25 Haziran 2018, Pazartesi

Commonwealth Oyunları başlıyor

İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlenecek ve 12 gün sürecek İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları'nda 71 ülkeden yaklaşık 5 bin sporcu mücadele edecek

22 Temmuz 2014 Salı 20:56
Commonwealth Oyunları başlıyor
İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlenecek İngiliz  Milletler Topluluğu Oyunları (Commonwealth Games) 23 Temmuz Çarşamba günü başlıyor.
 
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in de katılımıyla yarın yerel saatle  21.00'de açılış töreninin gerçekleştirileceği oyunlarda, 71 ülkeden yaklaşık 5  bin sporcunun mücadele etmesi bekleniyor. Oyunların açılış töreni 60 bin kişilik Celtic Park'ta, 3 Ağustos'taki kapanış töreni ise Hampden Park'ta yapılacak.
 
Atletizm, badminton, boks, bisiklet, dalış, cimnastik, hokey, judo,  bowling, netbol, ragbi, atıcılık, squash, yüzme, masa tenisi, triatlon, halter ve  güreş branşlarındaki toplam 261 müsabakada madalya dağıtılacak oyunlara, 14  farklı spor tesisi evsahipliği yapacak.
 
Oyunlar için tasarlanan meşale, İngiliz Milletler Topluluğu'na üye  ülkelerde 288 gün süren, toplam 190 bin kilometrelik yolculuğunun ardından yarın  açılış törenine getirilecek. Meşale, 6 Haziran'da İngiltere'nin başkenti  Londra'ya ulaşmış ve belediye başkanı Boris Johnson tarafından Tower Bridge'in  önünde karşılanmıştı.
 
Dört yıl önce Delhi'de yapılan oyunlarda Avustralya 177 (74 altın, 55  gümüş, 48 bronz) madalyayla ilk sırayı elde ederken, Hindistan 101 (38 altın, 27  gümüş, 36 bronz) madalya ile ikinci, İngiltere de 142 (37 altın, 59 gümüş ve 46  bronz) madalyayla üçüncü olmuştu.
 
MO FARAH PİSTE ÇIKACAK
 
İngiltere, İskoçya'da düzenlenecek oyunlara 200'ü kadın olmak üzere  toplam 416 atletle katılacak.

Fransa Bisiklet Turu'nu kazanan ilk İngiliz sporcu olan 2012 Londra Olimpiyatlarının altın madalyalı ismi Bradley Wiggins, Londra Olimpiyatları'nda 5  bin ve 10 bin metrede altın madalya kazanma başarısını gösteren Muhammed Farah,  yine olimpiyatlarda kule atlamada bronz madalya kazanan Tom Daley sporseverler  tarafından merakla beklenen isimler olacak.
 
Londra Olimpiyatlarında heptatlon dalında altın madalya kazanan 28  yaşındaki İngiliz atlet Jessica Ennis-Hill ise bebek beklediği için oyunlarda yer  alamayacağını daha önce açıklamıştı.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »