Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görevdeki "üçüncü" yılı

Türkiye'nin halkoyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevinin "üçüncü" yılında FETÖ'nün darbe girişiminin etkilerini, attığı adımlarla etkisiz hale getirdi. Erdoğan, anayasa değişikliği halk oylamasının ardından kurucusu olduğu AK Parti'nin genel başkanlığı görevine ikinci kez seçildi. Üç yılda 90'a yakın yurt dışı seyahati gerçekleştirirken, en çok gittiği ülkeler sıralamasında ABD, Suudi Arabistan ve Rusya ilk sıralarda yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yurt içinde ise 65 kenti 147 defa ziyaret etti.

27 Ağustos 2017 Pazar 13:32
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görevdeki "üçüncü" yılı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören  2007'deki Anayasa değişikliğinin ardından, Türkiye'nin doğrudan halk iradesiyle  seçilen ilk cumhurbaşkanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin de 12. Cumhurbaşkanı olarak  28 Ağustos 2014'te göreve başladı. Birçok ilki gerçekleştiren Erdoğan muhtarları Beşteep'de 39 kez ağırladı. 

  FETÖ'nün, 17/25 Aralık 2013'teki "hukuk ve polis" darbe girişimiyle  cumhurbaşkanlığının önü kesilmeye çalışılan Erdoğan, aynı terör örgütünün Türk  Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) üniformalı militanlarınca 2016'daki "kanlı"  darbeyle etkisiz hale getirilmek istenmişti.  Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te  bulunduğu otele de FETÖ'cü teröristler tarafından operasyon düzenlemişti.  Erdoğan, otelden bir canlı yayına bağlanıp ayrıca gazetecilere açıklama yaparak,  Türk halkını darbecilere karşı meydanlara davet etmişti.

SİYASİ PARTİLERE BİRLİK ÇAĞRISI YAPTI    

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla meydanlara inen ve darbe  girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasını sağlayan vatandaşlar, 10 Ağustos  2016'ya kadar aynı meydanlarda "demokrasi nöbeti" tuttu. Erdoğan, nöbetin sonlandırılmasına ilişkin konuşmasında vatandaşlara,  "Allah, ülkemizi ve milletimizi ilelebet korusun diyorum ve şimdi artık virgülü  atıyoruz ve bu demokrasi nöbetlerine artık ara veriyoruz. Ama ruh dünyamızdan,  gönül dünyamızdan bu nöbetleri çıkarmayacağız." ifadesini kullandı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından siyasi partilere yönelik birlik  ve beraberlik çağrısı yapan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kendisinin  başkanlığında, Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katılımıyla  bir toplantı düzenledi. Erdoğan, bu toplantının ardından darbeye karşı demokrasi  nöbeti tutan vatandaşları da "Demokrasi nöbetini taçlandırmak üzere" Yenikapı'da  büyük mitinge davet etti. AK Parti, CHP ve MHP Genel Başkanlarının da davet edildiği "Demokrasi  ve Şehitler Mitingi", 7 Ağustos 2016'da yaklaşık 5 milyon vatandaş ve liderlerin  katılımıyla yapıldı.

  15 TEMMUZUN BİRİNCİ YILI 

 FETÖ'nün darbe girişiminin ardından geçen bir yılda Erdoğan, 15 Temmuz  şehitlerinin aileleri ile gazileri yalnız bırakmadı.   Erdoğan, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere gittiği şehirlerdeki  şehit ailelerini eşi Emine Erdoğan ile ziyaret ederek, sıkıntılarını dinledi ve  onlara hiçbir zaman yalnız olmadıklarını söyledi. Öte yandan terör örgütüyle her alanda mücadele edilmesi gerektiğini  sürekli vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlette gizlenen FETÖ'cü teröristlere  karşı müsamaha gösterilmemesi talimatı verdi.

998 GÜN SONRA YENİDEN GENEL BAŞKAN SEÇİLDİ 

 Türkiye, 16 Nisan 2017'de "tarihi" bir halk oylamasıyla yeni bir  döneme girdi.  Halk oylamasından çıkan yüzde 51,41 oranındaki "evet" oyuyla  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a parti üyeliğinin yolu açıldı.  Erdoğan, 2 Mayıs'ta AK Parti Genel Merkezi'ne gelerek üyelik  beyannamesini imzaladı ve AK Parti'ye üye oldu.  AK Parti'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde bin 414 oyla geçerli  oyların tamamını alan Erdoğan, 998 gün sonra kurucusu olduğu partiye yeniden  Genel Başkan oldu.   Erdoğan, böylece anayasa değişikliği halk oylamasının ardından,  kurucusu olduğu AK Parti'nin genel başkanlığı görevine ikinci kez seçildi.

İKİNCİ DEMOKRASİ NÖBETİ 

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz'un birinci yıl dönümünde, demokrasi  nöbeti tutmak için Türk halkını meydanlara bir kez daha davet etti. Milyonlarla beraber Erdoğan, 15 Temmuz gecesi başlayıp 16 Temmuz'da  sona eren demokrasi nöbetinde İstanbul'daki "15 Temmuz Şehitler Köprüsü"nde ve  Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde vatandaşlarla bir araya geldi.

 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yurt genelinde  anma programları ve çeşitli etkinliklere katılan Erdoğan, bu kapsamda TBMM Özel  Gündemli Toplantısı'na iştirak etti. Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde  düzenlenen "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" anma törenleri ile Şehitler  Makamı'nın açılışını da yaptı. 16 Temmuz'un ilk saatlerinde Meclis'teki anma törenlerine katılan  Erdoğan, Beştepe'deki 15 Temmuz Şehitler Abidesi'nin açılış törenine de katıldı.

TERLEYEN CUMHURBAŞKANI 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçilirken  kullandığı "Ben çalışan, koşturan, terleyen bir cumhurbaşkanı olacağım, alışılmış  bir cumhurbaşkanı olmayacağım" ifadesini, üç yıllık sürede hayata geçirdi.  Alınan bilgiye göre, Erdoğan, göreve geldiği üç yıl içinde birçok yurt  dışı ve yurt dışı ziyarette bulundu. 28 Ağustos 2014-10 Ağustos 2017 tarihleri  arasında en çok Avrupa ülkelerini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Avrupa  ülkesine 20 kez giderek temaslarda bulundu.   Erdoğan, aynı süre içinde İngiltere, Letonya, Estonya, Ukrayna,  Slovenya, Slovakya, Romanya, Arnavutluk, Hırvatistan, Polonya, Belarus ve  Bosna-Hersek'e birer kez, Almanya'ya iki, Fransa ve Belçika'ya ise üçer kez  gitti.   ABD'ye bir kez 2014, üç kez 2016 ve bir kez de bu yıl giden  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika kıtasında Kolombiya, Küba, Meksika, Şili, Peru ve  Ekvador'u da ziyaret etti.   Resmi ziyaretleri kapsamında üç yıl içinde dört kez Rusya'ya, üç kez  de Çin'e giden Erdoğan, 2015'te İran'a konuk oldu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa'nın yanı sıra Ortadoğu ülkelerine de çok  sayıda ziyarette bulundu. Suudi arabistan'a beş kez giden Erdoğan, Katar'a dört,  Kuveyt'e üç, Bahreyn ve Ürdün'e ise birer kez gitti.

  KKTC VE AZERBAYCAN'A GİTTİ   

 Erdoğan, Afrika'da ise Cezayir, Etiyopya, Cibuti, Somali, Senegal,  Fildişi, Gana, Nijerya, Gine, Uganda, Kenya, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar ile  Ekvador Ginesi'ni ziyaret etti.  KKTC ve Azerbaycan'a üçer kez giden Erdoğan, Afganistan, Kazakistan,  Özbekistan, Endonezya, Japonya ve Hindistan'a birer kez,  Türkmenistan'a iki,  Pakistan'a üç kez ziyarette bulundu.

BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ 

Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'a 2017 yılındaki ilk yurt dışı  programı kapsamında resmi ziyaretlerde bulunan Erdoğan, mevkidaşlarıyla  görüşmelerinin yanı sıra üç ülkede de iş forumlarına iştirak ederek,  katılımcılara hitap etti. Mozambik'i ziyaret eden ilk Türk cumhurbaşkanı oldu.

 RUSYA'YA İKİ ZİYARET 

 Erdoğan, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek,  "Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi 6. Toplantı"sına katılmak üzere  Rusya'yı da ziyaret etti. Ayrıca Erdoğan, 3 Mayıs'ta Putin ile görüşmek üzere  tekrar Rusya'ya ziyarette bulundu. Hindistan ve Kuveyt'e de giden Erdoğan, Kuveyt ziyareti sırasında  Kuveyt Uluslararası Havalimanı'nın yeni terminal binasının temel atma törenine  katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pekin'de düzenlenen "Uluslararası İşbirliği  İçin Kuşak ve Yol Forumu"na katılmak ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile  görüşmelerde bulunmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti'ni ziyaret etti.

  ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek ve çeşitli temaslarda bulunmak  üzere ABD'ye giden Erdoğan, daha sonra Brüksel'de NATO Devlet ve Hükümet  Başkanları Toplantısına katıldı. Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'nin yapıldığı Almanya'da da liderlerle  çeşitli görüşmeler yaptı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez ülkeleri ziyaretleri kapsamında  sırasıyla Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar'da çeşitli temaslarda bulundu. Son olarak ise Erdoğan, ağustos ayında Ürdün Haşimi Kralı II.  Abdullah'ın davetine icabetle Ürdün'e resmi ziyaret gerçekleştirdi.

  YURT İÇİ ZİYARETLER 

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu tarihlerde yurt içi ziyaretlere de  ağırlık verdi. Erdoğan yurt içinde en çok Antalya, Rize, Kayseri, Gaziantep, Trabzon,  Kocaeli, Konya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İzmir, Malatya, Mardin ve  Şanlıurfa'yı ziyaret etti.  Erdoğan 65 kente 147 ziyaret gerçekleştirdi.

  MUHTARLARI 39 KEZ AĞIRLADI 

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2016 yılında vatandaşlarla hemen hemen her  fırsatta bir araya geldi. Erdoğan, sivil toplum kuruluşları, meslek grupları,  akademisyenler, şehit aileleri, gaziler ve muhtarları "milletin evi" olarak  nitelendirdiği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladı. Erdoğan bu buluşmalar kapsamında muhtarlarla belirli aralıklarla  Külliye'de bir araya geldi. Her toplantıda farklı illerden muhtarların katıldığı  ve 39 kez gerçekleşen toplantılarda Erdoğan, gündeme ilişkin değerlendirme ve  istişarelerde bulundu.

  Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Şener Şen, Mustafa  Kutlu, Prof. Dr. Erol Parlak, Prof. Dr. Kemal Karpat, Feridun Özgören, Ord. Prof.  Dr. Süheyl Ünver'e Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen törenle  Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından takdim edildi.

 Yurt dışı ziyaretlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet ve  hükümet başkanlarını da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladı.   Erdoğan'ın konukları arasında, Bahreyn Kralı Hamad Bin İsa El Khalifa,  Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Arnavutluk  Cumhurbaşkanı Bujar Nişani, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, KosovaCumhurbaşkanı  Hashim Taçi, Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah  el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullahi Muhammed  Farmajo, Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma ile Endonezya Cumhurbaşkanı  Joko Widodo da yer aldı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »