CHP'li Muharrem İnce: Türköne ataması intikamdı !

Muharrem İnce, Gazete5.com'un gündeme ilişkin sorularına cevap verdi. İsmi CHP Genel Başkanlığı için geçen İnce, " Kemal Bey'e ihanet etmem" derken 'CHP'nin Erdoğan'ı tanımlamasına da "dünyalarımız çok farklı" diye karşı çıktı.

9 Ocak 2012 Pazartesi 22:30
CHP'li Muharrem İnce: Türköne ataması intikamdı !

GAZETE5/ÖZEL

Üslubunuz çok sert. Konuşurken acaba birilerini incitirm veya gün gelir bana döner diye düşünmüyor musunuz?

Sokağın diliyle konuşmayı sesvrim. Biraz imalat hatasıyım herhalde. Geri vites unutulmuş, ağzım kokmuyor. Hiç bir akçeli işle uğraşmadım, şu anda hiç bir ticari  faaliyetim yok, milletvekili maaşımdan başka bir gelirim yok, bir iş takip etmem, hiç kimseye gebe  kalmam, 3 dönem milletvekili olmuşum. 48  sekiz yaşıma gelmişim, bir bu kadar daha yaşamayacağım, hiç bir ekonomik ihtirasım yok.   Onun için doğru bildiklerimi söylerim.

Hem 'sokağın diliyle konuşuyorum'  hem de 'sokak beni yönlendiremez' diyorsunuz bu ne demek?

Şu: Sokak beni yönlendiremez. Ama onu anlayabilirim, ona hitab etmek isterim, sanayi sitesine de, Nişantaşı kafelerindekilere de hitap etmek isterim, ederim. Ama beni kullanmalarına yönlendirmelerinie izizn vermem. Demek istediğim bu.

Ortam çok uygun olmasına rağmen CHP iktidar seçeneği olarak görülmüyor. Sıkıntı ne?

Pek çok yerde sıkıntı var. CHP liler bir birini yiyor, diğerleri devleti yiyor.  CHP'de bir birini çekememezlik var, tembellik var,  yeterince çalışkan değiliz. 

haber-foto.jpg

SİYASET İDDİA İŞİDİR

Siyaset bir iddia işidir, yani bu düzeni değiştireceğiz ne ezen, ne ezilen bunlar iddialı sözler.  Bu iddialarımızı son dönemlerde herhalde terk ettik biraz. Bir başka sıkıntımız da  seçmenin gönlünü kazanamıyoruz, pek çok sıkıntı sayabilirim bu konuda.

Bir kere başarılı değiliz.  Bu konuda kim başarılı diyebilir ki? 3 dönem üst üste AKP’ye yenildik, bunu görmüyorsa insanlar hala buradan başarı çıkartmak istiyorlarsa yuh yani!..

NAMUSLU LAİKLERLE NAMUSLU DİNDAR İTTİFAKI KURMALIYIZ

Teşhisi koymuşsunuz. Tedavi nasıl olacak?

Bizim iktidar olabilmemiz için  namuslu laiklerle, namuslu dindarların ittifakı mutlaka kurulmalı. CHP de bu koalisyonu kuracak yapı olmalı.  Üç dönemdir milletvekiliyim ondan önce de li başkanlığı yaptım. Deneyimlerime dayanarak diyorum ki herkesin oyu alınabilir.Eğer alamıyorsak bu tembelliktir. Hemde tembelliğin daniskasıdır.

Tayyip Erdoğan yüzde 50 almış.  Yüzde 60 da alacağım diyorsa, bizim de bu iddiamız niçin olmasın? Onun için önce inanmak ve iddialı olmak gerek.

Kimi suçluyorsunuz. Parti yönetimini mi?

Bir tesbit yapıyorum. Ortada bir suç varsa bunda benim de payım vardır. Eğer daha çok çalışsak biz iktidar olurduk.

İKTİDAR İNTİKAM PEŞİNDE

Türkiye’nin  bu iktidardan kurtulması lazım. Cumhuriyetle hesaplaşıyorlar, intikam alıyorlar, Mümtaz'er Türköne’nin  Atatürk Kültür Dil Tarih Kurumuna atanması bir intikamdır. İstifa etmesi kurtarmaz. Önemli olan atanmasıydı. Asıl sorun orada. Ülkede Ataturçülükte  kimliğini bulan çağdaş, onurlu, saygın sorgulayan yaşam biçimini tasfiye ettiler. Bütün kurumlar geçen yüzyılda kalması gereken bir siyasi anlayışla dönüştürüldü... yargı, silahlı kuvvetler, üniversite, YÖK, sivil toplum kuruluşları  ve medya dahil buna. Bu sağlıklı bir durum değil.

O zaman neden sahip çıkmıyorsunuz? Milletvekili arkadaşlarınız içeride protokol yapılmıştı. En kısa sürede yasal düzenleme yapılacaktı. Unutuldu galiba? 

Sahip çıkıyoruz, her duruşmada bir arkadaşımız gidiyor. 10 günde bir gidiyoruz ve her ortamda gündeme getiriyoruz. Türkiyenin geldiği noktaya bakın gazeteciler içerde, milletvekilleri, eski genelkurmay başkanı içerde. Türkiye'de iktidarın açıklamalarını talimat sayan, emir sayan bir yargı var, yüksek yargı bitmiş durumda. Türkiyede herkes dönüştürülüyor, başkalaştırılıyor, kurumlar diz çöktürülüyor herkes korkuyor. Köylü  vatandaş bana telefon açtığında telefonunun dinlendiği şüphesi varsa,” sana telefonda söyleyemem Yalovaya geldiğinde konuşuruz” diyorsa gerisini siz düşünün.Her şeye rağmen sahip çıkan biziz.

Bu topraklarda önce meşrutiyet bekledi mi, 2. Meşutiyet beklendi mi, sonra cumhuriyet dendi mi?  Evet. Bana göre  bütün bunlardan daha önemlisi bugün ciddiyet ve samimiyet.

Muhalifler bayrak açtı.Tüzük kurultayı için imza atacak mısısnız?

Parti delegelerinin böyle bir hakkı vardır, bu demokratik bir haktır hayırlı uğurlu olsun.

BEN İHANET ETMEM

Ama benim kitabımda ihanet yazmaz, ben hiç kimseye, taa gençlik kollarından bu yana 'seni destekliyorum' dediğim kimsenin altını oymadım. Karşı çıktığımda da bodoslama karşı  çıktım, doğrudan karşısına geçtim, benim siyaset yapma biçimim budur. Ben bu koltukta oturduğum ve bu işi yaptığım sürece aklımın kenarından başka hiçbir şey geçmez, doğruları söylerim kimseden çekinmeden, korkmadan.

Sizin için CHP'nin Tayyip'i olabilir diyorlar.Ne diyorsunuz?

ERDOĞAN'DAN DAHA İYİYİM

Tayyip Erdoğan'a üslup olarak benzetebiliyor olabilirler. Ama ben kendime onu yakıştırmam, başbakan kitap özeti okuyor, ben kitap okuyorum. Başbakan dünyaya sağdan bakıyor ben soldan bakıyorum. Başbakan zengin olmayı seviyor, benim zengin olmak gibi bir derdim yok, başbakanın gemisi var benim sandalım bile yok. Ne dünyaya, ne siyasete bakışımız benziyor. Belki ikimizde de biraz Karadenizlilik var üslup açısından sert bulunabiliyorsa ona bir şey diyemem.

Devlet neredeyse ekonomide hiç yok. CHP iktidarında özl sektörle rekabet edecek bir yapı oluşturur musunuz?

Teknik bir soru. Ekonominin yarısı psikolojiktir, bütün politikalarınızda -eğitim, sağlık, adalet, maliye  hiç farketmez- hukuku egemen kılarsanız, kamu yararını ve bilimi egemen kılarsanız, kamu vicdanı rahatsa, o politikaların başarısız olması mümkün değil. Atatür de İsmet Paşa da asker kökenli insanlardı. Ama ekonomi politikaları da başarılıydı, tarım politikaları da başarılıydı. Tarımı, ekonomiyi bilmiyorlardı ama namuslulardı, dürüstlerdi  ama bilimi, hukuku egemen kılıyorlardı.

Dışişleri bakanı Davutoğlu Türkiye'nin bölgesinde önemli bir oyuncu olduğunu  sölüyor Siz ne düşünüyorsunuz?

TÜRKİYE FİGÜRAN OLDU

Önemli bir oyuncu değil, önemli bir figüran, taşeron oldu. Bir iktidar düşünün ki önce Kaddafi ile bir olacak, sonra ne işi var NATO'nun orada diyecek? Bir gün sonra oraya uçak gönderecek böyle bir iktidar. Suriye ile ortak bakanlar kurulu toplayacak sonra Suriye'ye savaş çığlıkları atacak. Böyle bir ülke oldu Türkiye, egemen güçlerin taşeronu bir ülke oldu. Önemli bir figüran. Savaş umarım olmaz, Suriye ile ilişkilerin gerilmesi Türkiye'nin çıkarına değil, buna gerek de yok. Biz Amerika'nın jandarması değiliz, egemen güçlerin karakolu değiliz, Türkiye komşuları ile iyi geçinmek zorunda, sıfır sorun noktasından, sıfır komşu noktasına geldik.

 'ABD'den icazet alınmadan Türkiye'de iktidar olunmaz' Kanısına katılıyor musunuz?  

ABD'siz de iktidar omanın bal gibi de yolu var, niye olmasın?  Çankırı köylüsü, Tonya da ki teyze, Edirne'deki çeltikçi Obama'dan mı emir alıyor? Bu başarısızlığın kılıfı. AKP iyi olduğu için oy almıyor, biz kötü olduğumuz için AKP iktidar oluyor.

Gazetecilerle neden polemiğe giriyorsunuz?

Gazeteciler zaman zaman gerçekleri yansıtmıyorlar da onun için. Doğruları yazsınlar. Arkadaş olduğum gazeteciler de dahil benim gerçekten bir açığımı bulup da yazmıyorlarsa mesleğine ihanet ediyorlardır. Bence yazmalılar ama doğru şeyleri yazmalılar. 15 gün önce Mecliste  bir konuşma yapmışım, 15 gün sonra bir maden bulmuş gibi gazetenin manşetine taşıyıp  “ zammın pimini İnce çekti”  diyorlar.Bu gazetecilik mi şimdi?  İktidar beni mi dinleyip de vekil maaşlarına zam  zam yaptı yani. O zaman söylüyorum emeklilere %100 zam yapılsın. Bunu da manşet yapsınlar bakayım. Kusura bakmasınlar, gazeteciler de dokunulmaz değil. Milletvekilinin açığını buldu mu çakacak, ihalesini, şusunu busunu... hiç itirazım yok.  Varsa bana da çaksın. Ama sırf haber  üreteceğim diye zorlama bir şey yaparsa ben de onu eleştiririm.

 Muharrem İnce kimdir?

Muharrem İnce, 4 Mayıs 1964'de Zekiye - Şerif İnce çiftinin çocukları olarak Yalova'nın Elmalık köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Yalova'da bitiren İnce, lisans eğitimini Bursa - Uludağ Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Fizik-Kimya Öğretmenliği  Bölümünde tamamladı.

Fizik öğretmeni ve okul müdürü olarak olarak birden fazla lisede görev almasının yanı sıra özel dershanelerde de eğitmenlik görevi yaptı. Bir süre Yalovaspor'un basın sözcüğü görevinde bulunan İnce, Yalova Atatürkçü Düşünce Derneği il başkanlığı görevinde de bulundu.

2002 genel seçimlerinde CHP Yalova milletvekili olarak TBMM'ne girdi. 2007 genel seçimlerinde de partisi tarafından aday gösterildi ve seçim sonucunda meclisteki yerini korudu.

Evli ve 1 çocuk babası olan Muharrem İnce, 3 dönem milletvekili  ve aynı zamanda da CHP Grup Başkanvekili olarak görev yapıyor.

Kendisi açıkça Kılıçdaroğlu'na'ihanet etmem' dese de CHP'de önemli bir kesim, gelecekte genel başkan olarak görüyor.  

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »