Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan af açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytinburnu'nda yaptığı açıklamada, ''Bizim gündemimizde af diye bir şey yok. Kimse bize farklı yaklaşım göstermesin" ifadelerini kullandı.

10 Haziran 2018 Pazar 12:37
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan af açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezi'ndeki programın ardından  Zeytinburnu'nda Merkezefendi Şehir Kütüphanesi'ni ziyaret etti. Burada gençlerle  sohbet eden Erdoğan, daha sonra seçim otobüsü üzerinden vatandaşlara seslendi.

Erdoğan, Merkezefendi'deki Zeytinburnu Belediyesince yaptırılan  kütüphanenin örnek olduğunu kaydederek, "Bay İnce bunu iskambil oynanan yer  zannediyor, okey oynanan yer zannediyor. Bay İnce, gel de bak bakalım, bu  kıraathanenin manası nedir biliyor musun? Okuma evi. Biz gençliğimizin okuma  alışkanlığını artırmak için şehir kütüphanelerini, şehir kıraathanelerini artırma  noktasında adımı attık. Şimdi projelerimiz hazırlanıyor. Fakat Zeytinburnu'nun bu  projesi de gerçekten güzel bir proje. İnşallah bunları tüm Türkiye'de  yaygınlaştıracağız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 5 milyon kitabın bulunduğu  Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nin yapıldığını, İstanbul'da da Rami Kışlası'nı 7  milyon cilt kitabın bulunduğu muhteşem bir kütüphaneye dönüştüreceklerini  vurgulayan Erdoğan, "Biz neslimizi kitaba yöneltmenin gayretindeyiz." dedi.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin, "Fabrikaların yerine  şehir kıraathaneleri yapacaklar" dediğini kaydeden Erdoğan, "Ne alakası var. Önce  bir defa bunun ne olduğunu öğren. Kıraathane ne demek bunu öğren." diye konuştu. Her ilçede en az bir tane şehir kıraathanesi olacağını belirten  Erdoğan, 7'den 70'e herkesin buradan yararlanacağını, internet, çay, kahve, kek  olacağını, bunlardan ücret de alınmayacağını söyledi.

Seçimlere 14 gün kaldığını hatırlatan Erdoğan, gençlerden, kadınlardan  gece gündüz demeden çalışmalarını istedi. Erdoğan, "Şunu söyleyeceksiniz,  'Yaparsa AK Parti yapar. Vakit Zeytinburnu vaktidir. Vakit ekonomi vaktidir.  Vakit İstanbul vaktidir. Vakit kardeşlik vaktidir. Vakit Türkiye vaktidir" diye  konuştu.

"Dik dur eğilme" tezahüratları üzerine Erdoğan, "Biz sadece ve sadece  Allah'ın huzurunda, rükuda eğildik ve secdede eğildik ama son zamanlarda dikkat  ederseniz rükuda ve secdede eğilenler artmaya başladı. Anlıyorsunuz değil mi?  Bugüne kadar aklınız neredeydi? Bu emirler yeni mi geldi? Kıyam, kıraat, rüku,  sücud bunlar yeni mi geldi, neredeydiniz? Ama alışacaklar, er veya geç  alışacaklar ama biz dik duralım." ifadelerini kullandı

"Birinci turda bitirmeye var mıyız?" diye kalabalığa soran Erdoğan,  coşkulu bir "Evet" yanıtını alınca, "Bu heyecan, bu coşku Allah'ın izniyle bu işi  bitirir. Fakat bizi tabii Parlamento'da yalnız bırakmayacaksınız değil mi?" dedi.

AF TALEBİ
Kalabalıktan birisinin af şeklinde tezahüratta bulunması üzerine  Erdoğan, şöyle konuştu: "Bak canım kardeşim, bak cevap vermiyordum bu işlere şimdi vereceğim.  Kusura bakmayın. Bakınız, şunu bilin, bizim gündemimizde af diye bir şey yok.  Yani bu konularda kimse bize farklı yaklaşım göstermesin. Kimse bize farklı bir  yaklaşım göstermesin. Yani insan, eğer yargı haklarında bir hüküm vermişse,  içeriye girmişse, onları affetme yetkisi bizim değil. Bu bir. İki, şu anda  Parlamento'nun böyle bir işlevi yok, bu da ortada. Biz kalkıp da bu işi oya  tahvil etmek için bir af çıkartmayız. Bunun istismarına da fırsat vermeyiz. Böyle  bir şeye hakikaten olması gerekenler varsa bunlar seçim sonrası konuşulacak  şeylerdir. Seçimden sonra olabilecek bir şey varsa bunlar yapılır ama şu anda  seçime kalmış 14 gün, 13 gün kalkıp bunu istismar etmek. Böyle şey olmaz. Değil  mi? Şu anda benim halkımın içinde idam isteyenler var. Ben ne dedim? Bu  FETO'culara, bu insanları haksız yere katledenlere, eğer bana Meclis'ten geçer de  önüme gelirse ben bunu onaylarım dedim. Fakat bunların hepsi şu anda geride. Biz  şu anda önce seçimlere bakıyoruz. Seçimleri bir hayırlısıyla inşallah  halledelim."

Birlik beraberliğin, kardeşliğin önemli olduğunu kaydeden Erdoğan,  rabia işareti yaparak, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" söylemini  yineledi. Erdoğan, "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız,  hep birlikte Türkiye olacağız." ifadelerini kullandı.

Kütüphaneyi beğendiğini kaydeden Erdoğan, "Gerçekten kütüphane gayet  güzel. Gençlerimize hayırlı olsun diyorum. İnşallah ülkemizde bunu  yaygınlaştıracağız. Bununla beraber Bay Kemaller de Bay Muharremler de ara sıra  buralara uğrarlar." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül  Sayan Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti İstanbul  İl Başkanı Bayram Şenocak ve milletvekili adayları da eşlik etti. Cumhurbaşkanlığı korumaları, burada bekleyen çocuklara oyuncak hediye  etti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »