CHP'nin flaş kurultay açıklamasına muhaliflerden jet yanıt

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi CHP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, 569 imzanın toplandığı ve yeterli sayıya ulaşamadığı belirtildi. CHP yönetimi, "Kurultay yok" dedi.

6 Ağustos 2018 Pazartesi 20:40
CHP'nin flaş kurultay açıklamasına muhaliflerden jet yanıt
CHP Genel Merkezi tarafından, olağanüstü kurultay için  imza veren delege sayısının 569'da kaldığı, kurultay için gerekli 622 sayısına  ulaşılamadığı belirtildi. 

CHP'den, olağanüstü kurultay tartışmalarına ilişkin yazılı açıklama  yapıldı.

Parti tüzüğünün 48. maddesi uyarınca olağanüstü kurultay için noterden  onaylı imzaların genel başkanlığa teslim edilme sürecinin bugün saat 17.00  itibarıyla tamamlandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Partimize kayıtlı toplam kurultay delegesi bin 242 olup, tüzüğümüz  uyarınca olağanüstü kurultay için gerekli olan salt çoğunluk 622'dir. Noter  onaylı imzalar ile yapılan başvuruların incelenmesi sonucunda geçerli başvuru  sayısının 569 olduğu anlaşılmıştır. 2 Ağustos Perşembe gününden önce genel  merkezimize noter tebligatıyla gelen talep sayısı 8'dir. Bu tarihten sonra noter  kanalıyla herhangi bir talep gelmemiştir. 2 Ağustos Perşembe günü genel  merkezimize teslim edilen toplam belge sayısı 618'dir. Daha önce noter  tebligatıyla gelen 8 talep de bu sayının içinde tekrar sunulmuştur. Teslim edilen  618 belgenin 4 tanesi mükerrerdir. Ayrıca 4 tanesi ilgilisinin dışında, suret  tasdiki yaptırılmış fotokopidir. 5 belgedeki imza ise kurultay delegesi olmayan  kişilere aittir. Gelen taleplerden 5'i ise Tüzüğümüzün 48/4 maddesi uyarınca  zorunlu olan gündem birliğini sağlayamamıştır."

Tüzüğe göre, 15 günlük imza toplama süresi içerisinde 31 delegenin  noter onayıyla imzalarını geri çektiği görüldüğü ifade edilen açıklamada, "Genel  merkezimize sunulan tüm belgeler şeffaflık ilkemiz gereğince Parti Meclisi  üyelerimizin, milletvekillerimizin, örgüt başkanlarımızın ve tüm basın  mensuplarının incelemelerine Yazı İşleri Birimimizde açıktır." ifadesi  kullanıldı.

KILIÇDAROĞLU MYK'YI TOPLAYACAK

Öte yandan, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun 8 Ağustos Çarşamba  günü partisinin Merkez Yönetim Kurulu'nu (MYK) toplayacağı belirtildi.

Kılıçdaroğlu'nun MYK'da bazı değişikliklere gidebileceği ifade ediliyor.

ÇAĞRI HEYETİNDEN RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) olağanüstü kurultay talep eden çağrı heyeti, "Partimizi tekrar umut haline getirecek, Türkiye’yi içinde bulunduğu karanlıktan çıkaracak yeni bir yönetim iradesinin oluşmasına olanak sağlanabilmesi için amasız ve fakatsız olağanüstü kurultay kararı alınmalıdır. Olağanüstü kurultayla eş zamanlı olarak gerekli kurumsal ve örgütsel değişimi gerçekleştirmemize imkân tanıyacak tüzük kurultayı ve partimizin siyasi hattını netleştirecek program kurultayı için de somut takvim açıklanmalıdır" açıklamasını yaptı. 

CHP'de olağanüstü kurultay talep eden çağrı heyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, 24 Haziran seçimleri sonrasında gerek örgüt, gerekse partiye oy veren, partiyi umut olarak görmek isteyen milyonların isteği doğrultusunda 16 Temmuz tarihinde 'değişim ve umut' için olağanüstü kurultay talebinin açıklandığı belirtilerek, "Tüzüğümüzün belirlediği süre içinde yeterli sayıda imza (630 belge ve bilgi) Genel Merkezimize teslim edilmiştir. Buna rağmen olağanüstü kurultayı yapmamak için sayılarla oynanmaktadır. Olağanüstü kurultay talebimizin kim gitsin, kim kalsın, kim kalksın, kim otursun sorularına indirgenmemesi gerektiğinin altını defalarca çizdik. Değişim talebimizin temeli, partimizin siyasi-ideolojik çizgisinin netleşmesi, yen bir yönetim anlayışının belirlenmesi ve bir kadro hareketinin oluşmasıydı. Bugün hala bu noktada ısrarcıyız. Olağanüstü kurultayın yapılmasına engel olarak yerel seçim sürecinin gösterilmesi gerçekle bağdaşmayan bahane niteliğindedir. 24 Haziran 2018 seçimlerinde partimizin almış olduğu yüzde 22.6’lık sonucun analizini yapmamış, öz değerlendirme yapmaktan kaçan bir siyasi anlayış 'yerel seçimlere hazırız' diyerek sadece ve sadece kendisini aldatmaktadır" denildi. 

24 Haziran seçim sonuçlarının CHP’de uzun döneme yayılmış siyasetsizliğin eseri olduğu kaydedilen açıklamada, "Hal böyleyken Cumhuriyet Halk Partisi’nin mevcut yönetimi, bugünkü siyaset anlayışını sürdürmekte ısrarlıdır. Mevcut MYK’nın değiştirilmesi sorunların bir kez daha halı altına süpürülmesi olacaktır. Bugün Türkiye’de yeni bir siyasete, yeni bir muhalefet biçimine olan ihtiyaç her zamankinden daha fazladır. Bugünün olağanüstü koşulları, siyasi mücadeleyi toplumla buluşturacak, Meclisi de içeren ama mutlaka onun da dışına taşan bir siyaseti gerektirmektedir. Olağanüstü kurultay talebi bugün sayıların gölgesinde kalamayacak kadar güçlü ve haklı bir taleptir. Bir çığlıktır. Atanmış değil, seçilmiş delegelerimizin yarıdan çok fazlası olağanüstü kurultay talep etmektedirler. CHP’ye umut bağlayan milyonlarca seçmen 'değişim ve umut' talebini desteklemektedir. Bu nedenle partimizi tekrar umut haline getirecek, Türkiye’yi içinde bulunduğu karanlıktan çıkaracak yeni bir yönetim iradesinin oluşmasına olanak sağlanabilmesi için amasız ve fakatsız olağanüstü kurultay kararı alınmalıdır. Olağanüstü kurultayla eş zamanlı olarak gerekli kurumsal ve örgütsel değişimi gerçekleştirmemize imkân tanıyacak tüzük kurultayı ve partimizin siyasi hattını netleştirecek program kurultayı için de somut takvim açıklanmalıdır" ifadelerine yer verildi.  

İLK TEPKİ GELDİ

CHP yönetiminin "Kurultay yok" açıklamasına ilk tepki CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan'dan geldi. Özcan, "Bundan sonra her seçenek masada" dedi.

'ORTAK BİR İRADE OLUŞTU'

CHP PM üyesi Gaye Usluer ise açıklamanın ardından "Delegeler üzerinde baskı yapılmıştır yapıldığına dair elimizde veriler var beyana dayalı. Artık ortak bir irade oluştu" yorumunu yaptı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »