Cumhurbaşkanı Erdoğan: Saat 8 çok geç, saat 6'da sandık başına gidin!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün İstanbul'da 4 miting gerçekleştirdi. Tuzla, Kartal, Ümraniye ve Sarıyer'de halka hitap Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan Tuzla'daki konuşmasında "Tüm dostlarımızı, ahbaplarımızı arayacağız. Rehavete yer yok, ihmal yok, sandıklara yükleneceğiz, hafife almayacağız. Çünkü yarın akşam inşallah bu millet kendi bayramını yapacak" dedi.

15 Nisan 2017 Cumartesi 20:18
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Saat 8 çok geç, saat 6'da sandık başına gidin!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın gerçekleştirilecek halk oylaması öncesi  Sarıyer'de halka hitap etti. Türkiye'nin yarın tarihinin en önemli kararlarından birini vereceğini,  pazar günü hiçbir baskı altında kalmadan hür iradeyle herkesin tercihini  yapılacağını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Ama sandıkları ihmal etmiyoruz, rehavet yok, nasıl olsa kazandık yok.  Anketler gayet iyi ama bu bizi rehavete sürüklemesin. Ne kadar iyi olursa o kadar  iyi. Çünkü sandıklardan çıkacak olan 'evet' oylarının en yüksek oranı, Batı'ya  bir ders olacak ders. Bazen derdik ya statlarda, meydanlarda 'Avrupa Avrupa duy  sesimizi' derdik ya şimdi de öyle diyoruz, 'Avrupa Avrupa duy sesimizi...'  İnşallah bu milletin ayak seslerini duyacaklar. Zaten geliyoruz, ekonomisiyle  geliyoruz. İşte 1,9 Avrupa Birliği ortalaması. Biz 2,9. Bak neredeyiz. Daha çok  şeyler olacak. Battı, bitti, bunların kredi derecelendirme kuruluşları bize ne  terbiyesizlikler yaptılar. 400 milyar avro Yunanistan'a Almanya borç veriyor. Onu  bir anda altı kat yükseltiyor. Batmış bitmiş ya. Türkiye'yi de durağan yapıyor.  Aşağıya indiriyor. Yemezler, yutmazlar bu işi."

Türkiye'nin o zaman Çanakkale Köprüsü'nün 18 Mart'ta temelini  attığını, iki kule arasındaki mesafenin 2 bin 23 metre olduğunu dile getiren  Erdoğan, bunun, bu açıklıktaki dünyanın bir numaralı köprüsü olacağını kaydetti.

Erdoğan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü gibi bu  köprünün de yapılacağını vurgulayarak, denizin altından Marmaray'ı yaptıklarını,  Avrasya Tüneli'yle denizin altından otomobilleri yürüttüklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu milletle alay etmeyin, dalga geçmeyin. İman  öyle bir şeydir ki, azim öyle bir şeydir ki tekeden bile süt çıkartır." dedi.

Millete ve demokrasiye yakışır şekilde vatandaşlık görevinin yarın  yapılacağını, sabah ilk işin sandık olduğunu belirten Erdoğan, ilk önce sandığa  müşahitlerin gideceğini, sabah 08'00'de değil daha erken görev yerlerinde  olmaları gerektiğini söyledi.

"AYDINLIK YARINLARIN TEMELLERİNİ ATIYORUZ"

Sandıklar kapanınca ayrılmamaları gerektiğini, sayımlar yapılıp resmi  tutanaklar imzalanacağını, imzalı tutanağı müşahitlerin partiye götüreceklerini  anlatan Erdoğan, "Orada hemen bunlar toplanacak. Böylece herhangi bir kaçamak  olmayacak. Yarın bir devir değişiyor. Aydınlık yarınların Türkiye'sinin  temellerini atıyoruz, sıradan olay değil." diye konuştu.

Erdoğan, "Kandil, İmralı ve Pensilvanya'daki şarlatanın 'hayır'  dediğini" belirterek, kişinin sevdikleriyle beraber olduğunu kaydetti.

Bunların düşman olduğunu, ülkeyi ve milleti parçalamak istediğini  ifade eden Erdoğan'ın, "Milletimizi bölmek, parçalamak isteyenlere yarın bir  cevap vermeyecek miyiz. Bu cevap ne olacak?" sözlerine kalabalık "Evet"  karşılığını verdi.

"İŞARET FİŞEĞİNİ DE BURADAN ATACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapı kapı dolaşılacağını, telefonların bu akşam  'evet' için çalışacağını belirterek, "Yarın ben de Tarabya'dan takip edeceğim.  Bakayım Sarıyer ne yaptı. Artık Sarıyer'in değişmesi lazım. Şimdi bir kilit ifade  kullanıyorum. Bu çok önemli. Yarınki seçim Sarıyer'de bir işaret fişeği  olacaktır. Anladınız mı ne demek istediğimi. Dereceye yönelik bir işaret fişeği.  Önünüze parti pusulası gelmeyecek. Yarın önünüze bir pusula gelecek. Bir tarafı  ak, yani beyaz. Üzerinde ne var? Öbür tarafı kahverengi. Siz damgayı nereye  vuracaksınız. Evet, oraya vuracaksınız. İnşallah sandıkları da böyle Sarıyer'de  patlatacağız. İşaret fişeğini de buradan atacağız. Ben sizden bu müjdeyi yarın  akşam bekliyorum." şeklinde konuştu.

Sandık sonuçlarının ülke ve millet için yepyeni günlerin müjdecisi  olacağına inandığını dile getiren Erdoğan, sandıkların açılmasıyla Türkiye'nin  önünde çok farklı dönemlerin de kapısının açılacağını söyledi.

Erdoğan, yarından sonra Türkiye'nin hedeflerine, ideallerine çok daha  fazlasıyla kilitlenebileceğini, artık eskiden olduğu gibi krizlerle, kaoslarla,  siyasi belirsizliklerle zaman kaybedilmeyeceğini, belirterek otel odalarında  milletvekili borsalarının açıldığı, medya patronlarının başbakan belirlediği o  eski günlerin tamamen geride bırakılacağını vurguladı.

Yarından itibaren artık darbeler, muhtıralar, aba altından siyasetçiye  sopa göstermenin devrinin de sona ereceğini aktaran Erdoğan, sözün, kararın ve  yetkinin doğrudan millette olduğu bir dönemin başlayacağını dile getirdi.

Erdoğan, vatandaşların "İdam isteriz" sözleri üzerine, şunları kaydetti:

"İnşallah yarın aynı zamanda sizin bu 'idam kararı' diyorsunuz ya,  onun da kararının verileceği gündür. Ne olacak? Kılıçdaroğlu diyor ki 'ben evet  derim.' Bahçeli sağ olsun, 'evet' diyor. Yıldırım, o da 'evet' diyor. Bütün  bunlar 'evet' dediğine göre parlamentodan geçer bu bana gelirse ben bunu  onaylarım. Çünkü şehitlerimizin katillerini affetme yetkimiz yok.

Amerika'da, Çin'de, Körfez ülkelerinde, İran'da ve Rusya'da da idam  olduğunu belirten Erdoğan, "Bu pazar, 15 Temmuz'da 249 kardeşimizi şehit eden  hainlerle hesaplaşma günüdür. Bu pazar, milletimizin son iki aydır bizi yıldırmak  için her türlü hukuksuzluğu işleyen tüm Avrupa ülkelerine ders vereceği gündür.  Bu pazar, milletimizin vesayet odaklarına karşı zafer günüdür. Hepsinden önemlisi  bu pazar, Türk demokrasisinin şölen günüdür, karar günüdür." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ümraniye'de halka hitaben yaptığı konuşmada,  Ümraniye'nin zor dönemlerden geçerek bugüne gelmiş bir ilçe olduğunu söyledi.

Ümraniye'de, 1993 yılında CHP'li belediyenin hizmet verdiğini  hatırlatan Erdoğan, o yıl 39 vatandaşın hayatını kaybettiği çöp patlaması olayını  anımsattı. CHP belediyesinin olduğu yerde, bu kirli ve başarısız zihniyetin  olduğunu belirten Erdoğan, bu patlamanın yaşandığı alanda şimdi Ümraniye Spor  Tesisleri'nin bulunduğunu ifade etti.

Erdoğan, Ümraniye'nin 15 Temmuz'da 8 şehit veren, 120 de gazisi olan  bir ilçe olduğunu anlatarak, ülkenin istiklaline ve istikbaline sahip çıkma  konusunda, şehitleri ve gazileriyle Ümraniye'nin kendisini ibra ettiğini söyledi.

İlçenin 700 bin nüfusuyla pek çok ilçeyi geride bıraktığını, böyle bir  ilçeye şanına uygun projelerin yaraştığını belirten Erdoğan, ilçede hayata  geçirilecek yeni yatırımlara değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, metro hattının da devreye girmesiyle ilçenin  cazibesinin daha da artacağını aktararak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu metro hatlarına, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde CHP'nin meclis  üyeleri hep, bugün olduğu gibi 'hayır' demişlerdir. Bunların hayatı bu. Bu ülkeye  faydalı olabilecek hiçbir şeye bunlar bugüne kadar 'evet' demediler ki. Taksim  Gezi alanında bunlar var, nerede bir terör esiyor bunlar var. Kimler 'hayır'  diyor? Kandil 'hayır' diyor. İmralı 'hayır' diyor. Bir de ortak çalıştıkları  Pensilvanya'daki şarlatan da 'hayır' diyor. Söyle bana arkadaşını, söyleyeyim  sana kim olduğunu."
 
"TÜRKİYE TARİHİNİN EN ÖNEMLİ MÜCADELESİNİ VERİYOR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası finans merkezine ev  sahipliği yapan Ümraniye'nin o eski sıkıntılı günlerini geride bırakarak, yepyeni  bir geleceğe hızla ilerlediğini vurguladı.

İlçenin en önemli sorunu olan 2B kapsamındaki bölgelerin tapu  meselesinin çözüldüğünü, şimdi imar planlarının yapıldığını, yıl sonuna kadar bu  çalışmanın da biteceğini anlatan Erdoğan, artık vatandaşların tapusu ve imarı  olan arsalara, huzur ve güven içinde evlerini yapabileceğini ifade etti.

Türkiye'nin, içeride ve dışarıda tarihinin en önemli mücadelesini  verdiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"PKK'sıyla, FETÖ'süyle, DEAŞ'ıyla tüm terör örgütleri üzerimize  salınmış durumda. Bu terör örgütlerinin iplerini elinde tutanlar, onlar yeterli  olmadığından bizzat kendileri devreye giriyor. İşte Avrupa. Almanya, İsviçre,  Avusturya giriyor mu? Fransa'da seçim var. Yatıyorlar, kalkıyorlar Erdoğan. Ben  seçime girmiyorum ki benimle ne işiniz var? Ne yapacaksanız yapın. Ama artık  Türkçeyi öğrenmeye başladılar.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »