26 Mayıs 2018, Cumartesi

Cinsel suçlulara tıbbi tedavi geliyor

Başbakan Erdoğan'ın dün sözünü ettiği yargı paketinin içeriğiyle ilgili ipuçlarını Adalet Bakanı Bozdağ verdi

12 Mayıs 2014 Pazartesi 7: 0
Cinsel suçlulara tıbbi tedavi geliyor
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni yargı paketine ilişkin, "Cinsel suçlardan hapis cezasına mahkum olanlar, tıbbi tedavi, mağdurun bulunduğu yerde yaşamamak, çocuklarla bir arada olmayı gerektiren ortamda çalışmamak, çocuklarla ilgili meslek icra etmemek tedbirlerinden bir veya birkaçına tabi tutulacak" dedi.

Bozdağ, "Çocuklara karşı işlenen bir suçtan dolayı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar 30 yıl yerine 39 yıl, müebbet hapis cezası alanlar 24 yıl yerine 33 yıl ceza infaz kurumunda kalacak" diye konuştu.

Bakanı Bozdağ, "(Cinsel saldırıda) beden ve ruh sağlığının bozulması, yasa tarafından peşinen kabul edilmektedir. Böyle bir saldırıya uğrayanın beden sağlığı bozuldu mu bozulmadı mı bilirkişi incelemesine gidilmeyecektir" dedi.

3 YILDIR "HADIM YASASI" GÜNDEMDE


AKP Ankara Milletvekili Alev Dedegil ve Aşkın Asan’ın 2011 yılında hazırladıkları yasa teklifi, alt komisyonlarda kabul edilmesine rağmen yasalaşmamıştı. 
Yasa teklifinde cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı ve reşit olmayanla ensest cinsel ilişki suçlarında testosteron tedavisi uygulanarak sanıkların kimyasal yöntemlerle hadım edilmesine varan cezalar düzenleniyordu. Taslağa göre, söz konusu suçlardan mahkûm olanlar hâkim kararı ile cezaevindeyken veya şartlı salıverildiği takdirde denetim süresi içinde testosteron tedavisine tabi tutulabilmesi, suçun tekrarı halinde kimyasal hadım işleminin zorunlu olması öneriliyordu. Çocuklara yönelik cinsel suçlardan mahkum olanların, çocuklarla bir arada olmayı gerektiren okul, kreş, spor salonu gibi ortamlarda çalışmaları yasaklanıyordu. 

AA - Gazete5.com
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »