Çocuğunu liseye göndermeyene ceza geliyor

TBMM'de kabul edilen 4+4+4 eğitim sistemiyle zorunlu hale gelen liseye çocuğunu göndermeyen veliye ceza geliyor. 8 yıllık kesintisiz eğitimde ortaokula devam etmeyen öğrencilerin ailelerine uygulanan para cezası şimdi de lise için uygulanacak.

5 Nisan 2012 Perşembe 17: 3
Çocuğunu liseye göndermeyene ceza geliyor

12 yıllık kesintili eğitim uygulaması ile zorunlu hale gelen liseye çocuğunu göndermeyen velilere para cezası uygulanacak.

OTOMATİK KAYIT

4+4'lük ilk 8 yılı bitiren öğrencilerin e-okul kayıt sisteminde liseye kayıtları otomatik olarak gerçekleştirilecek. Kaydı yapıldığı halde liseye gitmeyen öğrencinin durumu araştırılacak. İlk etapta veliyi ikna yoluna başvuracak olan Bakanlık, velinin çocuğunu okula göndermeme nedenlerinin ortadan kaldırılması için çalışma yapacak. Tüm yapılanlara rağmen çocuğunu okula göndermemekte ısrarcı olan veliye tedbir olarak idari para cezası uygulanacak.

VELİYE 3 GÜN İÇİNDE BİLDİRİLECEK

Çocuğunu okula göndermeyen, verilen izin müddetini geçiren, geç nakil yaptıran, okul çevresi dışına çıkarak izini kaybettiren, çocuğunun devamsızlık durumunu özürsüz olarak zamanında okul idaresine bildirmeyen veliler takibe alınacak. Takibe alınan öğrencinin velisi okul idaresi tarafından köylerde muhtarlığa, diğer yerlerde mülki amirliğe bildirilecek. Muhtarlar ve mülki amirler en geç 3 gün içinde durumu veliye aktarılacak. Veliye yapılan bildirimde okulca kabul edilecek geçerli sebepler dışında çocuğun okula gönderilmemesi halinde veli idari para cezasıyla cezalandırılacak.

HER GÜN 15 LİRA

Mevcut mevzuata göre çocuğunu ilköğretime göndermeyen veliye, çocuğun okula devam etmediği her gün için 15 lira idari para cezası veriliyor. Bu para cezasına rağmen çocuğunu okula göndermeyen veya göndermeme sebeplerini okul idaresine bildirmeyen veliye, 500 lira idari para cezası veriliyor. MEB, bu kapsamda liselerde de uygulanacak olan idari para cezasının nasıl ve ne kadar olacağı üzerinde çalışma yapıyor.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »