Çiftçiler yol kapattı, olaylar sürüyor

Adlı Köyünde köylülerin 24 saat önce başlattığı eylem nedeniyle Türkiye -Irak arasındaki tek yol olan uluslararası İpekyolu trafiğe tamamen kapandı.

28 Ağustos 2014 Perşembe 2: 4
Çiftçiler yol kapattı, olaylar sürüyor
İpek yolunun belirli noktalarına taşlarla bariyer kuran köylüler 24 saatten bu yana yolu kapalı tutuyor. İpek yolu üzerinde yer yer araç lastiği yakan köylüler 3 günden bu yana elektrik ve sularının olmadığını belirterek, "Ürettiğimiz ürünün 4-5 katı kadar elektrik faturası gönderiliyor. Bu elektrik faturalarını zaten ödeyemiyoruz. Ödeyemediğimiz için elektriklerimizi kestiler. 3 günden bu yana suyumuz yok. Ekmeğimiz yok ve sürekli saldırı altındayız. Burada ikinci Şengal yaşanıyor" dedi.

İpekyolunu trafiğe kapatan köylülere Jandarma özel harekat birlikleri zaman zaman gaz bombası ve havaya ateş ederek müdahale etti. Mardin’in Derik ilçesine bağlı Adlı köyünde eylem yapıp yolu trafiğe kapatan köylüler su sorunlarının çözülmemesi durumunda köydeki çocukların ölebileceğini söyledi.

EKMEK VE SUYU ASKERLERLE PAYLAŞTILAR

Bu arada, eylem yapan köylülerle askerler arasında zaman zaman ilginç görüntülerde yaşandı. Köyde su olmadığı için dışardan arabalarla getirilen ekmek ve ambalajlı suyu alan köylüler, askerlere de ikram ettiler. Askerler de köylülerin ikram ettiği su ve ekmeği alıp teşekkür etti.

Yolu kapatan köylüler bir askeri birliğin geçişi sırasında askeri araçlara yardım ederken, konvoyun içinde bulunan ve yolu açmak üzere getirilen kepçeye saldırdı. Ellerindeki su şişelerini kepçeye fırlattı. Askerle veya devletle bir sorunları olmadığını belirten köylüler, sadece elektriklerinin verilmesini istedi.

TIR YANDI

Bu arada, kapalı yolu ipek yolu üzerindeki bir marketler zincirine ait büyük TIR’ın yandığı görüldü. Bölgedeki köylüler TIR’ın askeri birliklerin müdahalesi sırasında isabet eden gaz fişeğiyle yandığını iddia etti. Yanan araçta zaman zaman patlamalar meydana gelirken, bölgeye uzun süre itfaiye ekibide gelmedi. İpek yolu üzerindeki yol kapama eylemi ve gerinlik devam ederken, askeri birliklerin bir süre önce Derik bölgesine geri çekildiği görüldü.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »