Cihat yolunu anlattı

Ebu Hureyle El Amriki kod adını kullanan ABD vatandaşı Münir Muhammed Ebu Salha'nın Florida'dan başlayıp İstanbul üzerinden Suriye'ye gidiş öyküsünü anlattığı videosu ortaya çıktı. Videoda İstanbul'da kaldığı mücahit evlerini anlatan Salha, Mayıs ayında İdlib'te bombalı bir saldırıda öldü.

2 Ekim 2014 Perşembe 3:11
Cihat yolunu anlattı
DHA’nın ulaştığı videoda konuşan bir Amerikalı. İddiaya göre adı Ebu Hureyle El Amriki. Bu bir kod isim. Bir başka bilgiye göre göre gerçek adı Münir Muhammed Ebu Salha. Bilginin kaynağıABD Dışişleri Bakanlığı. ABD Dışişleri Sözcülüğü’nün yaklaşık 4 ay önce yaptığı açıklamaya göre, görüntülerdeki kişi, geçtiğimiz Mayıs ayında Suriye'nin İdlib kentinde Suriye askerlerine yönelik bombalı intihar saldırısında öldü. Mayıs ayından önce çekildiği anlaşılan videoda Amerikalı Münir Muhammed Ebu Salha Suriye'ye nasıl geldiğini anlatıyor.

20 dolarla yola çıktı
Salha, kendi deyimiyle Hicret'e gitmek için Florida'dan bir arkadaşıyla yola çıktığını, arkadaşının vazgeçmesinden sonra kendisini tek başına İstanbul uçağında bulduğunu anlatıyor. İstanbul'a indiğinde cebinde sadece 20 dolar olduğunu söyleyen Salha, aç kalmayı göze alarak son parasını Türkiye'ye girebilmek için kapıda vize parası olarak ödediğini söylüyor. Salha İstanbul'a adım attıktan sonra yaşadıklarını videoda şu sözlerle anlatıyor: "Açtım ve yiyecek yoktu. Hiçbir şeyim yoktu. İlk rastladığım adama şehrin ne kadar uzak olduğunu sordum. Bana 'çok uzak' olduğunu söyledi. Yürümek isteğimi, cüzdanımı kaybettiğimi söyledim. 'Çok uzak yürümek için' dedi. Bana 10 TL verdi."

“Florida tropikal olduğu için ince kıyafetlerle gelmiştim”
10 TL ile metroya bindiğini söyleyen Ebu Salha videonun devamında ilk bulduğu camiye girdiğini orda tanıştığı kişilerden Suriye'ye gitmek için yardım isteğini anlatıyor. Kendisini bir yardım kuruluşuna yönlendirdiklerini anlatan Ebu Salha, buranın Suriye'ye gidebilmek için doğru adres olmadığını anlattıktan sonra İstanbul'da dolaşmaya başladığını söylüyor. Geçtiğimiz yılın kışında yaşandığı anlaşılan o günleri Ebu Salha, " İstanbul'da saatlerce yürüdüm. Ayakkabılarım iyi değildi. Ayaklarım yara oldu. Amerika'dan beri doğru dürüst uyumamıştım. Hava soğuktu. Üzerimdekiler inceydi. İstanbul'daki insanlarda gördüğüm o kalın ceketlerden bende yoktu. Florida tropikal bir bölge olduğu için ince kıyafetlerle gelmiştim. Hava çok soğuktu” diyor.

İstanbul'da mücahit evi
Namaz kılmanın dışında ısınmak için camilere girdiğini anlatan Ebu Salha, "Bir gün camiden çıktım. Dua ediyordum. Bir adam gördüm. Uzun sakalı vardı ve kolu yoktu. Sadece Türkçe biliyordu. O’nu durdurdum. Suriye'ye gitmek isteğimi söyledim. Beni bir eve götürdü. Orada benim gibi mücahitler vardı" diyerek Suriye'ye gidiş kapısının kendisine nasıl açıldığını da anlatıyor. Evde Suriye'deki çatışmalarda yaralanan çok sayıda mücahit olduğunu söyleyen Amerikalı Salha, "Onlarla bir ay İstanbul'da kaldım. Benim hiçbir şeyim yoktu. Sadece cihada gitmek istiyordum. Oradaki kardeşlerden icazet alıp, Suriye'ye gittim. 4 aydır da buradayım" diyerek konuşmasını tamamlıyor.

Saldırı görüntüleriyle bitiyor
Sosyal paylaşım sitelerinde "Amerikalı İlk Şehadet Eylemcisi" başlığıyla Eylül 2014'de yüklenen videonun sonunda bomba yüklü bir aracın havaya uçma görüntülerine yer veriliyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »