Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa'ya gözdağı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun'da düzenlenen mitingde Avrupa'ya gözdağı verdi. "Avrupa'nın geleceğini Türkiye'den giderek oraya yerleşmiş olan 5 milyon kardeşimiz şekillendirecek. Nüfusu yaşlanan, ekonomisi yavaşlayan, takati, gücü tükenen Avrupa için başka çıkış yolu yok." dedi.

13 Nisan 2017 Perşembe 19: 0
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa'ya gözdağı
Erdoğan, "Evet Platformu" tarafından Valilik yanında düzenlenen "Giresun Buluşması"nda halka hitap etti.

Ordu-Giresun Havalimanı'nın açılışının ardından ilk kez Giresun'a geldiğini dile getiren Erdoğan, alandaki kalabalığı işaret ederek, "Şu muhteşem tabloya bak. Giresun Giresun olalı böyle bir ilgi görmedi." ifadesini kullandı.

Giresun yöresine ait "Bir Fındığın İçini" türküsünün bir bölümünü hatırlatan Erdoğan, "Bugün Giresun'a geldik, sizlerle kucaklaştık ya artık gam yok keder yok." diye konuştu.

Ordu-Giresun Havalimanı'nı geçen yıl 781 bin yolcunun kullandığını anımsatan Erdoğan, "Dünyanın sayılı mimari eserlerinden biri olan havalimanımız sayesinde İstanbul'a, diğer şehirlerimize, yurtdışına çok daha rahat bir şekilde gidip gelebiliyor musunuz? Baharda yaylalarımız daha bir güzel olur, oraları ihmal etmiyoruz değil mi? Giresun 16 Nisan'da 'evet' diyerek, baharı bayrama çevirmeye hazır mı? Giresun 16 Nisan'da sandıkta 'evet'leri patlatmaya hazır mı? Memleketimizin her yeri bir başka güzel ama buralar şöyle bakıyorum, bir başka güzel." ifadelerini kullandı.

"Sis Dağı Yaylası" türküsünün de bir bölümünü okuyan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bedenimiz uzaklarda olsa da ruhumuz hep Karadeniz'in güzelliklerinin özlemiyle yanıp tutuşuyor. Ülke olarak bu kadar güzelliği bir araya toplayınca başımızın belalardan ne yazık eksik olmadığını da görüyoruz. Bin yıllık, 500 yıllık, böyle bir tarihe sahip millet, şüphesiz ki geleceğe çok daha farklı, çok daha emin adımlarla yürüyor. Her fırsatta birçok gayrimeşru hesaplar önümüze konuyor. Gezi olaylarını gördük, yaşadık ama tutturamadılar. Niye? Bu millet asildi. 15 Temmuz'u biliyorsunuz, yine tutturamadılar. Niye? Bu millet bir başka kükredi.

Duvarlara ne yazdılar? 'Zulüm 1453'te başladı.' diye yazdılar. Bu kadar açık konuşamayanlar da 'kem' diyerek, 'küm' diyerek milletimizin bu topraklardaki varlığından duydukları rahatsızlığı ifade ediyorlar. Güya demokrasinin, eşitliğin, çoğulculuğun kalesi Avrupa Birliği liderlerinin son Roma zirvesinde, Vatikan'da yaptıklarını gördünüz değil mi? Sizin Vatikan'da ne işiniz var? Vatikan, Avrupa Birliği üyesi mi? Sizin içinizde Protestan da Ortodoks da ateist de var. Vatikan Katolik, ne işiniz var orada? Tek millet, gittiler Papa'nın karşısında ip gibi dizilip Papa'nın bazı nasihatini dinlediler sonra da ülkelerine gidip uygulamaya geçirdiler."

BEN BUNLARA NE YAPTIM?

Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre, Belçika, Avusturya ve daha birçok Avrupa ülkesinin 16 Nisan'da yapılacak halk oylaması süreciyle ilgili takındıkları tavra dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:

"İşte bugün bütün Avrupa dergilerinde bu kardeşinize saldırıyorlar. Ben ne yaptım bunlara? Benimle alıp veremedikleri ne? İsviçre Parlamentosu'nun önünde dev bir pankart asmışlar, şakağıma da silahı dayamışlar. Ne diyorlar? 'Erdoğan'ı öldürün'. Siz kimsiniz? Biz bu yola çıkarken kefenimizi giyerek çıktık. Biz kaza ve kadere iman ederek çıktık. Mukadder olan ölüm bizi bir gün gelip bulacak. Bizim derdimiz yok."

Vatandaşlara, "14 yıldır bunu yaptık mı?" diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunlar geliyor, bakıyor ki boğazın altından Marmaray geçiyor, adamlar şeş görmeye başlıyor. Bakıyorlar ki Avrasya Tüneli geçiyor boğazın altından, 'Ya Türkler bunu nasıl yapar?'. Bakıyorlar ki körfez geçişini yapmışlar, 'Olmaz ya' diyorlar. Bakıyorlar ki Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılmış, 'Ya nasıl oluyor bu.' Olur, olur, bal gibi olur. Daha neler olacak." ifadesini kullandı.

AVRUPA İÇİN BAŞKA ÇIKIŞ YOLU YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 olan havalimanı sayısının 59'a çıkarıldığını ve bunlardan birinin de deniz üzerine kurulmuş Ordu-Giresun Havalimanı olduğunu belirterek, Rize-Artvin'de de benzer bir havalimanı yaptıklarını aktardı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Burası Türkiye, daha olacak, bu ülkeyi tutamayacaklar. 2023 hedefi bir başka hedef. Bizim bakanlarımıza kapanan kapılar, dikkat edin, Avrupa'da teröristlere sonuna kadar açıldı. Bizim bakanlarımızı polis zoruyla sınır dışına çıkartanlar teröristlere polis korumasında gösteri yaptırdılar. Kendi polis araçlarında bölücü terör örgütünün posterleriyle gösteri yaptılar. Nerede? Almanya'da. Ne yaparlarsa yapsınlar, Avrupa'nın yüzündeki makyaj dökülüyor, altındaki o faşist, ırkçı, yabancı karşıtı, İslam düşmanı bir yüz kendini göstermeye başlıyor. Artık bunlar İslam karşıtı olduklarını göstermeye başladılar. Müslümanlara tahammülleri yok. Ne yapsalar boş, Avrupa'nın geleceğini Türkiye'den giderek oraya yerleşmiş olan 5 milyon kardeşimiz şekillendirecek. Nüfusu yaşlanan, ekonomisi yavaşlayan, takati, gücü tükenen Avrupa için başka çıkış yolu yok."

Vatandaşlara, "Giresun 16 Nisan'da 'evet' diyerek, yurt dışındaki kardeşlerine de sahip çıkıyor mu? Giresun 16 Nisan'da 'evet' diyerek, ülkemize şaşı bakan herkese mesajını vermeye hazır mı?" diye soran ve "Evet" karşılığını alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Giresun bu işi bitirdi." değerlendirmesini yaptı.

İSTİKRAR VE GÜVEN BİZ BUNU BAŞARDIK

Türkiye'nin zayıf hükümetlerden çok çektiğini, çok partili hayata geçildiğinden beri koalisyon dönemlerinde siyasi, ekonomik ve sosyal krizlerin patladığını anlatan Erdoğan, "Hani vücut zayıf düştüğünde nezle, grip, diğer hastalıklar ardı ardına gelir ya istikrarsızlık da benzer neticelere yol açıyor. İşte iki kavram, istikrar ve güven, biz bunu başardık, bunu başarınca biz sıçramaya başladık. İşte ekonomik krizden teröre kadar tüm hastalıkların hücum ettiği Türkiye'yi biz tersine çevirdik. Şimdi bunu kıskanıyorlar." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1970 ve 1990'lı yıllarda yaşananların ortada olduğunu vurgulayarak, "Hani bizi delikli kuruşa muhtaç ettikleri dönemleri hatırlayın. Memurların maaşını ödeyemiyorlardı, hatırlayın o günleri." dedi.

Gazın, yağın, karneyle alındığı, hastanelerde kuyrukların olduğu, ilaçların hepsinin alınamadığı dönemler yaşandığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi böyle bir problem var mı? İşte onlar 'hayır'cıydı biz ise 'evet'çi. Biz 14 yılda bunu yaptık. Şimdi daha da ileriye taşıyoruz. Artık eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, gıda tarımda, enerjide yeni bir dönem başladı." ifadelerini kullandı.

HAYIRCILAR NE YAZIK Kİ KANDİLDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimde 270 bin derslik yaptıklarına ve 81 ilde 181 üniversitenin bulunduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

"Giresun'a üniversiteyi kim kazandırdı? Giresun'da üniversite var mıydı? Niye? İstedik ki Giresunlu kardeşlerimiz ülkenin başka yerlerine gitmesin, burada okuyabilsin. 70 kişilik, 80 kişilik dersliklerde değil, 30 kişi altında dersliklerde okusun, bunları yaptık. Kitapları sıralarınızın üzerinde buldunuz mu? İşte 'evet'çi budur, 'hayır'cı ise yokluktur, 'hayır'cılar sefalettir, 'hayır'cılar ne yazık ki Kandil'dir, İmralı'dır. 'Hayır'a ne yazık ki kim talimat veriyor, Pensilvanya'dan Feto, 'Hayır deyin' diyor."

İstanbul Okmeydanı'nda kahvehanedeki olayı anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geçen gün benim semtim, doğup, büyüdüğüm yer Kasımpaşa Okmeydanı'nda dört tane maskeli terörist kahvehaneyi basıyor, diyor ki 'Buralarda AK Parti'ye, MHP'ye yer yok, burada 'evet'çilere yer yok.' Sen kimsin ya, kimsin? Bunlar terörist. Polisimiz sağ olsun, bunların hepsini yakaladı." dedi.

ŞEHİTLERİMİZİN KATİLLERİNİ AFFEDEMEYİZ

Vatandaşların, "İdam isteriz" şeklindeki tezahüratları üzerine ise Erdoğan, şu yanıtı verdi:

"Bu konuda benim tereddüdüm yok, işte 16 Nisan aynı zamanda idamla ilgili kararın da verileceği gün. Şimdi 16 Nisan'dan sonra parlamentoya gelecek bu yasa teklifi, Sayın Bahçeli 'evet' diyor, Sayın Yıldırım o da 'evet' diyor, Kılıçdaroğlu da bir yerde ağzından sanki kaçırdı, der veya demez fark etmez. Derse, çünkü anayasa değişikliği gerekiyor, parlamentodan çıkar, demediği takdirde aynen yine böyle millete gideriz, bir halk oylaması yaparız."

Vatandaşlara, "Halk oylamasında siz ne diyorsunuz?" diye soran Erdoğan, "Evet" karşılığını almasının ardından, "Bitti, parlamentodan geçer bana gelirse, ben de bunu onaylarım, hiç endişeniz olmasın. Biz şehitlerimizin katillerini affedemeyiz, böyle bir yetkimiz yok." ifadesini kullandı.

SABRİ'Yİ SAHNEYE ÇIKARDI

Erdoğan, Giresun'daki 'Evet' mitinginde 15 Temmuz kahramanlarından Sabri Ünal'ı sahneye çıkararak vatandaşlara tanıttı. Sabri Ünal, 15 Temmuz'da İstanbul'da iki tankın üzerinden geçmesine rağmen hayatta kalmayı başarmıştı.

Erdoğan, "Biliyorsunuz Sabri Giresunlu. 15 Temmuz'un gazisi. İlahiyat mezunu ama bu Sabri nevi şahsına münhasır. Aslında bilgisayar mühendisi değil ama onları solluyor. O gece boğaz köprüsünde birinci tankın altına atıyor. İkinci tank geliyor, onunda altına kendini atıyor. Şu anda bazı yerlerinde yaraları var. Sabri artık benim yoldaşım, dava arkadaşım, gönüldaşım. İşte Giresun böyle evlatlar yetiştiriyor. Sabri'ler bizim iftiharımızdır... " dedi.

Son 14 yılda tesis ettikleri istikrar ortamının kimseyi aldatmaması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, özellikle gençlerin, Türkiye'nin hep böyle olduğunu ve bu şekilde gideceğini sandığını söyledi.

Erdoğan, Türkiye'nin bu noktaya kolay gelmediğinin altını çizerek, hep böyle devam etmeyeceğini ortaya koyan son örneğin 7 Haziran seçimleri olduğunu söyledi. Hiçbir parti gerekli çoğunluğu alamadığı için bir tıkanmanın yaşandığını hatırlatan Erdoğan, bu dönemde yaşanan terör saldırılarına işaret ederek, "Hemen çağırdım ve görüşmelerimizi yaptım, 'Bu böyle olmayacak, biz erken seçime gitmeliyiz.' dedik." değerlendirmesinde bulundu.

ÖYLE YALANLAR SÖYLÜYORLAR Kİ...

Erken seçimde de milletin bunu gördüğünü, sandıklarda tek başına bir iktidar yolunun açıldığını belirten Erdoğan, daha o gün, seçimlerin resmi sonuçları açıklanmadan, malum parti veya partilerin, cumhurbaşkanının meşruiyetini tartışmaya başladığını kaydetti.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bugün, 'Böyle bir derdimiz yok.' diyorlar çünkü milletimiz bunlara dersini verdi. Ama akıllanmıyorlar. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi konusunda öyle yalanlar söylüyorlar ki insanın aklı havsalası almıyor. 'Cumhurbaşkanının muhtarlıkları, sendikaları kapatacağından' başlayan ve ardı arkası gelmeyen yalanlarla ortalıkta dolaşıyorlar. Önce 'Bunlara bir cevap verelim.' dedik, sonra baktık ki zırvaları tevil götürecek gibi değil, biz de kendi hallerine bıraktık. Zaten bugün söylediklerini ertesi gün kendileri yalanlıyor. Bir bakıyorsunuz 'Rakka'ya, Münbiç'e niye girmiyorsunuz?' diyor, beş dakika geçmeden 'Suriye'de ne işiniz var?' diyor.

Bir bakıyorsunuz 'Hollanda ile ilişkiler hemen kesilmeli.' diyor, daha bu sözün yankısı dinmeden 'Avrupa ile niçin gerginlik çıkartıyorsunuz?' diyor. Defalarca seçimlerden istediği neticeyi elde edememesi halinde 'siyaseti bırakacağını' söyleyen ama hiçbirinde sözünü tutmayan bu zatın miadı da dolmuştur. Bak söylüyorum, 16 Nisan bu miadın tarihidir. Yeni sistemde sürekli seçim kaybedip de koltukta 'kontrollü oturma' devri bitiyor. Çünkü bir kaybettiniz mi beş yıl gitti. Hangi parti böyle bir genel başkanı yerinde tutar soruyorum. Tutmaz ama bu çok kaldı orada. Yedi seçim kaybetti ama buna rağmen hala koltukta oturuyor. Biliyorsunuz bunun adı, 'kasetli genel başkan'. Kasetle geldi, bu defa bambaşka bir kasetle gidecek. Şimdi kaset de yok, artık CD ile gidecek. Bu sebeple önümüzdeki dönem en büyük reform anamuhalefet partisinde olacaktır."

TÜRKİYE BU KONUDA NASİPSİZ

Yeni dönemde en büyük reformun anamuhalefet partisinde olacağını bildiren Erdoğan, sadece Türkiye'nin geleceği için söyleyecek sözü, uygulayacak programı, hayata geçirecek projeleri olanların ayakta kalabileceğine işaret etti.

Demokrasilerde anamuhalefet partilerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, demokrasinin iktidarı anamuhalefetle güçlü kıldığını ama ne yazık ki Türkiye'nin bu konuda nasipsiz olduğunu ifade etti.

Erdoğan, Pazar gününden sonra Türkiye'de yeni bir dönemin başlayacağına işaret ederek, "Rehavet yok, oy oranı ne kadar yüksek olursa olsun daha fazla...Öyle bir kükremeliyiz ki tüm dünya bunu duymalı." dedi.

Bugüne kadar projeleriyle konuştuklarını belirten Erdoğan, yeni yönetim sistemiyle ülkeyi 2023'e kadar daha da büyütmeyi hedeflediklerini söyledi. Erdoğan, sadece Giresun'a son 14 senede 13,5 milyar lira yatırım yaptıklarını anlattı.

Erdoğan, bir müjde vermek istediğini de dile getirerek, "Espiye ve Bulancak ilçelerimize önümüzdeki yıl doğalgazı getiriyoruz." ifadesini kullandı.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »