Cumhurbaşkanı bir müjdem var dedi ve açıkladı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çorum'da "Sizle bir müjdemi paylaşmak istiyorum" dedi ve İskilip, Alaca ve Osmancık ilçelerine bu yıl, Dodurga, Mecitözü, Oğuzlar ilçelerine ise 2019 yılında doğalgaz verileceğini belirterek, Çorum'un ilçelerini doğalgazın rahatlığı ve temizliğiyle tanıştıracaklarını bildirdi.

10 Nisan 2017 Pazartesi 19:19
Cumhurbaşkanı bir müjdem var dedi ve açıkladı...
Erdoğan, "Evet Platformu" tarafından Abide Meydanı'nda düzenlenen  "Çorum Buluşması"nda vatandaşlara hitap etti.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine, Çorum'un manevi muhafızları olan  gönül insanlarına Allah'tan rahmet dileyerek başladı.

 Şair Çorumlu Aşıki'nin "Dost Cemalin Göstermezse" şiirinin bazı  bölümlerini okuyan Erdoğan, "Bizler de bugün Çorum'un misaline ermek için geldik.  Çorum'u, Çorumlu kardeşlerimizi gerçekten çok özledik. Sinemizde büyüyen hasret  dağına gayrı ferman dinletemedik." şeklinde konuştu.

Erdoğan, bu sırada alandaki vatandaşların, "Dik dur eğilme, bu millet  seninle" tezahüratlarına, "Biz hiçbir beşeri gücün önünde bugüne kadar eğilmedik.  Biz sadece Rabbimizin huzurunda, rükuda, secdede eğiliriz, başkası asla."  karşılığını verdi.

6 yıllık ayrılığın ardından tekrar Çorumlularla buluşmaktan duyduğu  memnuniyeti dile getiren Erdoğan, "Bugün bir kez daha Abide Meydanı'nda coşkuyla  heyecanla bizleri bağrına basan tüm vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Şu  anda karşımdaki şu topluluğu görünce memnuniyetim, mutluluğum çok daha fazlasıyla  arttı. Bugün Çorum başka, bambaşka." dedi.

Çorum'un, 2002'den bu yana her seçimde olduğu gibi 10 Ağustos  Cumhurbaşkanlığı seçiminde de kendilerine sahip çıktığını ifade eden Erdoğan,  Çorum'un, yüzde 64 gibi Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir oy oranıyla  kendisini Cumhurbaşkanlığı makamına getirdiğini hatırlatarak, Çorumlulara,  vefaları ve kadirşinaslıkları için teşekkür etti.

"Çorum'un kararı net, oyu evet"

Abide Meydanı'ndaki atmosferin, 16 Nisan'da da Çorum'un kararının net,  oyunun "evet" olduğunu gösterdiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

 "Sizlerden bu pazar da yine rekor bir oy oranı bekliyorum. İnşallah  Çorum'un bu sefer de dosta güven, düşmana korku salacak bir 'evet' oyuyla yine  tarih yazacağına inanıyorum. Şimdi öyle bir ses verin ki tüm zalimlerin yürekleri  titresin. Öyle bir 'evet' deyin ki mazlum gönüllere inşirah olsun. 16 Nisan'da  güçlü Türkiye için 'evet' diyor muyuz? Büyük Türkiye için 'evet' diyor muyuz? 16  Nisan'da müreffeh Türkiye için 'evet' diyor muyuz? 16 Nisan'da istikrarlı Türkiye  için 'evet' diyor muyuz? Maşallah, barekallah, bu iş bitmiştir."

 "16 Nisan demokrasi şöleni"nin şimdiden mübarek olmasını dileyen  Erdoğan, "sizle bir müjdemi paylaşmak istiyorum dedi. Erdoğan, İskilip, Alaca ve Osmancık ilçelerine bu yıl, Dodurga, Mecitözü, Oğuzlar  ilçelerine ise 2019 yılında doğalgaz getirileceği müjdesini verdi.

 "Rahmetli anam, o kömürün çilesini çok çekmişti"

Çorum'un ilçelerini doğalgazın rahatlığı ve temizliğiyle  tanıştıracaklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Tabii öncelikle hanım kardeşlerimiz bu işin huzurunu, mutluluğunu  yaşayacaklar. Rahmetli anam, o kömürün çilesini çok çekmişti. Apartmanın beş kat  altından bizler zaman zaman kömür çıkarsak bile, çoğu zaman çileyi onlar çekerdi.  O kömürü çıkarırlar, sadece kömürü getirmekle kalmaz, bir de onun pisliği, is  vesaire... O zaman her odaya icabında bir soba veya iki soba, bununla işi  geçiştiriyordun. Şimdi tüm evin doğalgazla ısıtıldığı, banyosunun, mutfağının,  odaların, her yerin... İnşallah bu benim bütün kardeşlerim için evladır."

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarımın, sanayinin, bölgesinin üretim merkezi  olan Çorum'a ne yapılsa az olduğunu vurgulayarak, "Çünkü sizler yıllarca ihmal  edilmenize rağmen yılmadan, yüksünmeden çalıştınız. Şu çorak topraklara adeta  hayat verdiniz. Çoğu zaman kendi emeğiniz, sermayenizle fabrikalar kurdunuz. Şu  koca bozkırı adeta bir sanayi vahasına dönüştürdünüz." diye konuştu.
Kentteki fabrikaların sadece Çorum'a ve Türkiye'ye hizmet etmediğini,  İsviçre'den Amerika'ya, Irak'tan İtalya'ya kadar dünyanın birçok ülkesinde  Çorumlu kardeşlerinin ürünlerine rastlandığını anlatan Erdoğan, "Çorum'un  başarılarıyla hepimiz iftihar ediyoruz. Sizlere daha iyi hizmet etmek, şehrimizi  hak ettiği yere taşımak için bizler de gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Çorum'un  sıkıntılarını, beklentilerini, taleplerini çok iyi biliyorum. İmkanlarımız  arttıkça bunları da teker teker çözüyoruz."

Biz de 81 ilin tamamı denk

Hiçbir şehre üvey evlat muamelesi yapmadıklarını, İstanbul, Diyarbakır, Kayseri, İzmir'e yatırım yaparken Çorum, Yozgat, Amasya'yı ihmal etmediklerini belirten Erdoğan, 81 ilin tamamının gözlerinde eşit, denk olduğunu vurguladı.

Erdoğan, dili, bölgesi, etnik kimliği ne olursa olsun 80 milyonun tamamına aynı nazarla baktıklarına işaret ederek, "Bizde Alevi, Sünni ayrımı yok. Bizde Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza ayrımı yok. Bizde 80 milyon aynı. Çünkü biz yaradılanı, Yaradan'dan ötürü seviyoruz ey Kemal. Bizim farkımız bu. Biz şu 14 yılda yaptığımız yatırımlarda, hiçbir zaman 'şurada hangi partili var', 'burada hangi partili var' demedik, hepsine bu milletin ferdi olarak muamelemizi yaptık." diye konuştu.

 "Yol arkadaşım, kardeşim, gönüldaşım Erol Olçok"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çorum'a eğitimde bin 280 yeni derslik, 3 bin 172 kapasiteli yükseköğrenim yurdu, 10 sağlık tesisi kazandıklarını, Hitit Üniversitesini açtıklarını, sağlıkta altyapıyı tamamen yenilediklerini bildirdi.

Yol arkadaşı, kardeşi, gönüldaşı Erol Olçok adını taşıyan 800 yataklı, Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim Araştırma Hastanesiyle birlikte 4 sağlık yatırımının inşasının devam ettiğini belirten Erdoğan, bu örnek hastanenin yapımını çok kısa zamanda tamamlayacaklarını kaydetti.

Erdoğan, alanda bulunanları, Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip ile bütün şehitlerin ruhu için Fatiha okumaya davet etti.

Hızlı tren müjdesi

TOKİ kanalıyla Çorum'da 4 bin 687 konut uygulaması başlattıklarını dile getiren Erdoğan, geldiklerinde 59 kilometre olan bölünmüş yolu, 319 kilometreye çıkardıklarını dile getirdi.

Ulaştırma alanında 6 projenin yapımının devam ettiğini, bunlardan Çorum-Laçin-Osmancık devlet yolunun 2020'de, İskilip-Çankırı yolunun gelecek yıl biteceğini ifade eden Erdoğan, Samsun- Amasya- Çorum- Kırıkkale hızlı tren projesinin çalışmalarının üç kesim halinde sürdüğünü, hattın proje çalışmalarının gelecek yılın sonunda tamamlanacağını bildirdi.

"13 katrilyon 230 trilyonluk yatırım yapacağız"

Çorum'u da kapsayan Orta Anadolu Gelişim Projesi'ne de değinen Erdoğan, 13 katrilyon 230 trilyonluk yatırım yapacağız.  "Su ve sulama alanında bölgeye 455 tesis yapılacak. Son 14 yılda Çorumlu çiftçi kardeşlerimize, toplamda 1 katrilyonu aşkın tarımsal destek verdik. Çünkü biz şunu çok iyi biliyoruz: Yazın başı pişenin, kışın aşı pişer. Bunu çok iyi biliyoruz. Emek, zahmet olmadan nimet olmaz. Milletin gönlüne girmeden, ona hizmet etmeden iktidarda kalınmaz. Garip gurabanın dertleriyle dertlenirsen, yetimin başını okşarsan, fanilerimizin duasını alırsan, işte o zaman devlet adamı olursun. Yoksa, yaptığın iş sadece koltuğu işgal etmektir. İnşallah sizler bizi desteklediğiniz sürece, biz de sizin için hizmetkar olmaya devam ettiğimiz sürece ter dökmeye Allah'ın izniyle devam edeceğiz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 bin yıllık tarihiyle Hitit, Selçuklu, Osmanlı medeniyetinin gözbebeği olan Çorum'un yüzyıllar boyunca alimleri, arifleri, nice hak aşıklarını yetiştirdiğini söyledi. Çorum'un İskilipli Atıf Hoca'nın şehri olduğunu ifade eden Erdoğan, "Sizler Sultan Fatih'in hocası Akşemsettin Hazretlerinin, Şeyhülissam Ebussuud Efendi'nin, Koyun Baba'nın torunlarısınız." diye seslendi.

Şehit ve gaziler diyarı Çorum'un, Çanakkale, Sarıkamış, Yemen'de, vatan uğruna körpe fidanlarını, gencecik yavrularını feda ettiğini belirten Erdoğan, Çorum'un bin 510 İstiklal Madalyası bulunduğunu söyledi.

 "13 Çorumlu şehit düştü"

Erdoğan, dün olduğu gibi bugün de Çorumlu yiğitlerin, "Vatan savunması için kim var" denildiğinde, sağına soluna bakmadan "Ben varım" diyerek öne atıldığını kaydetti. Erdoğan, milletin istiklal ve istikbali söz konusu olduğunda, ilk safta yine onların çarpıştığını, Çorum'un terörle mücadele operasyonlarında sadece son 2 yılda 20 şehit verdiğini dile getirdi.

15 Temmuz darbe girişiminin savuşturulmasında, Çorum'un kahraman evlatlarının kanlarıyla destan yazdığını dile getiren Erdoğan, "15 Temmuz gecesi FETÖ'cü hainlere sokakları, meydanları, kışlaları dar edenler, yine bu toprakların yani sizlerin akrabaları, çocuklarıydı. O gece 13 Çorumlu kardeşimiz darbeciler tarafından kalleşçe katledildi, şehit edildi. 'Bu vatan bizim kimse bizden alamaz' diyerek öne atılan, yol, dava arkadaşım, dostum Erol Olçok bunlardan biridir. Evde kalması için yapılan ısrarlara aldırmadan, 'Sen nereye ben oraya diyerek' babasıyla beraber daha 16 yaşında şahadete yürüyen Abdullah Tayyip, işte bu yiğitlerden biridir." diye konuştu.

"Ey Kılıçdaroğlu sen niye kaçıp gittin?"

  Kılıçdaroğlu'nun katıldığı bir televizyon kanalında, "Sayın  Cumhurbaşkanının koruma müdürleri haber verseydi ben havalimanında kendilerini  beklerdim" dediğini hatırlatan Erdoğan, "Ey Kılıçdaroğlu, ben tüm milletime  çağrıyı yaptım ve milletimi meydanlara davet ettim. Benim milletim, 10 binler,  100 binler meydanlara döküldü. Senin geldiğin havalimanında da o akşam 10 binler  vardı. Sen niye kaçıp gittin? Bakırköy Belediye Başkanının evine gideceğine sen  de orada vatandaşınla beraber olsaydın ya niye kaçtın gittin? Bu iş yürek ister,  yürek. Bu iş kürekle olmaz, yürekle olur. 'ben açıklamalarımı yaptım. Darbeye  karşıyım dedim' diyor. İyi ki dedin. Kapının arkasından darbeye karşıyım demiş.  Ne olur desen. Sen orada vatandaşınla beraber olacaktın. Öyle kaçıp  gitmeyecektin." ifadelerini kullandı.

7 Ağustos'ta Yenikapı'ya Kılıçdaroğlu'nu davet ettiğini fakat  kendilerine olumsuz cevap geldiğini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

  "Sonradan o kadar sıkıştırdılar ki kendisini son gün, cuma günü 'evet'  dedi ve cumartesi öyle geldi. Hani Yenikapı Ruhu diyoruz ya, sonradan açıklamalar  yaptı; 'Ben, Yenikapı Ruhu'nu paylaşmıyorum' dedi. Niye?  Çünkü senin dünyanda  böyle bir ruh yok ki. Böyle bir birlik, beraberlik, dayanışma ruhu yok ki. İşte  bu ruh burada. Şu anda Çorum Alevi'si, Sünni'si, Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i,  Gürcü'sü, Abhazası'yla biriz beraberiz, kardeşiz ve hep birlikte Türkiye'yiz. Bir  sıkıntı var mı?

  Darbeciler, hainler sadece sizlerin kahraman evlatlarının kanına  girmediler, benim de yüreğimden, canımdan birer parça kopardılar. İstiklal  şairimiz (Mehmet) Akif ne diyor? 'Asım'ın nesli diyordum ya. Nesilmiş gerçek.  İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek. Şüheda gövdesi, bir baksana, dağlar,  taşlar. O, rüku olmasa, dünyada eğilmez başlar. Yaralanmış tertemiz alnından,  uzanmış yatıyor. Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor'. Buradan bir kez  daha bir hilal uğruna batan güneşlerimiz olan aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet  niyaz ediyorum. Rabbim onları, cennetiyle, cemaliyle müşerref kılsın. Peygamber  Efendimize komşu eylesin diye dua ediyorum. Şehitlerimizin ailelerine ve tüm  Çorumlu kardeşlerime Mevla'dan sabrıcemil niyaz ediyorum."

Erdoğan, Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 172. yıl dönümünün tüm  emniyet mensuplarına hayırlı olmasını ve polis teşkilatının tüm şehitlerine  rahmet, gazilere şifalar diledi. Erdoğan, polis haftasının, ülke ve millet olarak  polislere olan şükran duygularının ifade edilmesine vesile olduğunu belirterek,  "Mahallemizin asayişinin sağlanmasından, dağlarda terörle mücadeleye kadar  ülkemizin ve milletimizin huzuru, güvenliği, bekası için gece gündüz vazife  başında olan emniyet teşkilatı mensuplarımızın, polis haftalarını tebrik  ediyorum." dedi.

"Şehitlerimizin katillerini bizim affetme yetkimiz yok"

Şu anda Tendürek Dağları, Cudi, Gabar, Bestler Deresi'nde silahlı  kuvvetlerin mensuplarının, polis ve korucuların hep birlikte teröristlerin  inlerine girdiğini ifade eden Erdoğan, "Onlar, o inleri çökerttiler. Her geçen  gün teröristler, kaçacak delik arıyorlar ama biz de ne yapıyoruz? Kovalıyoruz.  Sonuna kadar bunları kovalayacağız. Bu ülkenin huzuru, refahı için ne gerekiyorsa  yapacağız." diye konuştu.

Alanda bulunanların "İdam" sloganı atması üzerine Erdoğan, 16 Nisan'ın  bunun için bir dönüm noktası olduğunun kaydetti. Erdoğan, "Kılıçdaroğlu, 'ben  idama evet diyorum' diyor. Sayın (Devlet) Bahçeli'nin, zaten bu konuda kararı  kesin, açıkladı. Sayın (Binali) Yıldırım'ın kanaatini de biliyorum, o da kesin.  Parlamentodan bu karar bana geldiğinde ben bunu onaylarım. Tereddüt etmem. Çünkü  şehitlerimizin katillerini bizim affetme yetkimiz yok. Gereğini yaparız." dedi.

Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

  "Ana muhalefetin başındaki zat çıkmış utanmadan, zerre kadar yüzü  kızarmadan, 15 Temmuz'a 'kontrollü darbe' diyor. Tabii bütün bu tepkiler  karşısında da bu sefer geri adım atıyor. 'Ben bunu ilk defa söylemiyorum' diyerek  güya kendini savunuyor. Şecaat arzederken sirkatin söylüyor. Bunun yaptığı tabii  ilk defa değildir. Çıkıp 80 milyondan özür dilemek yerine maalesef suç bastırmaya  çalışıyor. Delikanlıca hatasını kabullenmek varken yeni hezeyanların, yeni  yalanların peşine takılıyor. Bu zat, resmen milletimizle eğleşiyor.

Sen nasıl bir adamsın? İnsanda biraz yüz olur. 15 Temmuz gecesi canını  ortaya koyan bu millete karşı birazcık mesuliyet olur. İnsanda o gece gözünü  kırpmadan ölüme koşan 249 şehide, 2 bin 193 gaziye karşı saygı olur. İnsanın gece  boyu sokaklarda göğsünü tanka karşı siper eden milyonlara karşı vefası olur. Ha  sen kaçtın kurtuldun. Ey Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan, tüm ailesi, arkadaşları,  tüm vatandaşlarıyla birlikte Yeşilköy Havalimanı'nda F-16'lar, helikopterler  üzerimizden geçerken, biz operasyonu yönettik. Ertesi gün öğleye doğru hamdolsun  bu iş bitirildi ve 29 gün sabahlara kadar benim milletim meydanlardan koptu mu?  Kopmadı. 29 gün devam etti."

2023 yılında yıllık yolcu kapasitesinin 200 milyon  olması öngörülüyor

Türkiye'de dünyanın bir numaralı havalimanının yapıldığını hatırlatan  Erdoğan, bu havalimanının 2023 yılında yıllık yolcu kapasitesinin 200 milyon  olmasının öngörüldüğünü aktardı.

 Erdoğan, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki yılın sonuna doğru da inşallah yolcu kapasitesi 90  milyonla başlayacak. Böyle modern bir havalimanına sahip oluyoruz. Bu, modern  Türkiye'nin ayak sesleri. Avrupa'yı rahatsız eden bu. 'Bu Türkiye'ye ne oluyor'  diyorlar. 'Battı, bitti' dedikleri dönemde AB'nin büyümesi 1,5, Türkiye'nin  büyümesi 2,9. Bu da bunları rahatsız ediyor. 18 Mart'ta 18 Mart Çanakkale  Köprüsü'nün temelini attık. 'Türkiye'ye yabancı sermaye girmiyor' diyenlere cevap  o köprü. Maliyeti yaklaşık, eski rakamla, 11 katrilyon. Ve yüzde 50'si Türk  firmalarının, yüzde 50'si Kore. Şimdi bu köprü başladı. Avrupa ve Asya'yı oradan  da birbirine bağlayacağız. Bütün bu olaylar ortada."

 Türkiye'nin son yıllarda geldiği noktanın ve atılan adımların önemine  dikkati çeken Erdoğan, ancak siyasetin bir yarış olduğunu ifade etti.

Tartışma ve mücadelenin siyasetin ana unsurlarından olduğunu belirten  Erdoğan, "Ama yalan olmasın. Dürüst olsun." değerlendirmesinde bulundu.

  "Siyasi rekabet, iş birliğine mani değildir"

 Erdoğan, siyasetin, milletin menfaatleri doğrultusunda yapılması  gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Milletin menfaatleri söz konusu olduğunda, tüm farklılıkları bir  tarafa koyarak uzlaşmayı, ortak hareket etmeyi gerektiriyor. Siyasi rekabet asla  iş birliğine, müşterek çalışmaya mani değildir. Bilhassa milli meselelerde kavga  olmaz, rekabet, çekişme, didişme olmaz. Ülkenin istiklalini, milletin geleceğini  ilgilendiren hususlarda siyasetçiden beklenen güç birliği yapmasıdır. Bu  konularda aslolan beraberliktir, dayanışmadır, kenetlenmedir. Terörle mücadele  böyle bir meseledir. Darbe teşebbüsüne direnmek, milletin emanetine sahip çıkmak  böyle bir konudur. Ülkenin önünü açacak bir yönetim modelinde uzlaşmak da  böyledir. Biz isterdik ki parlamentodaki tüm partiler bir olsunlar, beraber  olsunlar. Ama olmadı. 16 Nisan'da milletin takdirine sunulacak anayasa  değişikliği, asla bir şahsın veya partinin projesi değildir. Bu ülkenin geleceği  ile ilgili bir reformdur."

"Tutturmuşlar bir 'tek adam.' Ne alakası var?"

Anayasa değişikliğine yönelik eleştirilere de değinen Erdoğan,  "Tuturmuşlar bir 'tek adam, tek adam, tek adam.' Ne tek adamı? Ne alakası var?"  ifadesini kullandı.

Alanda bulunanlara, "Diyor ki 'Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı.' Gazi  Mustafa Kemal CHP'nin genel başkanıyken aynı zamanda cumhurbaşkanı mıydı? İnönü,  CHP'nin genel başkanıyken aynı zamanda cumhurbaşkanı mıydı?" diye soran ve "Evet"  yanıtını alan Erdoğan, "Bu adam kendi partisinin geçmişini bilmiyor." şeklinde  konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada, devlet başkanlarının aynı zamanda  partisinin lideri konumunda olduğu yönetim modellerinin pek çok örneği  bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

  "Örneğin Amerika'da Obama, şu anda Trump partisinin doğal lideridir.  Rusya öyle. Latin Amerika ülkeleri öyle. Ama bunların dünyada ne oluyor, bitiyor  haberleri yok. Kaldı ki onu da geç; başbakanlar partinin genel başkanı değil mi?  Aynı zamanda yürütmenin de başında değil mi? O olunca tarafsız mı oluyor? Hizmeti  yapmaksa ha başbakan olarak yaparsın, ha cumhurbaşkanı olarak yaparsın. Mesele  yok. Dert başka. Bundan sonra bu ülkeyi bölemeyeceklerinden dolayı rahatsız  oluyorlar."

"AK Parti ve MHP milletvekilleri ellerini taşın altına koydular"

Erdoğan, anayasa değişiklik teklifinin hazırlanmasında AK Parti ile  MHP'nin ortak rol aldığını, ellerini taşın altına koyduklarını söyledi.

Ülkenin huzurunu siyasi kavgalarının önüne koyan AK Parti ve MHP  milletvekillerine teşekkür eden ve "Şimdi sıra sizde. Burada da AK Parti'ye,  MHP'ye, BBP'ye, Saadet Partisine, CHP'ye gönül veren kardeşlerim el ele verin,  beraber olun." diyen Erdoğan, alandakilere, "Bu reformu sandıkları patlatarak  çıkarmaya var mıyız?" sorusunu yöneltti.

Alandakilerin "Evet" yanıtı üzerine Erdoğan, "Bu anayasa değişikliği  kökleri çok eskiye giden bir millet, bir memleket projesidir. Tarihimize  baktığımızda merhum Özal'dan Erbakan'a, Demirel'den Türkeş'e, Yazıcıoğlu'na kadar  tüm liderler, Türkiye'de kalıcı istikrarın anahtarını başkanlık sisteminde  görmüşlerdir. Çünkü onlar da sağlam ağaca kurt yürümeyeceğini biliyorlardı. Bunun  için başkanlık sistemini savunmuşlardır." şeklinde konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »