25 Haziran 2018, Pazartesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partiye üyelik kararı resmen onaylandı

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Olağanüstü kongrenin 21 Mayıs'ta yapılması kararını onayladı. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yasin Aktay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partiye üyelik kararının oy birliği ile alındığını ve yarın düzenlenecek törenle Erdoğan'ın 3 yıl sonra partiye yeniden üye olacağını açıkladı.

1 Mayıs 2017 Pazartesi 20:25
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partiye üyelik kararı resmen onaylandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurucusu olduğu Ak Parti'ye yarın dönüyor. Yarın partiye yeniden üye olacak olan Erdoğan, 21 Mayıs'ta yapılacak olan AK Parti Olağanüstü Kongresi'nde ise yeniden partinin genel başkanlık koltuğuna oturacak. Bunun için de süreci başlatacak karar bugün peş peşe yapılan iki toplantıdan çıktı. İlk olarak  AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK)  Genel Başkan ve  Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı.  Parti genel merkezinde gerçekleştirilen toplantı, saat 10.40'ta  başladı. Merkez Yürütme Kurulu toplantısı  3 saat sürdü. 

MKYK: OLAĞANÜSTÜ  KONGRE KARARINI RESMEN ONAYLADI   

MYK'nın ardından  Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı.  AK Parti Genel Merkezindeki toplantı, saat 14.50'de başladı. Toplantı 2 saat sürdü.Toplantıda Ak Parti'nin 21 Mayıs'ta olağanüstü kongereye gitme kararı resmen onaylandı.  Toplantıdan kongre hazırlıkları için MYK'ya yetki verildi.

ERDOĞAN'IN PARTİYE ÜYELİK KARARI OY BİRLİĞİ İLE ONAYLANDI 

MKYK'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ak Parti'ye 3 yıl sonra tekrar üye olması kararı oy birliği ile alındı.

PARTİ SÖZCÜSÜ YASİN AKTAY'DAN AÇIKLAMA 

AK Parti Sözcüsü Aktay, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti'ye üyelik sürecine dair bilgi veren Aktay, "Sayın Başbakan'ımızın daha önce yapmış olduğu davete icabeten Sayın Cumhurbaşkanı'mızın yarın partimizle ilişkisinin, üyeliğinin ihya edilmesine dair bugün MKYK'nın bütün üyeleri bu kararı oy birliğiyle onayladı. Yarın inşallah Sayın Cumhurbaşkanı'mızın partimizin genel merkezinde düzenlenecek olan toplantıyla üyeliğinin ihya edileceğini söyleyebiliriz. Yarın düzenlenecek törene kurucu üyelerimiz, MKYK üyeleri, milletvekilleri, Merkez Demokrasi Hakem Kurulu üyeleri, Merkez Disiplin Kurulu üyeleri, MYK üyeleriyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden katılacak olan misafirlerle birlikte düzenlenecek bir merasim olacak" diye konuştu. 

"BALKON KONUŞMASI DEĞİL; AMA CUMHURBAŞKANI'MIZIN BİR HİTABINI BEKLİYORUZ" 

MKYK toplantısında, 21 Mayıs günü gerçekleştirileceği duyurulan olağanüstü kongreye ilişkin kararın onaylandığını açıklayan Aktay, şunları söyledi: "21 Mayıs'ta üçüncü olağanüstü kongreye gitme kararı alındı. Gerekli hazırlıklar için de düğmeye basıldı. Önümüzdeki 21 Mayıs'ta olağanüstü kongre olacak ve bu kongrede Sayın Cumhurbaşkanı'mızın, Sayın Başbakan'ımızın davetiyle oluşuyor bu olağanüstü kongre. Bu kongrede de bir seçim yapılması ve Sayın Cumhurbaşkanı'mızın, partimizin genel başkanlığa seçilmesini öngörüyoruz. Karar genel başkanımızın çağrısı üzerine alındı. MKYK'nın onayıyla 21 Mayıs günü hem genel başkan seçimi hem MKY ve bütün yönetim kademesinin seçimini içeren bir seçim yapılmış olacak. AK Parti'nin alt kattaki salonunda gerçekleşecek. Bir balkon konuşması değil; ama Sayın Cumhurbaşkanı'mızın bir hitabını bekliyoruz" 

"YASAL DÜZENLEMELER, MECLİS ÇATISI ALTINDA ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERİN KONUSU OLACAK"

Anayasa değişikliğiyle ilgili de açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Aktay, "Yeni bir sistemle artık Türkiye, yönetiliyor olacak. Bu sistem içerisinde Başbakanlık, 2019 tarihinden itibaren olmayacak. Yürütmenin kendi içerisinde birleşmiş olacağı bir sistem. Bunun için gerekli olan birtakım başka yasal düzenlemeler, Meclis çatısı altında önümüzdeki günlerin konusu olacak" dedi. 

HERKES DAVETLİ

AK Parti Genel Merkezi'nde yarın gerçekleştirilecek törene 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılıp katılmayacağı sorulan AK Parti Sözcüsü Aktay, "Bu kategoriye kim giriyorsa herkes davetli. Kurucular Kurulu üyeleri olarak şahıs olarak herhangi bir kişiye özel bir davet yok. Kurucular Kurulu üyeleri, MKYK üyeleri, milletvekilleri, Merkez Demokrasi Hakem Kurulu üyeleri, Merkez Disiplin Kurulu üyeleri yarınki toplantıya davetlidir. Herhangi bir kişiye özel olarak bir davet yok. Bu bir parti toplantısı olmuş olacak" diye yanıt verdi. 

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »