23 Şubat 2019, Cumartesi

Çıray: "Suriyeliler, krizi daha ağırlaştırıyor"

Suriyeli sığınmacıların krize olumsuz etkileri olduğunu söyleyen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, konuyu Meclis'e taşıdı.

6 Ekim 2018 Cumartesi 14:56
Çıray: "Suriyeliler, krizi daha ağırlaştırıyor"
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, "Sonuçları ve kapsamı bakımından cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşanırken, Suriyeli sığınmacılara tanınan ayrıcalıklar pes dedirtiyor" diyerek, sığınmacıların ekonomik krize etkilerini Meclis'e taşıdı.

TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Çıray, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a dikkat çeken sorular yöneltti. Suriyeli sığınmacılar konusunun sadece Ensar-Muhacir edebiyatıyla anlatmanın Türk milletini kandırmaktan başka bir şey olmadığını dile getiren Aytun Çıray, "Sığınmacıların barınma ihtiyacı ev kiralarını arttırmış, kayıtdışı çalışan sığınmacılar sebebiyle işsizlik yükselmiş, sığınmacıların sosyal yaşama entegre edilmeye çalışılmasıyla eğitim ve güvenlik sistemimiz işleyemez hale gelmiştir" dedi.

Sığınmacılara geldikleri ülkeye göre farklı politikalar uygulandığına vurgu yapan Aytun Çıray, şunları söyledi: "Çin zulmünden kaçan Doğu Türkistanlı sığınmacılar, kucaklarındaki bebekleriyle havaalanlarından geri döndürülüyor. Bununla birlikte Suriyeli sığınmacılara ücretsiz eğitim, sağlık, ulaşım, sosyal güvence gibi Türk vatandaşlarına bile verilmeyen haklar veriliyor. Suriyelilere ilişkin tüm veriler kamuoyundan saklanıyor. Resmi olarak kaç Suriyeli var, bunların ülkemize yıllık maliyeti nedir, hangi haklardan ücretsiz yararlanıyorlar, sığınmacıların Türkiye'de doğan çocuklarının sayısı neden açıklanmıyor? Bir işyerinde kayıt dışı çalışan Suriyeli sayısını bir kenara bırakalım, Türkiye'de suça karıştığı için gözaltına alınan veya tutuklanan sığınmacı sayısı nedir?"

Aytun Çıray, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a, "Suriyeliler ve diğer ülkelerden göç eden sığınmacılar için barınma, iaşe ve diğer giderlerin güncel maliyeti kaç milyar TL'dir" sorusunu yöneltti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, "Resmi rakamlara göre sayıları üç buçuk milyonu aşan Suriyeli sığınmacıların 16 yıllık AKP iktidarlarının dış borç destekli beton ve tüketim ekonomisinin kaçınılmaz sonucu olan krizi hem daha ağırlaştırdığı, hem de krizden çıkış maliyetlerini yükselttiği açıktır" şeklinde konuştu.

Aytun Çıray sözlerini şöyle tamamladı: "Türk Milletinin krizin altında ezilen kesimlerini rahatlatabilecek kaynakların önemli bir bölümü tarihimizin en yanlış dış politikasının bedeli olarak Suriyeli sığınmacılar için kullanılmak zorunda kalınıyor. Ezilen vatandaşlarımıza da adeta 'keşke Suriyeli sığınmacı' olsaydık dedirtiliyor. Bu gerekçeleri bakımından ne akla, ne sağduyuya; sonuçları bakımından ise ne ahlaka ne de vicdana sığmayan bir politikanın içler açısı manzarasıdır."

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »