23 Temmuz 2018, Pazartesi

Çin'den tarihi çocuk kararı

Çin, yıllardır süren tek çocuk politikasında gevşemeye gidildiğini ve çalışma kamplarının kaldırıldığını açıkladı.

15 Kasım 2013 Cuma 7: 0
Çin'den tarihi çocuk kararı
Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) bugün açıkladığı yeni sistemin, aile planlamasında temel devlet politikasına bağlı kalınarak uygulanacağı belirtildi.

ÇKP'nin 18. Ulusal Kongresi'nin ardından geçen hafta yapılan üçüncü genel kurulda kabul edilen reformlar çerçevesinde alınan kararın, ülkenin uzun dönemli kalkınmasının planının dengelenmesi için adım adım ayarlanarak genişletileceği kaydedildi. 

Çin'in aile planlama ve tek çocuk politikası, 1970'lerde ülkenin hızlı artan nüfusunu kontrol altına almak için yürürlüğe girmiş ve kentlerde yaşayan çiftlere tek çocuk, kırsalda yaşayan çiftlere ise ancak ilk çocuklarının kız olması halinde ikinci çocuk için izin verilmişti. 

Tek çocuk politikası, daha sonra biraz gevşetilerek, çiftlerin ikisinin de tek çocuk olması halinde iki çocuk sahibi olmalarına müsaade edilmişti.

Çalışma Kampları ve yargı sisteminde iyileştirme


Diğer yandan ülkede insan haklarını koruma çabaları çerçevesinde çalışma kamplarıyla tekrar eğitim sisteminin de kaldırıldığı açıklandı. 

Çin'in geleceğini belirleyen reformların çerçevesinde idam cezası verilen suçlar kapsamının da adım adım azaltılacağı bildirildi. 

Ülkede ceza ile ilgili kanunlarda da iyileştirmeler yapılacağı, işkence ve fiziksel istismarı yasaklamak için çaba harcanacağı ifade edildi. 

Yanlış yargılamaların engelleneceği ve yasa dışı yollarla elde edilen delillerle karar verilmesinin önlenmesi için mahkemelerin daha sıkı denetleneceği belirtilirken, kolluk kuvvetlerinin adli soruşturma, gözaltı, varlık hakkı dondurma gibi konulara ilişkin işlemlerinin yeniden düzenleneceği kaydedildi. 

Avukatların, yasalar doğrultusunda vatandaşların ve şirketlerin yasal hak ve çıkarlarının korunmasında önemli bir rol oynayacağı vurgulandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »