Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm dünyaya ilan ediyorum...

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,"Çok yakın zamanda terör örgütü kıpırdayamaz hale getirilecek. Zeytin Dalı harekatını yürüten askerlerin morali çok yüksek. Şu ana kadar 343 terörist etkisiz hale getirildi. Beklenen gündü ve o gün geldi çattı. Tüm dünyaya ilan ediyorum Afrin operasyonu teröre ve terör örgütlerine yöneliktir. Münbiç'i de bize söz verildiği gibi teröristlerden temizleyeceğiz.Irak sınırına kadar hiçbir terörist bırakmayana kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz." dedi.

26 Ocak 2018 Cuma 20:17
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm dünyaya ilan ediyorum...
AK Parti'nin "121.  Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı"nda  genel merkezde yapıldı. Toplantıya Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım,  Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ, Fikri Işık ve Hakan Çavuşoğlu, İçişleri  Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli,  Çevre ve  Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gençlik ve Spor Bakanı  Osman Aşkın Bak ve çok sayıda partili katıldı.

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Zeytin Dalı harekatının yürütüldüğü Hatay'daki Harekat Merkezi ziyareti ile ilgili bilgi verdi. Afrin'e düzenlenen harekata karşı kampanya başlatan TTB ve STK'ları sert dille eleştiren Erdoğan, Afrin'den sonra Münbiç'in de teröristlerden temizleneceğini anlattı. ABD yönetimini de eleştiren Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle: Askerlerimiz ve sahadaki birliklerimizin morallerinin en üst düzeyde olduğunu görmek bizleri gerçekten mutlu etti. Çok kötü hava şartlarında icra edilen operasyonlarımızda en küçük aksaklık olmadığını yerinde görmekten ayrıca memnuniyet duydum. Zeytin Dalı operasyonu açık bir ikaz, fiili bir örnek olmuştur. Güya bize karşı yıllardır hazırlanmış, 90 santimlik beton kaplı sığınakları birer birer imha ederek kararlı ve güvenli bir şekilde ilerliyoruz.Yakın bir zamanda terör örgütü adeta kıpırdayamaz hale getirilecektir. Şu ana kadar 343 terörist etkisiz hale getirildi.

TTB'YE TEPKİ:TERÖRİST SEVİCİLER

Bazı kesimler bunu iyi duysunlar. Bugün operasyonun 7. günü. 343 terörist etkisiz hale getirildi. Bunlar tespit edilenler. Bundan rahatsız olan, sözde Türk Tabipler Birliği gibi bir kesim savaşa hayır diye kampanya yürütmek istiyor. Bu terörist sevicilerin bugüne kadar barışa evet dediklerini duymadık. Bunlar bugüne kadar güneydoğuda, doğuda, vatandaşlarım şehit edildi. İçeride olan terör uygulayıcılarına yönelik en ufak açıklama duyduk mu? Duymadık. Bunlar bu işin içindeler. Kandil'e kadar gidip, ondan sonra yazdıkları kitaplarla kendilerine kaynak temin etmeye çalışanların teröristlerin karşısında dikildiklerini duymadık. PYD, YPG, DEAŞ, PKK, bütün bu terör örgütlerinin yapmış olduğu taciz hareketlerine karşı bizim uluslararası hukuktan doğan haklarımızı hazmedemeyen bu sözde kişiler veya dernek kusura bakmasınlar. Attığımız adım kararlı bir adımdır. Biz hak bildiğimiz yolda sonuna kadar yürüyeceğiz. Bundan taviz vermeyeceğiz. Bu beyefendiler, bugüne kadar hiçbir zaman yerli ve milli olmadılar. Bu ülkenin dertleri ile dertlenmediler. Hiçbir zaman kalkıp da bu ülkede mağdur olan insanlar acaba, et dağıtan Yasin niçin öldürüldü? bunun hesabını sormadılar. İşte biz bunun hesabını soruyoruz. Çözüm için çok gayret ettik ama bunlar hiçbirinden anlamadılar. Artık bıçak kemiğe dayandı. Ayın 20'sinde adımı attık, Mehmetlerimizle inandığımız yolda yürüyoruz. Beklenen gün geldi, çattı. Şimdi süreç kararlı bir şekilde devam ediyor. Buradan tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyorum.

DÜNYAYA İLAN EDİYORUM...
Buradan tüm dünyaya  bir kez daha ilan ediyorum. Türkiye'nin Afrin'deki operasyonu sadece ve sadece  terör örgütlerine, teröristlere yöneliktir. Avrupa Parlamentosunda bu harekatı  bir 'istila hareketi' olarak göstermek isteyenlere de söylüyorum, gidin önce  istilanın örneklerini geçmişte Libya'da arayın, Ruanda'da, Mali'de arayın. Hangi  istila hareketini kimler nasıl yapmış, oralarda arayın. Hiçbir zaman Türk  milleti, Türk ordusu müstevli olarak hareket etmemiştir. Azeri vekil Seyidov kardeşime de teşekkür ediyorum.

HAREKAT KISA SÜRSÜN DİYENLERE YANIT
Birileri ısrarla  bize 'Bu operasyon kısa sürsün, sınırlı olsun' diye güya telkinde bulunuyor. Ben  de o birilerine telefon görüşmelerinde özellikle söyledim. Eğer biz devlet olarak  sahip olduğumuz askeri gücü hoyratça kullanmaya kalksak, tanklarımızla,  toplarımızla, uçaklarımızla, helikopterlerimizle önümüze gelen her şeyi dümdüz  edip geçsek, bu operasyon birkaç günlük iştir. Ama biz en az kendi askerlerimizin  emniyeti kadar karşımızdaki güçlerin kalkan olarak kullanmaktan çekinmediği masum  sivillerin can ve mal güvenliğini de hesaba katıyoruz. Çünkü biz Afrin'i işgale  gitmiyoruz, tam tersine orayı terör örgütlerinden temizleyerek asli sahipleri  için yaşanabilir bir yer haline getirmeye çalışıyoruz. Kalkan olarak kullanmaktan çekinmedikleri masum sivillerin can ve mal güvenliğini de dikkate alıyoruz. El Rai, Cerablus, El Bab'daki 2 bin kilometrekarelik alanı 100 bin insanın tekrar evlerine dönerek yerleşmelerine imkan sağladıysak Afrin'de de aynısını yapacağız. Biz ülkemizdeki mülteci kardeşlerimizin kendi topraklarına dönmesini sağlayacağız. Tekrar topraklarına dönebilmelerinin tekrar yollarını açıyoruz. 

Bölücü terör örgütü gittiği her yerde kan dökerek, insanların mallarını yağmalayarak, ırzlarına tasallut ederek gerçek yüzünü ortaya koymuştur. Hala Türkiye'yi örtülü veya aleni tentik ve tehditlerle yolundan döndürmeye çalışanlar saflarını terör örgütünün yanı olarak belirlemiş demektir. Afganistan ne kadar sürdü? Yaklaşık 20 yıl. Irak, yaklaşık 18 yıl. Libya ne kadar sürdü? Mali, Ruanda, buralar ne kadar sürdü? Bize bu akılları verenler biraz kendileri kullansalar ne olur. Suriye'de diğer güçlerin yürüttüğü operasyonlar için bir an önce tamamlansın çağrısı, bu insanlar ne kadar gülünç der hale getiriyor. İş Türkiye'ye gelince bu acele niye? AB, siz PKK'yı terör örgütü ilan etmediniz mi? Şu anda o kadar akıl tutulması var ki. Bir taraftan YPG, PYD'yi terör örgütü olarak kabul etmeye başladılar. Bir taraftan da silahlar onlara akıtılıyor. Bu nemenen iştir. 

Biz stratejik ortak olduğumuza göre, böyle bir şeyi bir stratejik ortak nasıl yapar. NATO Genel Sekreteri, Türkiye kendi hukukunu korumaktadır diyor. Bundan dolayı teşekkür ediyorum.

ABD BAYRAKLARI İLE CİRİT ATIYORLAR 
En büyük üzüntümüz,  Amerika'nın bayraklarıyla bu terör örgütleri, bu bölgede şu anda cirit atıyorlar.  Bunu neyle izah edeceğiz? Sayın Başkan bize diyor ki 'Bizi bu kadar  eleştirmeyin.' Tamam ama biz stratejik ortak olduğumuza göre, bir stratejik  ortak, stratejik ortağına böyle bir şeyi nasıl yapar? Biz Amerika ile beraber bu işleri yürütelim istiyoruz. Benim milletim şunu soruyor: Bu silahlar niçin geliyor, kime karşı kullanılmak üzere geliyor?Amerikan halkı 'Biz vergileri bunun için mi veriyoruz, dolarlarımız bunun için mi gidiyor?' diyor. Sayın Başkan da bunu bizzat bana da kendisi söyledi. Şimdi 5 bin tır oldu. 2 bin kargo uçağı oldu. Bunlar bizde soru işaretleri ortaya koyuyor. Biz de teröre karşı mücadelede kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bunun başka izahı yok. Biz kendi kendimize yeteriz. Amaçları terörle mücadele değil de, sınırları boyunca bir terör koridoru oluşturmak, onun üzerinden kan ve can pazarı kurmak olanlara cevabımız şudur; Suriye'deki son terörist ortadan kalkana bu ülke asli sahipleri için emin hale gelene kadar operasyonlarımızı sürdüreceğiz. Irak sınırına kadar hiçbir terörist bırakmayana kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz.

MÜNBİÇ'İ DE TEMİZLEYECEĞİZ
Zeytin Dalı  Operasyonumuzu hedeflerine ulaşana kadar sürdüreceğiz. Ardından Münbiç'i, bize  söz verildiği şekilde teröristlerden arındıracağız. Kimse bundan rahatsız olmasın  çünkü Münbiç'in gerçek sahipleri bu teröristler değil oradaki Arap  kardeşlerimizdir. 
 

"KİLİSELERİNİZİN ÜZERİNE ROKETLER DÜŞSE TEPKİNİZ NE OLUR?"
Bir zamanların Türkiye'sinde bu tür afra tafralar işe yarıyor olabilir. Bugünkü Türkiye bambaşka vizyon ve hayalleri olan bir Türkiye'dir. Birlikte yol yürümek istiyorsanız, o zaman önce güvenliğimiz, geleceğimiz konusundaki hassasiyetlere saygı gösterilmesini isteriz. Bizim kimsenin toprağında gözümüz olmadığı gibi, kimsenin onuruna, haysiyetine tecavüz etme niyetimiz de yoktur. Daha önceki gün, bize operasyonun ne zaman bitirileceğinin sorulduğu gün atılan roketler Kilis'te tarihi bir camimize ve sokaklarımıza düştü. Namaz esnasında 2 kardeşimiz şehit oldu. Batı bunu görüyor mu? Onlarca vatandaşımız yaralandı. Batı bunu görüyor mu? Şanlıurfa'nın ilçelerine atılan daha başka roketler var. Buradan bize operasyonu çabuk tamamlayın diyenlere sesleniyorum. Sizin ülkenizdeki şehirlere bombalar yağdırılsa, ateşler açılsa, roketler atılsa siz ne yaparsınız. Kiliselerinizin üzerine roketler düşse, dua edenler hayatını kaybetse, sizin tepkiniz ne olur? Ey batı siz nasıl politika izlerdiniz. 

"ÖSO'YA TERÖRİST DİYENLER, PYD, YPG, DEAŞ, PKK'NIN TAM BENZERLERİDİR"
Bizi Suriye konusunda eleştiren herkesi biraz da olsa vicdanlı olmaya, empati yapmaya, kendilerinin bizim yerimize koymaya çağırıyorum. Bu vesile ile Zeytin Dalı operasyonunda ve bu süreçte yapılan saldırılarda verdiğimiz tüm şehitlerimizi, hayatlarını kaybeden ÖSO mensuplarına Allah'tan rahmet diliyorum. ÖSO'yu terörist olarak vasıflandıran terbiyesizlere de açıkça söylüyorum. Benim Mehmedimin yanında mücadelenin içinde yer alan ÖSO, şahsiyetli ve onurlu bir mücadelenin askerleridir. Kendilerini alkışlıyorum. ÖSO'ya terörist diyenler PYD'nin, YPG'nin, DEAŞ'ın, PKK'nın tam benzerleridir, kendileridir. Bu vesile ile kahraman askerlerimize gazanız mübarek olsun diyorum. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz bir televizyon kanalında ÖSO'nun El Kaide'den çıktığını söylemişti. 

'VURULAN CAMİ RESTORE EDİLECEK'
İki yıl önceki çukur eylemlerinde örgütün hedefi olan Kurşunlu Camii de bunlardan olmamış mıydı? 100'ün üzerinde kuran kursu yakılıp yıkılmıştır. YPG'nin, PYD'nin DEAŞ'ın İslam ile yakından uzaktan alakası yoktur. Sakın ha aldanmayın. Bunlar Allah tanımaz, İslam'ı tanımaz, Müslüman'ı tanımaz, çünkü acımasızca mümin kardeşlerimizi katleden katillerdir. Bunları Yasin Börü kardeşimizin katledilmesinde gördük. Terör örgütü kendisine ihale edilen proje gereği asırlardır İslam'la yoğrulmuş bu topraklarda her türlü alçaklığı sergilemiştir. Biliyorlar ki, onların panzehidir İslam'dır. Özellikle bunların ilim merkezlerini yok edelim ki, çok daha çabuk güçlenelim peşinde. Sabah namazına giderken sırtından vurulan imamlar, öğrencilerinin gözü önünde katledilen öğretmenler, kurşunlanan alimler, kanaat önderleri ve siyasetçiler bu politikanın bir sonucudur. Bunların hepsi de çok bilinçli eylemlerdir. Biz tarihi Çalık Camii'ni de aslına uygun şekilde restore ederek tekrar Kilisli kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Düne kadar sırtımızı YPG'ye, PYD'ye dayadık diyerek devletimize meydan okuyanlar, şimdi uğradıkları düş kırıklığını yaşıyorlar. Yaşamaya da devam edecekler. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »