Çocuk felci aşıları gizli mi yapılıyor?

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, iddialara yanıt verdi

9 Haziran 2014 Pazartesi 22: 4
Çocuk felci aşıları gizli mi yapılıyor?
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çocuk felci aşılarının gizli yapıldığı haberlerine tepki göstererek “İstanbul’da 6 ilde bilim kurulunun değerlendirmesiyle çizdiğimiz uygulamanın neyini gizli yapabiliriz? Panik oluşturmaya, dedikodu üretmeye kimsenin hakkı yok. Bu sağlıktır. Sağlık da flaş haberlerle, dedikodularla yönetilmez” dedi.

“Beyoğlu Sağlıklı Yaşam İçin Yürüyor Projesi” kapsamında Hasköy sahilinde düzenlenen “Beyoğlu Sağlığa Yürüyor” etkinliğine katılan Bakan Müezzinoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Müezzinoğlu, çocuk felci aşılarının kasım-aralık aylarında 17 ilde 5 yaş altı çocuklara 2 periyot olarak yaptırıldığını anımsatarak, 5-11 Haziran arasında İstanbul’da bilim kurulunun riskli gördüğü bölgelerde, yaklaşık 6 ilçede 5 yaş altı gruba polio aşısı (çocuk felci) kampanyası yapıldığını, bir ay sonra da tekrarlanacağını söyledi.

‘Kimsenin panik oluşturmaya hakkı yok’

Suriye’den gelen TIR şoförlerine de çocuk felci aşısı yapıldığı iddialarına ilişkin soruya Müezzinoğlu, “Suriye’den gelenlerin ilgili tüm aşı kontrolleri yapılarak sınırdan alınıyor. Bazen de kontrol dışı geçişler oluyor. Onlara da bizimle irtibat kurulduğu andan itibaren kart veriliyor” yanıtını verdi.

Çocuk felci aşısıyla ilgili gizlilik kararı olup olmadığına ilişkin soru üzerine de Müezzinoğlu, özetle şunları söyledi:

“Bu ülkede hiçbir şey gizli değil. Gizlilik dedikodusuyla toplumda psikolojik bir algı yönetimi yapmak ve huzuru bozmak isteyenler var. Bakanlık olarak hiçbir adımımızı, uygulamamızı gizli yapmıyoruz. Zaten yapabilir miyiz? 17 ilde 5 yaş altı çocuklara aşı yapıyorsun. Neyini gizleyeceğiz? Bir taneyi gizleyebilirsin, 100 binini gizleyebilir misin? Hiç kimsenin panik oluşturma hakkı yok. Toplum şunu bilmeli; Bakanlık, bilim kurullarıyla gerekli değerlendirmeleri yaparak her türlü tedbiri alıyor, almaya da devam edecektir. Şu anda olağanüstü panik yaratacak veya birilerinin oluşturmak istediği o olumsuz havaya gerek yok. Son derece açık net, kamuoyuna deklare ederek yaptığımız çalışmalar.”

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »