23 Mayıs 2018, Çarşamba

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Somalimize hayırlar getirsin

Mogadişu Havalimanı’nın Türk müteahhitler tarafından yapılan yeni terminal binasını hizmete açan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Bu terminal binasının gerçekten çok sıkıntılar çekmiş olan Somalimize hayırlar getirmesini Allah’tan temenni ediyorum” dedi. Erdoğan, Somali’de düzenlenen terör saldırılarının hatırlatılması üzerine, “Benzer sıkıntıları biz de yaşıyoruz. Bu yolda şahadet tabii ki olabilir. Bu bizim için de olabilir. İnandığımız yolda bu yolculuğumuza devam edeceğiz. Buradaki tabloyu gördük. Buna sessiz kalırsak bunun hesabını Türkiye olarak veremeyiz” ifadelerini kullandı.

26 Ocak 2015 Pazartesi 16:17
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Somalimize hayırlar getirsin
Somali Cumhurbaşkanı Abdulle ise desteklerinden ötürü Türkiye’ye teşekkür borçları olduğunu söyledi.

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, geçen perşembe günü 70 kişilik Türk heyetinin kaldığı otele yapılan bombalı saldırının ardından Somali gezisini dün gerçekleştirdi. Öncelikle Mogadişu Havalimanı’nı yapan Kozuva şirketler grubuna teşekkür eden ve yeni terminal binasını hizmete açan Erdoğan, “Mogadişu Havalimanı’nın bu muhteşem terminal binasının açılışında sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu terminal binasının gerçekten çok sıkıntılar çekmiş olan Somalimize hayırlar getirmesini Allah’tan temenni ediyorum” dedi. Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud Adel Abdulle ise Somali’nin Türkiye’ye teşekkür borcu olduğunu belirtti. Geçmişteki Mogadişu ile bugünkü Mogadişu arasında büyük fark olduğunu vurgulayan Mahmud, “Türkiye, Somali’de istikrarın oluşmasını beklemeden yatırım yaptı. Diğerleri daha güvenli yerlere yatırım yaparken, Türkiye Somali’nin gelişimi için fedakarlıklarda bulundu. Somali önemli gelişme kaydediyor. El Şebab’ın elindeki bazı yerlerde kontrolü alıyoruz. Eğer uluslararası kamuoyunun geri kalanıyla beraber Türkiye’nin cömert desteği olmasaydı, böyle bir gelişme kaydedemezdik” diye konuştu.

200 YATAKLI HASTANE

Erdoğan, daha sonra Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud Adel Abdulle ile birlikte TİKA’nın yaptırdığı 200 yataklı Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da eşlik etti. Açılışın ardından Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile hastaları da ziyaret eden Erdoğan, hastanede yatan çocuklara boyama kitabı hediye etti. Erdoğan açılışlarla ilgili de şöyle konuştu:

HER GÜN SEFER. 10 BİN KONUT

“Allah’a hamdolsun 3.5 yıl önce verdiğimiz sözlerin tutulmaya başlandığını görmek bizleri memnun etti. Hastanemiz inşallah 5 yıl sonra tamamen Somali sağlık bakanlığı’na teslim edilecek. Diğer önemli proje ise terminal binası. THY bugünden itibaren haftanın her günü Mogadişu’ya sefer düzenleyecek. Bu kardeşliğimizin bir gereğiydi, yapmış olmanın memnuniyeti içindeyiz, yeterli mi, değil. 10 bin metre kare kapalı alanı olan büyükelçilik binasını gerçekleştiriyoruz. Bu, dünyanın en büyük Türk büyükelçiliklerinden birisi oluyor. Burada hâlâ konteyner içinde bu hizmeti veren ülkeler var. Somali’ye 10 bin konut projemiz de var. Sayın Cumhurbaşkanı ile konuştum, bir konut yapımına girelim, ilk etapta bir 10 bin konut yapmak sureti ile şehrin görünümünü değiştirelim dedim. Burada 45, 65, 85 metrekarelik, alt gelir gruplarına yönelik bir adım atabiliriz.”

TÜRK KARDEŞLERİMİZ

Somali Cumhurbaşkanı Abdulle ise şöyle devam etti: “Sayın Erdoğan’ın bugün gittiği yerleri sembolik olarak değerlendiriyoruz. Türk kardeşlerimiz çok daha başarılı işlere imza attı, bunları da başka zaman göreceksiniz. Türk işadamlarına ve Türk hükümetine teşekkür ediyorum. Çok önemli anlaşmalar imzaladık. Bu anlaşmalar ilişkilerimizi daha da güçlendirecek. Kardeşliğimiz açısından yaptığımız işbirliğinin önemli bir yeri var.”

Bomba yorumu: Bu yolda şahadet tabii ki olabilir

TÜRKİYE-Somali arasında yatırım ve işbirliği anlaşmaları imzalanmasının ardından iki Cumhurbaşkanı kameraların karşısına geçti. Konuşmasına 1.5 yıl aradan sonra tekrar Mogadişu'da olmanın mutluluğunu belirterek başlayan Erdoğan, Somali’de düzenlenen terör saldırılarının hatırlatılması üzerine, “Benzer sıkıntıları biz de yaşıyoruz. Bu yolda şahadet tabii ki olabilir. Bu bizim için de olabilir. İnandığımız yolda bu yolculuğumuza devam edeceğiz. Buradaki tabloyu gördük. Buna sessiz kalırsak bunun hesabını Türkiye olarak veremeyiz” dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »