Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı milli silah koruyacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimatı ile birlikte Sig Sauer marka silahlar kullanan Cumhurbaşkanlığı korumaları artık Yavuz16 adı verilen yerli silahları ve Milli Piyade Tüfeği olarak bilinen MPT-76 tüfekleri kullanacak.

12 Ekim 2017 Perşembe 20: 2
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı milli silah koruyacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimatı verdi ilk adımı Cumhurbaşkanlığı korumaları attı.

Sig Sauer silahları kullanan Cumhurbaşkanlığı korumaları o silahı bıraktı.

Habertürk'te yer alan habere göre; bugün itibariyle Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bulunan polis memuru ve özel harekatçılar Yavuz16 adı verilen yerli silahları ve Milli Piyade Tüfeği olarak bilinen MPT-76 tüfekleri kullanacak.

MPT-76 NATO testlerinden geçen tek tüfek olarak biliniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Valiler Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye silah resti çekti ve artık Sig Suaer marka silahların kullanılmaması talimatını verdi. 

Erdoğan, Emniyet'te artık yerli silahlara geçiş yapılması gerektiğini şu sözlerle dile getirdi: 

Bundan sonra artık Sayın Bakana da burada söylüyorum, Sig Sauer diye bir silah bizim polis teşkilatımız kullanmayacaktır,  kullanmamalı. Artık biz kendi ülkemizin silahlarını kullanmak suretiyle bu  adımları atacağız. Biz artık bu tabancaları veya bunun daha uzun mesafelisini  ülkemizde yapıyoruz ve bundan dolayı da kendi silahlarımızı kullanmak suretiyle  polis teşkilatımızı daha diri, daha sağlam ayakta tutacağız. Çünkü onlardan  almaya devam ettiğimiz sürece bize tembellik geliyor. Gerek yok. Bunlar Türk milletine diz çöktürme planlarıdır. Bin 500 tane silah verecek. Verdiği cevap ne? 'Kongreden  geçmedi.' Şuna bak. Buna ihtiyacımız yok ve bu noktada kararlı adımlarımızı  atacağız.

MPT-76'NIN ÖZELLİKLERİ

4.1 kilogram ağırlığında gövde yapısına sahip olan tüfek, 600 metreye kadar etkili bir menzile sahip. 12 bin atıma kadar namlu ömrüne sahip olan MPT-76, 7,62 çapında mermi kullanıyor. Tüfeğin en dikkat çeken özelliklerinden birisi de atış hızı. Dakikada 650 atım yapabilen tüfek, bu özelliğiyle de ilgileri üzerine topluyor.

*Ağırlık: 4,1 kg. (aksesuarsız)
*Uzunluk: 920 mm (Dipçik kapalı, 16" namlu)
*Dağılım: Azami 4 MOA / 100 metre
*Etkili Menzil: 600 metre
*Şarjör Kapasitesi: 20 (Kompozit Şarjör)
*Namlu Boyu: 406 mm - 16"
*Namlu Ömrü: 12.000 Atım (min.)
*Kalibre: 7,62 x 51 NATO
*Atış Hızı: 650 atım/dakika
*Mermi Çıkış Hızı: 800 m/s
*Dipçik: Ayarlanabilir, 12 kademeli
*Tasarım ve Geliştirme: Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu
*Üretici Kuruluş: Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »