde değiliz'
CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili, "Biz Cumhuriyet Halk Partili bir adayın peşinde değiliz" dedi.

Beykoz'da bir nikaha katılan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Cumhuriyet Halk Partisi olarak Cumhurbaşkanı seçimine yönelik turlarımız devam ediyor. Çok geniş toplum kesimlerini temsil eden bütün kurumları ziyaret ettik. Bir genel eğilimi tespit etmeye çalışıyoruz . Türkiye nasıl bir Cumhurbaşkanı istiyor. Türkiye'nin nasıl bir Cumhurbaşkanına ihtiyacı var. Elbette bu konuda bir görüşümüz var ama bizim görüşümüz önemli değil, vatandaşın ne düşündüğüdür. Pazartesiden itibaren siyasi partileri ziyaret edeceğiz. Gerek TBMM'de grubu olan gerek mecliste grubu olmayan siyasi partileri de ziyaret edeceğiz. Bunun sonucunda çıkacak eğilime göre, toplumun kabul edeceği toplumun değerlerini içselleştirmiş, toplumu kucaklayabilecek olan, bir Cumhurbaşkanı adayını belirleyeceğiz" dedi.

"GERİLİMİ KİM ORTADAN KALDIRIR BİZ BUNUN PEŞİNDEYİZ" 


"Adaylar arasında öne çıkan bir isim var mı?" şeklindeki soru üzerine Hamzaçebi, "Şu ana kadar şu isim öne çıktı demek yanlış, şu an kamuoyunun gündemine o kadar gelmemiş olan çok değerli isimler vardır. Şunu söyleyeyim biz Cumhuriyet Halk Partilli bir adayın peşinde değiliz. Bu aday Cumhuriyet Halk Partili olabilir, bir başka siyasi partiden olabilir. Bunun hiç önemi yok partili bir aday arayışı içinde değiliz. Toplum en çok hangi kişiyi istiyor, toplumda var olan gerilimi kim ortadan kaldırır, biz bunun peşindeyiz" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aday olması durumunda ilk turda seçilmesinin kolay olmadığını ileri süren Akif Hamzaçebi, kendi çıkaracakları adayın birinci turda seçilmesi için çalışacaklarını söyledi.

LİCE'DEKİ OLAYLAR


Lice'deki olayları da değerlendiren Akif Hamzeçebi, "Bunu kabul etmek mümkün değil, Güneydoğu'da şu an devletin otoritesi yoktur. Tayyip Erdoğan böyle bir otorite boşluğuna göz yummaktadır. Cumhurbaşkanı olma hesapları O'nu bu olaylara göz yummaya yöneltmektedir. İyi bir tablo değildir bütün sorunları barış ve kardeşlik içinde aşabilecek bir yolu izlemeliyiz. Türkiye'de bir Kürt sorunu vardır bu sorunu demokratik bir şekilde barış içinde çözmeliyiz" şeklinde konuştu.

Ramazan ALMAÇAYIR/İSTANBUL, (DHA)
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »