Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz bu ülkede bir daha milli şef özentileri çıkmasın diye başkanlık sistemi diyoruz

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile beraberindeki heyeti kabulünde konuştu. Başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Erdoğan, "Biz bu ülkede bir daha milli şef özentileri çıkmasın diye başkanlık sistemi diyoruz. Bir daha vesayet odaklarından güç alınarak milletin iradesini hiçe sayılmaya kalkışılmasın diye başkanlık sistemi istiyoruz. Hiç kimse millete efendilik taslamayı mürebbi edasıyla parmağını sallayarak milleti terbiye etmeyi aklından geçirmesin diye başkanlık sistemini teklif ediyoruz" dedi.

4 Şubat 2015 Çarşamba 23:34
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz bu ülkede bir daha milli şef özentileri çıkmasın diye başkanlık sistemi diyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Esnaf ve sanatkarlarımız toplumumuzun omurgası olarak görüyorum. Bu omurga ne kadar sağlam olursa ülkemiz de o kadar güçlü olur. Esnaf, sanatkarı özelikle toplumdan tecrit etmeye kalkarsanız o toplumu zayıf düşürürsünüz" diye konuştu. 

Başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık Türkiye'deki bu idari yapıda elbise Türkiye'ye dar geliyor. Artık bunu aşmamız lazım. Türkiye'yi hala eskinin kriterleri ile ölçüleri ile eskinin parametreleri ile değerlendirenler bu gerçeği göremiyorlar. Yeni, büyük Türkiye'yi anlamayanlar, başkanlık sitemi tartışmasında da yanlış yerde duruyor, yanlış pencereden bakıyorlar. Çok enteresan bir muhalefet partisinin genel başkanı çıkmış diyor ki biz Erdoğan'ın beyaz dediğine siyah, siyah dediğine beyaz deriz. Bu ne demek şecaat arz ederken sirkatin söyleyenler. Güya büyük bir laf edecek. Ama bunu yaparken küçüldükçe küçülüyor. Bunun beyaz olduğunu biliyorsun ama Erdoğan söylediği için siyahtır. Böyle siyaset olabilir mi? Sadece söyleyene bakarak tavır aldığın ifade edebilen bu anlayış tam eski Türkiye prototipidir. Halbuki başkanlık sistemi, o siyasi partinin yıllarca savunduğu, dile getirdiği bir sistemdir" diye konuştu.

"RAHMETLİ TÜRKEŞ  TARAFINDAN BAŞKANLIK SİSTEMİNİ SAVUNUYORUZ DİYE AÇIKÇA İFADE EDİLMİŞ OLAN BİR SİSTEMDİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rahmetli Türkeş tarafından tarih ve töremize uygun olarak başkanlık sistemini savunuyoruz diye açıkça ifade edilmiş olan bir sistemdir. Sırf biz önerdik diye, kendi tarihlerine,  törelerine ters düşmek pahasına başkanlık sitemine karşı çıkıyorlar" dedi.

"BİZ BU ÜLKEDE BİR DAHA MİLLİ ŞEF ÖZENTİLERİ ÇIKMASIN DİYE BAŞKANLIK SİSTEMİ DİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz bu ülkede bir daha milli şef özentileri çıkmasın diye başkanlık sistemi diyoruz. Bir daha vesayet odaklarından güç alınarak milletin iradesini hiçe sayılmaya kalkışılmasın diye başkanlık sistemi istiyoruz. Hiç kimse millete efendilik taslamayı mürebbi edasıyla  parmağını sallayarak milleti terbiye etmeyi aklından geçirmesin diye başkanlık sistemini teklif ediyoruz" dedi.

"BİZE DİKTATÖR DİYENLERİN KENDİ PARTİLERİNDE KÜÇÜK BİR FARKLILIĞA  NASIL TAHAMMÜLSÜZ OLDUKLARINI GÖRDÜK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'ye bakıp da Kuzey Kore'yi görmek millet iradesine saygısızlıktır. Güya bizi eleştiriyorlar ama gönüllerindekini ifade ediyorlar. Bize diktatör diyenlerin kendi partilerinde, camialarında yaşanan en küçük bir farklılığa  nasıl tahammülsüz olduklarını gördük. İhraç ediyorlar mı? Ediyorlar. Hadi tahammül edin" dedi.

"DEAŞ'IN ÜRDÜNLÜ PİLOTU YAKMA EYLEMİNİ TELİN EDİYORUM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'de, Mısır'da kendi halkını insafsızca katleden diktatörler için ağızlarını açtıklarını duydunuz mu? Deaş'ın Ürdünlü pilotu yakma eylemini telin ediyorum. Lanetliyorum.  Pilota rahmet dilerken, ailesine baş sağlığı diliyorum. Böyle bir vahşet olamaz. Bizim dinimizle İslam ile yakından uzaktan alakası yoktur" ifadelerini kullandı.

"MISIR'DA 183 KİŞİYE İDAM CEZASI VERİLDİ AMERİKA, RUSYA ÇIKIN BİR ŞEY SÖYLEYİN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mısır'da 183 kişiye idam cezası verildi. Bu idam cezasını veren yargı ve onun arkasında duran darbeci yönetimi acaba batıcı ülkeler şu anda lanetliyor mu? Çıkın bir şey söyleyin. Aynı şekilde Amerika, Rusya çıkın bir şeyler söyleyin. Nasıl oluyor da hiçbir suçu olmayan bu insanlar darbeye karşı çıktıkları için 183 kişi idam ediliyor" açıklamasında bulundu.

"DİYORLAR Kİ SAYIN CUMHURBAŞKANIM BU KONULARDA BİRAZ DAHA SAKİN OLSANIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Diyorlar ki sayın Cumhurbaşkanım bu konularda biraz daha sakin olsanız. Nasıl sakin olacağız ya? Ne demiş Mehmet Akif:  "Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyleyemem; Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bizârım" diyor. Peki Rabbimiz ne diyor: "Ya elimizle müdahale edeceğiz ya dilimizle buna da muktedir değilsek kalbimizden buğz edeceğiz" diye konuştu.

"TÜRKİYE'Yİ YÖNETMEK Mİ İSTİYORSUN GİDECEKSİN MİLLETE MERAMINI ANLATACAKSIN?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık manşetlerle, lobilerle yönetilen bir Türkiye yok. Milletin desteğini alarak iktidara gelme hayalleri, umutları yok. Türkiye'yi yönetmek mi istiyorsun gideceksin millete meramını anlatacaksın? " dedi.

"DİYORLAR Kİ; CUMHURBAŞKANI DENETİM MEKANİZMALARINI KALDIRIYOR HAŞA HAŞA"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diyorlar ki; Cumhurbaşkanı denetim mekanizmalarını kaldırıyor. Haşa haşa. Amerika'da çift kamaralı bir sistem var. Bu çok korumalı bir sistem. Biz de çift olmasın tek olsun diyoruz. Bu parlamento neye müsaade ederse başkan onu yapabilir, o kadarını yapabilir. Sen tercihlerinden dolayı gece gündüz millete hakaret et, seçim günü gelince destek iste. Göbeğini kaşıyan adam dediğin millet sana oy verir mi? Oy vermez. Ülkeyi yönetme sorumluluğunu hiç vermez. Önce saygı göstereceksin" dedi.

"BUNLARIN ŞÖYLE SIKI BİR AHİLİK DERSİNE İHTİYACI VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bana saldıranlara, hakaret edenlere karşı gereğini yapmak hukuk ortamında karşılık vermek benim nefsi müdafaa hakkımdır. Aslında bunların şöyle sıkı bir ahilik dersine ihtiyacı var. Ahiliğin şartları neydi? Dilini, gözünü, belini bağlı tutacaksın. Edep yahu. "El, dil, bel" budur. Bu ilkelere uymayanlar hak ettikleri dersi almışlar ve almaya devam edeceklerdir" dedi.

"KIRŞEHİR'E GİTMEMİ YADIRGAYANLAR VAR HER ZAMAN SÖYLÜYORUM BEN TARAFIM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Meydanlara çıkıyor, cumhurbaşkanlığı yeminini unutmuş  konuşuyor deniliyor.  Her zaman söylüyorum. Ben tarafım. Ama bu bir siyasi parti tarafı demek değil, ben milletin tarafındayım. Onlar bunu göremiyor" dedi.

"SADECE GELEN EVRAKLARI İMZALAYAN BİR CUMHURBAŞKANI OLMAYACAĞIM DEDİM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kırşehir'e davet edildim, gittim. Davet edildim gittim. O kadar gitmişim konuşmayacak mıyım? Bursa'ya da gideceğim açılış yapacağım. Neden rahatsız oluyorsunuz? Masada sadece gelen evrakları imzalayan bir cumhurbaşkanı olmayacağım dedim. Koşan, koşturan bir cumhurbaşkanı olacağım dedim. Bu en doğal hakkım. Yemine ters mi düşüyor nasıl bir şey bu? Milletim adına takip etmek benim görevimdir" dedi.

"İSTERSE BAŞKANLIK SİSTEMİNİ GETİRİR İSTEMEZSE GETİRMEZ KARAR MİLLETİNDİR BENİM DEĞİL"

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Şunu söylüyorum; 7 Haziran bu ülkede milletimizin Yeni Türkiye için irade ortaya koyma günüdür. Bundan neden rahatsız oluyorsunuz? Milletimiz kime bu yetkiyi verecek olursa  bu yetkiyi alan da anayasayı yapacak bir güçle alsın ki gelsin hem yeni Türkiye'nin temellerini atsın hem de yeni anayasa ile birlikte isterse başkanlık sistemini getirir istemezse getirmez. Karar milletindir benim değil. 7 Haziran'da benim de sizler gibi bir oy hakkım var onu kullanacağım" dedi.

"BEN AİLEMİN OYLARINA DA KARIŞAMAM KULÜBENİN İÇİNE GİRDİĞİNDE NEREYE OY VERİR BEN BİLEMEM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben ailemin oylarına da karışamam. Kulübenin içine girdiğinde nereye oy verir ben bilemem" dedi. 

"NE ANAYASA NE BAŞKANLIK SİTEMİ TARTIŞMASINDA ORTAYA KOYDUĞUMUZ BİR ÖN ŞART DAYATMA YOK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne anayasa, ne başkanlık sitemi tartışmasında ortaya koyduğumuz bir ön şart, dayatma yok. Yıllardır bu fikirleri gündeme getiriyoruz. Ne anayasa, ne başkanlık sitemi tartışmasında ortaya koyduğumuz bir ön şart, dayatma yok. Türkiye'nin bu değişime, dönüşüme ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz için" açıklamasında bulundu.

"BAŞBAKANLA BENİM ARAMA BİR ŞEYLER SOKMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Amerika en ileri demokrasi, ekonomi, deniliyor değil mi? Amerika ne ile idare ediliyor. Başkanlık sistemiyle. Şahsım olması başkası olması önemli değil.  Millet kimi bu noktada layık görüyorsa onu getirecektir. Ekranlara bakıyorum, yazılara bakıyorum. Başbakanla benim arama bir şeyler sokmaya çalışıyorlar. Kusura bakmasınlar biz dertliyiz. Milletimize bedel ödettirecek hiçbir kararın altında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası olmaz" diye konuştu.

"BİRİLERİ FAİZ İLE PAÇALARIMIZDAN AYAĞI ÇEKMEYE GAYRET EDİYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Birileri paçalarımızdan ayağı çekmeye gayret ediyor ne ile faiz ile. Olmaz. Bu doğru bir adım değil. Enflasyon şu kadar inerse faizi biz de düşüreceğiz diye bir mantık yanlış bir mantıktır. Böyle bir mantık olmaz. Enflasyona göre faiz ayarlanmaz. Faiz, enflasyonu zaten oluşturur. Hala bunu anlamayanlar var" dedi.

"MOLOTOF SUÇ OLMAYACAKMIŞ BÖYLE BİR MANTIK OLABİLİR Mİ?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Sokağa dökülürüz diyorlar. İç güvenlikle ilgili yasal bir çalışma var. Molotof suç olmayacakmış. Böyle bir mantık olabilir mi? Siyasetçi,  "ben elinde molotof olanların önünde giderim" diyor. Böyle bir mantık olabilir mi? Milletimiz bunları hep muhalefete mahkum edecektir" dedi.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »