20 Şubat 2019, Çarşamba

Çin'den ABD'ye dev yaptırım

Çin, ABD'nin kendilerinden ithal ettiği 200 milyar dolarlık ürüne yüzde 10 gümrük vergisi uygulayacağını açıklamasının ardından misillemede gecikmedi. Pekin yönetimi ABD'ye 60 milyar dolarlık gümrük vergisi getirileceğini duyurdu.

18 Eylül 2018 Salı 20: 6
Çin'den ABD'ye dev yaptırım
ABD Başkanı Donald Trump, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne daha 24 Eylül'den itibaren yüzde 10 gümrük vergisi uygulanacağını açıklamasından sonra Çin'den son dakika açıklaması geldi. Pekin yönetimi ABD'ye 60 milyar dolarlık gümrük vergisi getirileceğini duyurdu.

EK TARİFE UYGULANACAK

Çin, ABD ürünlerine 60 milyar dolarlık ek tarife uygulayacak. ABD mallarına yeni gümrük tarifeleri yüzde 5 ile 10 aralığında olacak, 60 milyar dolarlık ABD ürününe 24 Eylül'den itibaren tarife uygulanmaya başlayacak.

"TARİFE ORANLARINI ARTIRMAKTA ISRAR EDERSE..."

Çin bu ek tarifelerin ABD'nin tek taraflı korumacı adımlarına yanıt olduğunu bildirdi ve "Eğer ABD Çin mallarına tarife oranlarını artırmakta ısrar ederse Çin buna aynı şekilde yanıt verecek. ABD'nin 2 taraf için de faydalı ticari ilişkiyi devam ettireceğini umuyoruz" ifadesi kullanıldı.

5 BİN ÜRÜN ETKİLENECEK

Yeni tarifelerden 5 bin ABD ürünü etkilenecek. Çin tarafından alınan bu karar, uluslararası haber ajansları tarafından son dakika bilgisi olarak geçildi.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »