Cumhurbaşkanı Erdoğan: Öyle bir talimatım söz konusu değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Engelleri Aşanlar Buluşması"nda dün Muş'ta yanlış anlaşıldığını ifade ederek önemli açıklamalarda bulundu

4 Aralık 2017 Pazartesi 18:17
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Öyle bir talimatım söz konusu değil
AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen 'Engelleri Aşanlar 2017' programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ekonomisine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülke. İsteyen herkesin yurt dışına parasını çıkarma hakkı var. Yurt dışından yatırım çekerken, yurt dışına yatırım yapan da bir ülkeyiz. Yurt dışında yatırım tutarı 40 milyar doları geçti. İşadamlarımızın şu günlerde yerli ve milli bir duruş sergilemeli. Bu dönemde Türkiye ekonomisine sahip çıkmayacaklarsa soruyorum, ne zaman çıkacaklar?" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasından satırbaşları:

Yatırım için değil ülkesine güvenmediği için parasını yurt dışına götürene sitemimi dile getirdim. Bu ülke için tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır. Türkiye serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülke. İsteyen herkesin yurt dışına parasını çıkarma hakkı var. Benim sermaye hareketlerinin sınırlandırılmasıyla ilgili bir talebim veya talimatım söz konusu değildir.

BU ÜLKEDEKİ KAYNAKLARI YURT DIŞINA KAÇIRANLAR ZATEN HAİNDİR

FETÖ gibi, PKK gibi terör örgütleri ile iltisaklı oldukları için paralarıyla beraber bu ülkedeki kaynakları yurt dışına kaçıranlar zaten haindir. Bunu söylüyorum. Onlarla ilgili nefes tüketmeye de gerek duymuyorum. Benim söylediğim iş adamlarımızın yerli ve milli duruş sergilemesi gerektiğidir. İş adamlarımız şu günlerde ülke ekonomisine sahip çıkmayacaksa soruyorum ne zaman sahip çıkacaktır. Şu günlerde ülkesine güvenmeyen iş adamı hiç kusura bakmasın yerli değildir, milli de değildir. Dün Muş'ta yatırım için değil ülkesine güvenmediği için varlıklarını yurt dışına çıkarmaya çalışan bir grup iş adamına hitaben söyledim.

TİCARET YAPANIN BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VAR

Ticaret yapana sözümüz yor. Bu ülke için tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üstünde yeri var. Bizim inancımızda engelliler Rabbimizin bir imtihanıdır. Batıda engelliler yük olarak görülürken bizde lütuf kabul edilir.

İYİLİĞİ GÖSTERİŞTE, ADALETİ YOLLARDA, SEVGİYİ SOSYAL MEDYADA ARAYANLAR…

Ülkemizde geçmişte, yoksulluğun gönüllerimizde ve zihinlerimizde yol açtığı yaralar, her alan gibi engellilerimizi de etkilemiştir. Asıl olan engelli veya engelsiz olmak değil, insan olmaktır, Adem olmaktır. İnsanı Eşref-i mahlukat olarak kabul eden bir medeniyetin insanlar arasında ayrım yapması mümkün mü? İyiliği gösterişte, adaleti yollarda, sevgiyi sosyal medyada arayanlar medeniyetimizin derin sırrına eremezler.

HALA ENGELLİLER SORUNUNU TARTIŞIYOR OLMASI ÜZÜNTÜ VERİCİ

Biz meselelerimizin çözümünü kendi tarihimizde, medeniyetimizde arayacağız. Böyle bir medeniyetin hala engelliler sorununu tartışıyor olması üzüntü vericidir. Toplumumuzda engellilerin bu derece sıkıntı çekmesinin en başta sebebi onları hayatın ve üretimin dışında bırakan anlayıştır. Türkiye engellilerini hayatın dışında tutacak, dört duvarın içinde tutacak kadar müsrif bir ülke değildir, olamaz. 521 bin engelli vatandaşımız ailelerine sağladığımız destekle evde bakım hizmetlerinden yararlanıyor. Kamuya ait rehabilitasyon merkezlerinde sıra bekleyen hiçbir engelli yoktur.

ÖZEL SEKTÖRDEN DE BENZER YAKLAŞIM BEKLİYORUZ

Sadece kamuda çalışan engelli sayısını 10 kattan fazla artırarak 52 bin 400 seviyesine çıkardık. Özel sektörümüzden de benzer bir yaklaşım bekliyoruz.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »