Çin'den ABD'ye uyarı!

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD ordusunun Güney Çin denizindeki faaliyetleri sebebiyle Washington hükümetine bir dizi uyarıda bulundu.

10 Ağustos 2017 Perşembe 21:30
Çin'den ABD'ye uyarı!
Reuters ajansında yer alan habere göre; Çin Dışişleri Bakanı , ABD'den Çin'in egemenliğine ve güvenlik çıkarlarına saygı duymasını istedi. Bakan Yi ayrıca ABD'nin deniz filosunun Güney Çin denizindeki faaliyetlerinin, uluslararası hukuka ve Çin'in egemenliğine zarar verdiğini söyledi.

GERİLİMİ ARTTIRAN GELİŞMELER

Filipinli bir yetkili, ABD'ye ait savaş gemisinin Çin'in yapay bir adasının yakınlarında seyrettiğini bildirmişti.

Adının açıklanmasını istemeyen bir donanma yetkilisi yaptığı açıklamada, ABD'ye ait USS John S. McCain savaş gemisinin Güney Çin Denizi'nde yer alan Çin'in yapay Mischief Resif'i yakınlarında seyrettiğini belirtmişti.

Olay sırasında yakınlarda Çin gemilerinin de bulunduğunu aktaran yetkili, Çin gemilerinden ABD'ye ait destroyere bölgeyi terk etme çağrısı yapılıp yapılmadığını bilmediğini ifade etti.

Öte yandan Filipinli bir güvenlik yetkilisi, ABD'li yetkililerin Filipinler ordusuna, Çin'in tartışmalı sulardaki toprak iddialarına meydan okuyacağını bildirdiğini ancak operasyonda Filipinler güçlerinin yer almadığını kaydetti.

Dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan ve zengin hidrokarbon rezervleri bulunduğu belirtilen Güney Çin Denizi üzerinde Çin başta olmak üzere Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan hak iddia ediyor.

Pekin'in, tartışmalı sularda inşa ettiği yapay adalar üzerinde kurduğu üsleri silahlandırdığı iddiaları, bölge ülkeleri ve Çin arasında gerginlik yaşanmasına neden oluyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »