20 Ağustos 2018, Pazartesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş sözler!

ABD'nin New York kentinde yapılacak olan yeni Türkevi'nin temeli Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atıldı. Binanı 36 ayda bitirilmesini hedeflediklerini belirten Erdoğan, "Tam karşısında olduğu BM binasına asıl misyonunu hatırlatacağını düşünüyorum"dedi. Törende Erdoğan'ın kaleme aldığı mektup özel kapsül ile temele yerleştirildi.

18 Eylül 2017 Pazartesi 19: 3
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş sözler!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin New York kentinde, Türkevi temel atma töreninde konuştu. "Bu yeni binanın sıkıntıya düşen herkesin güvenli bir liman haline gelmesini hedefliyoruz" diyen Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:Tam karşısında olduğu BM binasına asıl misyonunu hatırlacağını düşünüyorum.  Birleşmiş Milletlerin değişen şartlara ayak  uydurmak için reforme edilmesi şarttır.

İSTANBUL'UN BM MERKEZİ OLMASINI TEKLİF ETTİK

Milyonlarca insana yeni iş imkanları oluşturmaya çalışıyoruz. Bu tehtidlerle mücadele için yeni yöntemler geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Aslolan BM yapısı üzerindeki reformdur.Türkiye kurucu üyesi olduğu BM'ye önemli katkılarda bulunuyor.İstanbul'un BM merkezi olmasını teklif ettik. Yürüttüğümüz etkin diplomasiyi güçlendirmek istiyoruz.

TEMEL ÖZEL KAPSÜL İÇİNDE MEKTUP YERLEŞTİRİLDİ 

Binanı temelini Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile bakanlar b.irlikte attı. Temele Erdoğa'ın kaleme aldığı  mektup özel bir kapsül içinde yerleştirildi.

LALE ŞEKLİNDE YÜKSELECEK!

Yeni Türkevi, Birleşmiş Milletler binasının hemen karşısında New York'un en merkezi  yerlerinden birinde yapılıyor. 36 ay içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.  32 kat yüksekliğinde olacak.Yaklaşık 20 bin metrekare alana sahip olacak Yeni Türkevi Binası, 171  metre yükseklikle de hemen karşısındaki BM binası, yanındaki UN Plaza ve ABD'nin  BM Daimi Temsilciliğini gölgede bırakacak. BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğunun yanı sıra 200  kişilik oditoryum, toplantı ve sergi salonları, 20 araçlık otopark ve üstünde  lojmanların yer alacağı yeni Türkevi binası birçok hizmeti aynı anda verebilecek  dinamik ve güvenlikli bir bina olacak.

Yeni Türkevi Binası'nın projesi Amerikan mimarlık firması Perkins  Eastman tarafından tasarlandı. Baş mimarı Jonathan Stark, Türkiye'ye gidip  inceleme yaptıktan sonra projeye son halini verdi.Başta Selçuklu olmak üzere geleneksel Türk mimari motifleri taşıyan,  lale şeklinde gökyüzüne yükselecek Yeni Türk Binası, Downtown Manhattan, East  River ve Long Island City'den görülebilecek.Bina, dünyanın en önemli şehirlerinden New York'un silüetine  eklenecek, Türk kültürü, tarihi ve çeşitliliğini yansıtacak simgesel bir gökdelen  şeklinde tasarlandı. Yağmur sularının biriktirilerek kullanılmasına olanak sağlayacak depo  sistemi ve yeşil bina kapsamında "Leed Silver" sertifikasına sahip olacak bina  çevre dostu gökdelen özelliği taşıyacak
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »