Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tokat gibi cevap!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV - A haber ortak canlı yayınında açıklamalarda bulundu...

13 Mart 2017 Pazartesi 19:36
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tokat gibi cevap!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

MİLLETVEKİLİ SAYISI

Temsilde adaleti sağlamak için AB ülkelerde nasıl yapılıyor araştırdık. 103 bin seçmene bir milletvekili düşüyor. Almanya, İtalya gibi ülkelerde bu sayı çok daha düşük. Böyle bir tabloda 600 milletvekili fazla demek, dünyayı takip etmemek demek.

SEÇİLME YAŞININ 18'E İNMESİ

Milletvekili seçilme yaşının 25'ten 18'e i,ndirilmesi olayıdır. burada geçlerimize çok büyük hakaretler edildi. Çok ayıp oluyor. 18 yaş olayı sadece benim ülkem erkekleri için geçerli değil ki . Kızlarımız için de geçerli. Kaldı ki parlamentoda görev yapmak askerlikten daha aşağı değil. Şu anda 18-25 yaş arası 7 milyon genç var ülkemizde. Kalite sürekli yükseliyor. Bu kaliteyi yok sayamayız. Gözden kaçırdıları şu. İki yıl sonra emekli olmuyor. Milleti aldatma. 65 yaşı beklemek zorunda. 65'ine geldiği zman emekli oldupunda ondan sıonra vekil sıfatıyla emekli olma hakkı kazanacaktır. 

VATANDAŞ KENDİ ADAYINI ÇIKARABİLECEK

"Şimdi cumhurbaşkanlığı seçimi ile meclis seçimi 5 yılda bir yapılacak. Bu zat ( Kılıçdaroğlu) nediyor? Meclis'in yetkisi kalmayacak diyor. Böyle bir şey yok ya. Cumhurbaşkanı eğer seçimlerin yenilenmesi talebinde bulunursa bu cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de yenilenmesi gerekecektir. Bu bir fesih değildir. Bunun oranı 5'te 3. Meclis bu orana ulaştığı takdirde seçimler yenilenir. Anayasa düzenlemesi tabi ki farklı ve zor olacak . Bu çocuk oyuncağı değil. Şimdi seçim 5 yılda bir yapılıyor. Seçim günü geldiğinde 100 bin kişi ile halk aday gösterebilir. Vatandaşın bu hakkı yoktu. Artık var. Sadece partilerin tasarrufunda olmayacak. Zaten 5 yılda bir olacağı için her şey yerli yerinde olacak."

KHK ÇIKARMA YETKİSİ VE GÜVEN OYU

Güven oyu hep iktidarları tehdit etmiştir. Şimdi böyle bir şey olmaycak. Çok daha rahat yürüyebilecekler. Güven oyu oylamasını beş yılda bir halk yapacak. Bu yürüyen bir sistemi yavaşlatmaktır. Gen sorularla bunalan hükümet artık sabahlara kadar o kanunu çıkarmak için çalışıyorç. Neden dolayı? İşte bu gensorularla kaybedilen zamanı telefi etmek için. Ama artık bunlardan kurtuluyoruz.

SEN ÖNCE DEMOKRASİYİ ÖĞREN

Hollanda diyor ki, bu ülkenin patronu biziz diyor, benim resmimin üzerine çarpı işareti koymuş. Benim ülkemin patronu millettir. Sen demokrasiyi anlayamamışsın. Önce demokrasiyi öğren. Patron benim demek, milletine saygısızlıktır. Biz bu ülkede hiçbir zaman patron olmadık, efendi de olmadık Rutte, bunu öğren. Biz yola çıkarken bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olamaya geldik dedik.

7 SEÇİM KAYBETTİN HALA İŞİN BAŞINDASIN

Başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı birleştiriliyor. Sadece cumhurbaşkanı olacak. Ve bir ve ya iki tane yardımcısı olacak. Bunlar da dışarıdan gelecek. Kılıçdaroğlu dersini çalışmamış. Yönetimde çok başlılık, çok tehlikelidir. Bu kalkacak. Bu dinlediğimiz tablo ana muhalafet partisi başkanının ağzından duymayı arzu ettiğimiz bir şey değildi. Yatıp kalkıp tek adam da tek adam. Hep burdan girdiler. Ya tek adam varsda bu ülkede bu sensin ya. 7 seçim kaybettin hala işin başındasın. Ama millete gittin mi bir şey yapamıyor. Batı'da 2 seçim kaybetsen partinin  başımnda durmuyor ya. Böyle liderler tanıdım. ama bu kişiyi anlamak mümkün değil. 

ARTIK TEK ADAMLIK YOK

Artık her işlem cumhurbaşkanına sorumluluk yükleyecek. Yeni süreçte sorumluluk noktasında daha sıkıntılı bir süreç başlayacak. Artık milletin adamlığı var, tek adamlık yok. Millet sahipleniyorsa eyvallah. Sahiplenmiyorsa o makamda kalamazsın. Bir diğer mesele ve bunun üzerinde farklı durulmasım lazım.

Şu an hala Bakanlar Kurulu yetkisi elinde olan OHAL cumhurbaşkanına veriliyor. Bakın biz OHAL'i niye ilan ettik? 15 Temmuz'u yaşayan ve 249 şehit veren ülkemizde niye bunu ilan ettik? Çünkü bu FETÖ'yü kimlere nereden idare ediyor bütün bunları bulamamız lazımdı. Mevcut yasayla olmaz. Bu yüzden OHAL ilan ettik. Bakın Hollanda'da belediye bir kaç saat içinde OHAL ilan etti. Niye? Benim bakanımı nasıl sınır dışı edecek? Ve ahala AB'den bir ses çıkmıyor. Ama biz darbe sebeiyle OHAL ilan ediyoruz hepsi endişeli. Ziayerete geliyorlar. Ya bu OHAL'i ne zaman kaldırıyorsunuz? diye soruyorlar. Biz ne zaman darbe girişimini neticeye kavuşturursak o zaman kaldıracağız. Tabi bu yeni sürece girildiğinde aynen yine bu tür kararlar alınsa dahi karar meclis onayına gidecek. Böyle bir süreç var. Artık askeri mahkemelerin baktığı olaylara da askeri mahkemeler bakacak. Böyler bir sürecin içine giriyoruz. Bunula birlikte tabi askeri ve sivil mahkeme çiftbaşlılığı ortadan kalkacak.

Berlin'in ortasında çadır kurup para toluyorlar. Sen diyor Kürtsün o zaman bize destek vereceksin. Vatandaşlarıma sesleniyorum . Hayır demek terör örgütlerine destek vermektir. Kandil, İmralı hepsi hayır diyor. Hayır demek bunlarla beraber yürümektir.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »