18 Şubat 2019, Pazartesi

Çipras yangın trajedisinin siyasi sorumluluğunu üstlendi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, yangın felaketine ilişkin, "Yunan halkı ve kabine önünde, bu trajedinin siyasi sorumluluğunu aldığımı belirtmek istiyorum." dedi.

27 Temmuz 2018 Cuma 21: 4
Çipras yangın trajedisinin siyasi sorumluluğunu üstlendi
Çipras, yangın faciası nedeniyle olağanüstü gerçekleştirilen kabine  toplantısı öncesinde bakanlar kuruluna seslendi.

Sorumluluklarından kaçmayacaklarını vurgulayan Çipras, ülkenin  başbakanı ve hükümet olarak sorumlu olduklarının açık olduğunu, doğru olanı yapıp  yapmadıklarını sorguladığını ifade etti.

Çipras, hükümetin en zorlu döneminden geçtiğine işaret ederek, "Ölüler  konuşamaz ama onların hatırasına saygı olarak doğru olanı söylemek boynumuzun  borcu. Yunan halkı ve kabine önünde, bu trajedinin siyasi sorumluluğunu aldığımı  belirtmek istiyorum." diye konuştu.

İtfaiye ve emniyet güçlerinin istifa çağrılarıyla hedef alınmamasını  isteyen Çipras, şöyle devam etti:

"Daha önceki trajediler de bir kurala dönüştüğü gibi mücadele  döneminde kelle almak, siyasi cesaret değil, siyasi korkaklık işaretidir."

Çipras, yıllar boyunca ülkenin sahillerde kaçak yapılaşmanın  oluştuğunu, bu durumu düzeltmek için bir yasa tasarısı hazırlayacaklarını  belirterek, "Buldozerleri çıkarıp mücadele etmemiz gerekiyorsa, daha sonraki  trajediyi bekleyemeyiz." ifadesini kullandı.

Ülkesinin 8 yıl sonra kurtarma paketinden çıkarak egemenliğini geri  alacağını vurgulayan Çipras, kimsenin ülkeyi istikrarsızlaştırarak bunu  engelleyemeyeceğini kaydetti.

Yunanistan'daki yangında ölü sayısı artıyor

Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarındaki yangında  hayatını kaybedenlerin sayısı 87'ye yükseldi. 

Atina Adli Tıp Kurumu Başkanı Nikos Karakoukis, basın mensuplarına,  tespit edilen ceset sayısının 86 olduğunu açıkladığı sırada, yangında ağır  yaralanan bir kişinin de tedavi gördüğü hastanede hayatına kaybettiği haberinin  gelmesiyle felakette ölenlerin sayısı 87'ye ulaştı.

Felaket bölgesinde itfaiye ekipleri ve askerler, ev ev dolaşarak arama  çalışmalarına devam ediyor. Aramalarda dün de iki kişinin cansız bedenine  ulaşılmıştı.

Yunan medyasında yer alan haberlere göre, yangında yaralanan 187  kişiden 4'ü çocuk olmak üzere 48'inin hastanede tedavilerine devam ediliyor.  Yaralılardan 11'nin durumunun ağır olduğu ve yoğun bakımda tedavi gördükleri  belirtildi.

Yangın bölgesinde faciadan kurtulanlar günlük yaşamlarına dönmeye  çalışıyor. Bölgeye dönen vatandaşlar, yangında hasara uğramış evlerini  temizliyor.

Yanarak hayatını kaybedenlerin kimlik tespiti çalışmalarına adli tıp  uzmanlarından oluşturulan özel ekip devam ediyor. Ölenlerin çoğunun bedenlerinin  tamamen yanmasından dolayı çalışmaların birkaç gün daha sürebileceği ifade  ediliyor.

Yakınları kaybolan çok sayıda kişi olması nedeniyle yangında ölü  sayısının daha da artmasından endişe ediliyor. Kayıp sayısının 100'ü aşkın olduğu  sanılıyor.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »