Çipras'tan müftülük açıklaması

Atina yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan temasları sonrasında sıkça dile getirdiği müftülük sorunuyla ilgili formül arayışında. Yunanistan Başbakanı Çipras, "Konuyla ilgili kalıcı bir yasal düzenleme gerçekleştirilmeli" dedi.

16 Aralık 2017 Cumartesi 8:59
Çipras'tan müftülük açıklaması
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Brüksel'deki AB Liderler Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında, Batı Trakya, sığınmacı krizi ve Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yunan devletince atanan müftülerin, azınlığın önemli bir bölümü tarafından tanınmadığına işaret eden Çipras, "Bu konuyu halletmemiz lazım. Çünkü bu ne Yunanistan'a fayda sağlıyor, ne de azınlığın kendini huzurlu hissetmesine yardımcı oluyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Çipras, müftü konusunun doğrudan Yunan vatandaşı Müslümanlarla ele alınması gerektiğini kaydederek, "Böylece bu konu bir an önce halledilsin ve kalıcı bir yasal düzenleme gerçekleştirilebilsin" ifadelerini kullandı. 

Sorunun birkaç gün içinde çözülecek bir mesele olmadığını vurgulayan Çipras, "Yunan devletinin tanıdığı dini liderlerin azınlık tarafından sorgulanmadığı bir noktaya ulaşalım istiyoruz" diye konuştu.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »