25 Haziran 2018, Pazartesi

Çocukları kaçırılan ailelere zabıta müdahalesi iddiası

Diyarbakır'da, çocuklarının PKK tarafından götürüldüğünü belirterek 14 günden bu yana Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan bugün zabıta müdahale ettiği iddia edildi.

1 Haziran 2014 Pazar 21:24
Çocukları kaçırılan ailelere zabıta müdahalesi iddiası
Belediyenin önündeki boş alanı sabun köpüğü ile doldurarak temizlik yaptıklarını söyleyen görevliler aileleri uzaklaştırırken, kadınlardan Bedriye Eşiyok, zabıtalar tarafından saçından tutularak sürüklendiğini ve tartaklandığını ileri sürdü.

Diyarbakır'da çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını iddia ederek Büyükşehir Belediyesi önünde 14 gündür oturma eylemi yapan ailelere bugün sabah saatlerinde zabıta ekiplerince müdahale edildiği belirtildi. Belediye binası önündeki boş alanın temizleneceğini söyleyerek ailelerin burayı terk etmesini isteyen zabıta ekiplerinin ailelerinin oturmalarını engelledikleri belirtildi. Oturma eylemi yapan annelerden Bedriye Eşiyok, zabıta görevlileri tarafından saçından tutularak sürüklendiğini ve tartaklandığını iddia etti. Oturma eylemi yapan ailelerin uzaklaştırılmasının ardından Belediye önündeki büyük alana sabun köpüğü dolduruldu. Zabıta ekiplerinin Belediye çevresini güvenlik şeritleri ile çevirmesinin ardından eylem yapan aileler, Diyarbakır-Elazığ karayolunun Belediye binasının karşısında bulunan orta refüjünde eylemlerini devam ettirdi. Bazı zabıta görevlileri ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın talimatı ile bina önünde temizlik yapılacağını söylediler. Sabah saatlerinde yapılan zabıta müdahalesi sırasında gergin anların da yaşandığı öğrenildi. 

Ortaokul 2'nci Sınıf öğrencisi 13 yaşındaki oğlu Mazlum Eşiyok için eylem yapan İsmail ve Bedriye Eşiyok, müdahale sırasında zabıta tarafından tartaklandıklarını söylediler. Zabıtaların saçından tutarak sürüklediğini belirten Bedriye Eşiyok, "Belediye görevlileri sabah eylem yaptığımız alana gelerek bizi kovdu. Ben direnince saçımdan tutarak beni darp ettiler. Benim amacım sadece 13 yaşındaki çocuğuma kavuşmaktır. Biz barış istiyoruz. Evladıma kavuşuncaya kadar eylemimi devam edeceğim. Biz çocuklarımızı istiyoruz, barış istiyoruz" dedi. Zabıta ekiplerinin kendilerine hücum edercesine saldırdığını söyleyen Baba İsmail Eşiyok ise, "Bize buranın yasak olduğunu söylediler. Biz biraz ileriye gittik. Oraya da geldiler ve bize hücum edercesine saldırdılar. Bizi dövmek istediler. 'Burada durmayın, cehennemin dibine gidin' dediler. Ne yapacağımızı şaşırdık. Biz çocuğumuzu istiyoruz"diye konuştu.

2 ay önce PKK'ya katılan 19 yaşındaki kardeşi Fatih Eren için eylem yapan Erhan Erem ise, "Bu ailelerin hepsi aslında BDP'ye oy vermiş ve BDP'nin tabanından kişiler. Eylem yapan aile sayısı her geçen gün artıyor. Bu binleri, on binleri bulacaktır.

Aileleri kontrol etmekte zorluk çekiyoruz. Belediye burada eylem yapmamıza izin vermiyor. Ancak biz barışı ve çocuklarımızı istemeye devam edeceğiz. Gerekirse burada açlık grevi, ölüm orucu yapacağız. Bu seçenekleri de değerlendiriyoruz. Belediye yetkilileri ailelere 'Ajan, AKP işbirlikçisi hain' diye psikolojik baskı uyguluyor. Bu ailelerin hiç bir partinin üyesi, ajan, işbirlikçi, hain olmadığını söyledik. Hatta benim polis olduğumu söylemişler.Annelere saldıracaksa, yaşam alanı sağlamayacaksa biz başka yerde de eylemimizi sürdüreceğiz. Yarın AKP önünde de oturabiliriz. Bizim hiç bir partiyle ilişkimiz yok. Biz açlık grevini başlatmayı, gerekirse ölüm orucu yapacağız. Burada bir baba kendini yakmak istedi. Ben engelledim "dedi. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »