Çocukları kaçırılan aileler Ankara'da

Terör örgütü tarafından kaçırılan çocukları için Diyarbakır'da oturma eylemi yapan aileler, Ankara'ya geldi.

24 Haziran 2014 Salı 20:37
Çocukları kaçırılan aileler Ankara'da
Diyarbakır'dan otobüsle yola çıkan aileler, yaklaşık 13 saatlik yolculuğun ardından Ankara'ya ulaştı.

AŞTİ'de aileler adına açıklama yapan Erhan Eren, annelerin ilk önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde, daha sonra da Dağkapı meydanında eylem yaptığını hatırlatarak, TBMM'deki partilerin başkanlarıyla görüşmek için Ankara'ya geldiklerini söyledi.

Meclisteki bütün partilerin çocukların ailelerine kavuşması için inisiyatif geliştirmesini isteyen Eren, terör örgütünün, "16 yaşından küçükleri bırakacağını" açıklamasının anneleri tatmin etmediğini belirtti.

Üniversite öğrencilerinin apar topar dağlara götürülmesinin, hiç kimseye bir faydasının dokunmayacağını vurgulayan Eren, gençlerin biran önce evlerine dönmelerini sağlayacak yasal zeminin oluşturulması gerektiğini dile getirdi. 

Eren, "Buradan bir sonuç çıkmazsa, anneler eylemlerine sonuna kadar devam edecekler. Burada kesinlikle en ufak bir geri adım atmayacaklar" dedi.

Aileler, Memur-Sen'i ziyaret ettikten sonra, AK Parti Genel Merkezi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

Aileler Memur-Sen'i ziyaret etti

Çocukları terör örgütü tarafından kaçırıldığı için Diyarbakır'da oturma eylemi yaparken, eylemlerini Ankara'da devam ettirme kararı alan anneler, Memur-Sen'i ziyaret etti.

Anneleri, Genel Merkez binasında ağırlayan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, sendika olarak hak ve insan merkezli mücadeleyi önemsediklerini belirterek, çocukları terör örgütünce kaçırılan annelerin, sendikal yasaya göre görev alanlarına girmediğini ama gönül yasalarının tam merkezinde yer aldığını söyledi.

Çocukların yerlerinin dağ olmadığını annelerinin kucağı olduğunu ifade eden Gündoğdu, "Çocukların ellerinde silah görmek istemiyoruz, ellerinde kitap, defter, bilgisayar görmek istiyoruz. Onları okullarından karnesini almış, yaz kurslarına giderken görmek istiyoruz. Annelerin çocuklarını bugünlere getirirken verdiği emek de bunu gerektiriyor. Elbette bu ülkede ve dünyada farklı olaylar oldu, Bunları çok dile getirenler oldu. İçeride ve dışarıda Gezicilere sahip çıkanlar yüzlerce çocuğun alıkonulmasına hiç ses çıkarmıyorlar" diye konuştu.

Boko Haram terör örgütünün 200 çocuğu kaçırmasının ardından ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama dahil dünyanın ayağa kalktığını ama aynı çevrelerin terör örgütü PKK'nın kaçırdığı çocuklar konusunda sessiz kaldığını dile getiren Göndoğdu, bu kişilere, terör örgütlerinin dinine, inancına ve ideolojine bakarak mı sustuklarını sordu.

Göndoğdu, sanatçı, yazar, şair, gazeteci ve sivil toplumcu annelerden bu konuda daha çok ses çıkartmalarını isteyerek, "Ana yüreği dediğimiz kavramı, biraz daha empati yaparak biraz daha gözden geçirsinler istiyorum" dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »