20 Şubat 2019, Çarşamba

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyaya seslendi! Çok önemli mesajlar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği BM 73. Genel Kurulu görüşmeleri başladı. Erdoğan, Genel Kurula hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM, 73 yıllık geçmişinde hiç de küçümsenemeyecek başarılar elde etmiştir. Ancak zaman içinde insanlığın barış ve refah beklentilerini karşılamaktan uzaklaştığı da bir gerçektir." dedi.

25 Eylül 2018 Salı 19:36
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyaya seslendi! Çok önemli mesajlar...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM, 73 yıllık geçmişinde hiç de küçümsenemeyecek başarılar elde etmiştir. Ancak zaman içinde insanlığın barış ve refah beklentilerini karşılamaktan uzaklaştığı da bir gerçektir." dedi.

"BM Güvenlik Konseyi yaşanan zulümlere seyirci kalan bir yapıya bürünmüştür"

Erdoğan, "BM Güvenlik Konseyi, veto hakkına sahip 5 üyenin çıkarlarına hizmet eden, yaşanan zulümlere seyirci kalan bir yapıya bürünmüştür." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Filistin meselesine değinerek şöyle dedi:

"Filistinlilere uygulanan zulme ses çıkartmayanların, onlara yapılan yardımları kısma gayretleri, sadece zalimlerin cesaretini artırmaktadır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm dünya arkasını dönse bile biz, mazlum Filistinlilerin yanında yer almaya, ilk kıblemiz Kudüs'ün tarihi ve hukuki statüsüne sahip çıkmaya devam edeceğiz." dedi.

"Dünya 5'ten büyüktür derken insanlığın ortak vicdanının sesi olduğumuza inanıyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM'de kapsamlı bir reforma gidilmesi gerektiğini belirterek, "Dünya 5'ten büyüktür derken insanlığın ortak vicdanının sesi olduğumuza inanıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya genelindeki gelir dağılımı eleştirerek şöyle dedi:

"Bugün dünyanın en zengin 62 kişisinin mal varlığı, nüfusun yaklaşık yarısına yani 3,6 milyar insana denkse burada bir sorun var demektir." dedi.

"Gelin BM'yi insanlığın adalet beklentisinin sözcüsü ve uygulayıcısı haline getirelim"

Erdoğan, "Gelin bu dünyada her şeyin yerli yerine konulmasını sağlamak için BM'yi insanlığın adalet beklentisinin sözcüsü ve uygulayıcısı haline getirelim." dedi.

Türkiye, Suriyeli sığınmacılar için bugüne kadar 32 milyar dolar harcadı

Erdoğan, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar için bugüne kadar 32 milyar dolar harcadığını belirterek, "Buna karşılık dışarıdan aldığımız destek, uluslararası kuruluşlardan 600 milyon dolar, AB'den de şu ana kadar fiilen verilen tutar 1,7 milyar avro düzeyindedir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Avrupa başta olmak üzere dünyanın büyük bir mülteci akınına uğramasının önüne geçen Türkiye'ye daha fazla destek verilmesini bekliyoruz."

Suriye konusuna değinen Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

"Cerablus ve Rai bölgelerini DEAŞ'tan, Afrin bölgesini PKK-PYD-YPG terör örgütünden temizleyerek 4 bin kilometrekarelik bir alanı milyonlarca Suriyeli için güvenli ve huzurlu bir yer haline getirdik." 

"Soçi mutabakatıyla Suriye Rejiminin kanlı saldırılarının önüne geçtik"

Erdoğan, "Soçi mutabakatıyla rejimin 3,5 milyon sivilin yaşadığı İdlib Çatışmasızlık Bölgesi'ne yönelik kanlı saldırılarının önüne geçtik." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hedefimiz, Münbiç'ten başlayarak Irak sınırına kadar olan Suriye topraklarının tamamını teröristlerden temizlemektir." dedi.

"Buradan tüm tarafları Suriye'de adil ve sürdürülebilir siyasi çözüm için destek olmaya davet ediyorum"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Buradan tüm tarafları, Suriye'de adil ve sürdürülebilir siyasi çözüm arayışlarına yapıcı bir anlayışla destek olmaya davet ediyorum."

"Teröristleri silahla donatanlar gelecekte bunun acısını mutlaka çekeceklerdir"

Erdoğan, "Taktik çıkarları uğruna teröristleri on binlerce tır, binlerce kargo uçağı silahla donatanlar gelecekte bunun acısını mutlaka çekeceklerdir" dedi.

"Son 5 yılda yürüttüğümüz kararlı mücadele sayesinde, FETÖ'yü ülkemizde büyük ölçüde tasfiye ettik"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletimizin desteğiyle son 5 yılda yürüttüğümüz kararlı mücadele sayesinde, FETÖ'yü ülkemizde büyük ölçüde tasfiye ettik. Türkiye'nin ikazlarına kulak veren, tecrübelerinden ders alan ülkeler, birer birer bu örgütü deşifre ediyor ve topraklarından kovuyor." dedi.

"FETÖ'nün Amerika'da devlet bütçesinden yılda aldığı para 763 milyon dolardır" 

Erdoğan, "FETÖ'nün, Amerika'nın 27 eyaletinde, sadece charter okullar aracılığıyla devlet bütçesinden yılda aldığı para 763 milyon dolardır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında tüm ülkeri FETÖ konusunda uyararak şöyle dedi:

"Buradan tüm dünya ülkelerini, FETÖ terör örgütüne karşı dikkatli olmaya ve harekete geçmeye davet ediyorum."

Erdoğan, "(FETÖ) Bunun başı şu anda ABD'de, Pensilvanya'dadır. 400 dönümlük arazide yaşamakta, buradan dünyanın 160 ülkesine terör ihraç etmektedir."

"Ekonomik yaptırımların silah gibi kullanılması karşısında hiçbirimiz sessiz kalamayız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ticari anlaşmaların keyfi bir şekilde iptal edilmesi, ekonomik yaptırımların silah gibi kullanılması karşısında hiçbirimiz sessiz kalamayız." dedi.

Dünya ticaret düzenine değinen Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

"Dünya ticaret düzeninin tek taraflı kararlarla bozulmasına engel olmak için hep birlikte çalışmalıyız."

"Bugün bazı ülkeler ısrarla kaos çıkarmaya çalışıyor"

Erdoğan, "Bugün bazı ülkeler ısrarla kaos çıkarmaya çalışıyor. Merhametin, vicdanın, hukukun, hakkaniyetin, umudun kaybolduğu bir dünya düzeni kadar büyük tehlike yoktur." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz, sorunlarımızı eşit şartlarda yürütülecek yapıcı diyalogla çözmekten yanayız. Her alanda olduğu gibi ekonomi konusunda da sorumlu hareket edilmesini bekliyoruz." dedi.

Erdoğan'dan BM'ye Gençlik Kuruluşu önerisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında BM Gennçlük Kuruluşu önerisinde bulunarak şöyle dedi:

"Türkiye olarak, BM Gençlik Kuruluşu'nun bir an önce tesis edilmesini, merkezinin de İstanbul olmasını teklif ediyoruz."

TRUMP GECİKTİ

Sırasıyla Brezilya, ABD, Ekvador ve Türkiye devlet başkanlarının kürsüye çıkması bekleniyordu. Ancak ABD Başkanı Donald Trump geç kalınca, Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno Garcés ondan önce konuşmaya başladı. 

ABD Başkanı Trump, konuşmasının başında “2 yıldaki yönetimim neredeyse ABD'deki tüm yönetimlerden daha fazla başarı sağlamıştır” diyerek alkış bekledi. Ancak bu alkış gelmeyince gülümseyerek "Beklediğim reaksiyon bu değildi" dedi.

Trump, "Esed kimyasal silah kullanırsa harekete geçeceğiz" ifadesini de kullandı.

Trump'ın konuşması sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kürsünün arkasındaki bölüme geçtiği görüldü.

Trump'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

İran nükleer anlaşmayı desteklemek için kullandı

İran'da ABD, İsrail'i yok etmekle tehdit eden rejimler var

Tüm ülkeleri İran rejimini izole etmeye çağırıyoruz.

Dünya ticaret sistemi acilen değişmeli

Almanya Rusya'ya bağımlı hale getiriyor

ABD, BM İnsan Hakları Konseyi'nden çekiliyor.

Göçmen anlaşmasına dahil olmayacağız. Çünkü kendi vatandaşlarımızı ön planda tutmak zorundayız.

Venezuela'da trajedi yaşanıyor. Oraya demokrasi gelmeli. Herkesi bununla mücadleye davet ediyorum.

ABD bundan sonra sadece kendi dostlarına ve hak edenlere yardım edecek.

Çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakmak istiyoruz? Asıl soru bu...

Biz ABD olarak nasııl bir gelecek istediğimizi biliyoruz. Özgürlük, bireylerin onuru ve hukukun üstünlüğü bizim için vazgeçilmez.

Her ulus kendi, güvenliğini ve refahını sağlamalı ki dünya daha güzel bir yer olsun.

Vatanseverlik ve ulusumuzu sevmek en önemli değerlerden biri olmalı.

 GUTERRES: ÖFKE YAĞIYOR!

BM'nin Genel Kurulu için liderler peş peşe salona geldi ve kürsüye çıkan ilk isim, Genel Sekreter Antonio Guterres oldu.

Vefat eden selefi Kofi Annan için yapılan saygı duruşunun ardından kürsüde konuşan Guterres, "Suriye'de Yemen'de savaşlara son  veremeyişimize öfke yağıyor. Arakanlılar sefalet içinde sürgünde ve adalet  istiyor" ifadelerini kullandı. Dünya liderlerine en çok ihtiyaç duyulan bu dönemde uluslararası işbirliği ve BM'de reform çağrısı yaptı.

Guterres, insanların siyasi kurumlara  olan inancını kaybettiğine, kutuplaşma ve popülizmin arttığına dikkati çekti.

Küresel yönetime olan güvenin kırılganlığına işaret ederek, 21.  yüzyılın sorunlarının 20. yüzyılın kurum ve zihniyetini geride bıraktığını  belirten Guterres, ''Bugün, dünya düzeni oldukça kaotik. Güç ilişkileri karışık.  Evrensel değerler aşınıyor. Demokratik ilkeler kuşatma altında. Hukukun üstünlüğü  zayıflıyor. Suçlar cezasız kalıyor. Liderler ve devletler içeride ve uluslararası  arenada sınırları zorlarken bir dizi paradoksla karşı karşıyayız. Çok uluslu  sistem en fazla ihtiyaç duyulduğu bir dönemde tehlike altında'' dedi.

STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Guterres, çok kutuplu bir dünyaya doğru gidildiğini ancak çok  kutupluluğun kendi içinde barışı garanti etmeyeceğini ya da küresel sorunları  çözmeyeceğini belirterek, ''Güç dengesindeki kaymalar, çatışma riskini  artırabilir" diye konuştu.

Geçen yıl Genel Kurul'da yaptığı konuşmada bazı sorunlara dikkat  çektiğini hatırlatan Guterres, "Bir yıl geçti ve sorunlar ne yazık ki hala  çözümsüz. Suriye'de, Yemen'de ve başka yerlerde savaşlara son veremeyişimize öfke  yağıyor. Arakanlılar sefalet içinde sürgünde, güvenlik ve adalet istiyor.  Filistinliler ve İsrailliler sonsuz bir çatışmanın içinde iki devletli çözümden  her geçen gün uzaklaşıyorlar. Terör tehdidi artıyor. Nükleer tehlike geçmedi. Tüm  yasaklara rağmen kimyasal silahlar acımasızca kullanılıyor. Ticaret üzerinden  gerilimler artıyor. Göçmenler ve mülteciler ayrımcılığa maruz kalmaya devam  ediyor. İklim değişikliği bizden daha hızlı ilerliyor ve imdat çığlığı çağrıları  geliyor" ifadelerini kullandı.

Guterres, küresel refah ve ulusların güvenliği için küresel ısınmanın  iki derece ile sınırlandırılması gerektiğini belirterek iklim değişikliğinin her  şeye zarar vereceği ve geleceğin tehlike altında olduğu uyarısı yaptı.

Genel Sekreter, gelecek yıl eylül ayında iklim zirvesi düzenleyeceğini  söyledi.

Stratejik iş birliğine dayalı liderlikle savaşların önlenebileceği ve  dünyanın daha güvenli bir yola yönlendirilebileceği mesajı veren Guterres, dünya  liderlerine en çok ihtiyaç duyulan bu dönemde uluslararası iş birliği ve BM'de  reform çağrısı yaptı.

ERDOĞAN, ÇAVUŞOĞLU VE ALBAYRAK İLE BİRLİKTE

Bu yılki teması "Birleşmiş Milletler’i Tüm İnsanlarla İlgili Kılmak: Barışçıl, Adil ve Sürdürülebilir Toplumlar için Küresel Liderlik ve Ortak  Sorumluluklar'' olarak belirlenen BM 73. Genel Kurulu görüşmelerinde Türkiye'yi temsil eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da salondaki yerini aldı. Erdoğan'ın yanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hazine Bakanı Berat Albayrak bulunuyor.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »