​Çocukları katlediyorlar

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi’nin raporu, IŞİD’in etkin olduğu bölgelerde çocukların yaşadığı dehşeti gözler önüne koydu.

6 Şubat 2015 Cuma 18:43
​Çocukları katlediyorlar
BM Çocuk Hakları Komisyonu’nun bağımsız uzmanların hazırladığı raporu, IŞİD’in Irak’ta esir aldığı çocukları ya katil militan ve intihar bombacısı yaptığını ya da kafasını keserek, diri diri gömerek, yakarak, haça gererek öldürdüğünü ortaya koydu. Buna göre zihinsel engelli çocukları intihar bombacısı yapan IŞİD bomba yapımcısı, ihbarcı ve Amerikan hava saldırılarından korunmak için canlı kalkan olarak da kullanıyor. Komisyon uzmanı Renate Winter, Ezidi ya da Hıristiyan toplulukların yanı sıra Şii ve Sünni çocukların da IŞİD’in kurbanı olduğunu, internette sekiz ya da daha küçük yaşta çocuklara askeri eğitim verildiğini gösteren videolar paylaşıldığını belirtti.

“Sistematik cinsel şiddet”, kaçırma ve cinsel köle olarak kullanma vakalarına da dikkat çekilirken, çocukların üzerlerinde fiyat etiketleriyle satıldığı bildirildi. “Çocukları kurtarılması” istendi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »