Çocukları İçin Eylem Yapan Ailelere Belediye Engeli

Çocukları kaçırılan ailelerin Diyarbakır Büyükşehir Belediye binası önünde başlattığı oturma eylemine belediye zabıta ekipleri müdahale etti.

1 Haziran 2014 Pazar 23:34
Çocukları İçin Eylem Yapan Ailelere Belediye Engeli
Çocukları PKK tarafından kaçırılan ailelerin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı binası önünde başlattığı otuma eylemine belediye zabıta ekipleri müdahale etti. Sabah saatlerinde belediye önünde güvenlik önlemi alan zabıta ekipleri, eylem için gelen aileleri belediye binası önüne almadı.

CADDE ORTASINDA OTURDULAR

Belediye ekipleri tarafından bina önüne alınmayan aileler cadde ortasındaki refüjde oturma eylemlerine devam etti. Belediye binası karşısındaki cadde ortasındaki refüjde oturan aileler çocukları gelene kadar eylemlerini sürdürmeye kararlı olduklarını açıkladı. Yetkililere seslenen aileler çocuklarının bir an evvel bırakılmasını isterken, zabıta ekipleri de belediye binası etrafını güvenlik şeridi ile kapatıp, ailelerin bina önüne gitmemesi için nöbet tutmaya başladı. Trafik akışına aldırmadan cadde ortasındaki refüjde eylemlerini sürdüren ailelerin feryatları ise yürekleri dağlıyor. 2 ay önce oğlunun kaçırıldığını söyleyen anne Lütfiye Bozoğlu, oğlunu alana kadar eylemini sürdüreceğini söyledi.

"BİZ ÇOCUKLARIMIZI İSTİYORUZ"

Belediye binası önünde yaptıkları eyleme izin verilmediğini söyleyen Lütfiye Bozoğlu, belediye ekipleri tarafından kovulduklarını kaydetti. Bozoğlu, "5 gündür buradayım. Oğlum 2 aydır kayıp. Bu sabah belediye önüne gittik, bizi kovdular. Ben oğlumu istiyorum, başka bir şey istemiyorum. Biz onlardan para, pul, mal, mülk istemiyoruz. Çocuklarımızı istiyoruz. Benim oğlumu kandırdılar, öğretmenler, arkadaşları çocukları kandırıp götürüyor. Bu çocuklar dağda ne yapıyor. Benim oğlum dağ çocuğu değil. Ben oğlumun eline silah yakıştıramıyorum, onun eline kalem defter yakıştırıyorum. Başbakan'a, Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum, gelip bize yardım etsin, destek versinler. Bu annelere yazık değil mi? Bizim derdimize derman olsunlar. Bizim çocuklarımızla oynuyorlar, niye kendi çocuklarını dağa göndermiyorlar. Oğlumu istiyorum, oğlumu getirmeseler burada kendimi öldürür hiçbir yer gitmem. Bu benim hakkım, bu benim çocuğum. Oğlumu bir an evvel getirsinler, Oğlumu kimin dağa götürdüğünü biliyorum. Bir an evvel getirsinler, bizden ne istiyorlar" dedi.

EYLEME DESTEK VERENLER ARASINDA DİKKAT ÇEKEN AİLE

2011 yılında Bingöl'ün Karlıova ile Yedisu ilçeleri arsında çıkan çatışmada sağ ele geçirilen, donmak üzereyken bir güvenlik görevlisinin parkasını giydirerek 'Asker şefkatini' gösterdiği ve günlerce gündemde kalan Hasan Salık'ın ailesi de eyleme katıldı. Askerin oğullarına şefkat gösterip parkasını giydirdiği fotoğrafı pankarta basarak eyleme katılan Hasan Salık'ın babası Mehmet Salık, "Biz de bu eylemi televizyonlardan duyduktan sonra gelip bu aileler destek olmaya karar verdik. Bizim çocuğumuz da bundan 3 yıl önce 15 yaşındayken kayboldu ve 6 ay sonra devlet bize bilgi verip çocuğumuzun Bingöl'ün Karlıova ilçesinde yakalandığını tarafımıza bildirildi. Çocuğumuz yakalandığında kar kış zamanıydı, soğuk olduğu için asker gocuğunu giydirmişti. Başbakan da bundan bahsetmişti 'PKK götürüyor devlet yakaladığı gibi şefkat gösteriyor' demişti. Askerin gösterdiği bu şefkatin diğer taraflarda da devam etmesini istiyoruz" diye konuştu.

"KIZIMIN SESİNE, YÜZÜNE HASRET KALDIM"

Kızının 1 yıl önce kaybolduğunu söyleyen acılı anne Mukaddes Yapıcı ise belediye önündeki eyleme görevlilerin izin vermediğini söyledi. Mukaddes Yapıcı, "Belediye önüne bizi almadılar, bizi kovdular, kabul etmiyorlar, bizi kötülüyorsunuz diyorlar. Biz sadece çocuklarımızı istiyoruz, barış istiyoruz, çocuklarımızın eve gelmesini istiyoruz. Kızımın adı Zehra Yapıcı bir sene önce gitti. Kızıma hasret kaldım. Kapı çaldığında kızım geldi diye hevesleniyorum. Çocuklarımızın eve gelmesini istiyoruz. Çocuğumun sesine, yüzüne hasret kaldım. Barış istiyoruz, Türkiye'ye Başbakan Erdoğan'a, Selahattin Demirtaş'a, Abdullah Öcalan'a sesleniyorum Allah aşkına, Kur'an aşkına bize yardım etsinler, barışı başlatsınlar, evimizde yas var, huzurumuz kalmadı, yüreğimiz yanıyor" diye feryat etti.

Aileler belediye binası önündeki cadde ortasında bulunan refüjde eylemlerini sürdürüyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »