Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sürpriz telefon!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel telefonda görüştü. Kıbrıs müzakerelerindeki gidişat hakkında görüş alışverişinde bulunulan görüşmede, başta Halep'teki insani durum olmak üzere Suriye'deki son gelişmelerin ele alındığı bildirildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dün partisi muhafazakar Hıristiyan Demokratların(CDU) parlamento toplantısında Türkiye aleyhine açıklamalar yapmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi dikkat çekti.

1 Aralık 2016 Perşembe 18:34
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sürpriz telefon!
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, bölgesel konulara ve ikili ilişkilere değinildi. Kıbrıs müzakerelerindeki gidişat hakkında da görüş alışverişinde bulunulan görüşmede, başta Halep'teki insani durum olmak üzere Suriye'deki son gelişmeler ele alındı. İki liderin, Halep'e insani yardımların ulaştırılmasına yönelik çabaların hızlandırılması gerektiğine dikkati çektikleri belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili olarak, Türkiye'nin öteden beri adada her iki kesimin haklarını eşit biçimde koruyan, adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yana olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mülteciler konusunda ise AB'nin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğine işaret ettiği öğrenildi.

PKK VE FETÖ KONUSUNDA DESTEK İSTEDİ

Erdoğan-Merkel görüşmesinde terörle mücadele meselesi de gündeme geldi. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye olarak Almanya'dan, başta PKK ve FETÖ olmak üzere terör örgütlerinin faaliyetlerinin ve mali kaynaklarının engellenmesi konusunda daha aktif bir mücadele beklediklerini vurguladığı kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şansölye Merkel ile yaptığı görüşme sırasında, bugün itibarıyla G-20 dönem başkanlığını devralmasından dolayı Almanya'ya tebriklerini de iletti.

MERKEL NE DEMİŞTİ? 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün partisi muhafazakar Hıristiyan Demokratların(CDU) parlamento toplantısında Türkiye aleyhine açıklamalar yapmış, 'Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik müzakereleri çerçevesinde yeni başlıkların açılmasına' karşı olduğunu ifade etmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »