Cumhurbaşkanının Diktatör Olacağı Belli

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı'dan çatı adayı açıklaması...

17 Haziran 2014 Salı 5:22
Cumhurbaşkanının Diktatör Olacağı Belli
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, CNNTürk'te yayınlanan Aykırı Sorular programında, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair yaptığı açıklamada "Türkiye'de tarif edilmemiş bir başkanlık sistemi var. Bir şey olacağı belli; seçilen cumhurbaşkanının diktatör olacağı..." dedi.

"BAŞKANLIK; TÜRKİYE'DE HİÇ DE İYİ TARİF EDİLMİŞ BİR ÖNERİ DEĞİL"

CNNTürk'te yayınlanan, Enver Aysever'in sunduğu Aykırı sorular programına katılan Tarihçi İlber Ortaylı, CHP'nin çatı aday önerisi olarak önerdiği Ekmeleddin İhsanoğlu ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye açısından ne ifade ettiği üzzerine açıklamalarda bulundu. Ortaylı, "bu şartlarda seçilen Cumhurbaşkanı'nın diktatör olacağı" yorumunda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ismini önermesiyle ilgili olarak Enver Aysever'in "Kılıçdaroğlu etki altında kalmış mıdır? CHP içinden bir aday çıkaramaz mıydı?" sorusuna "Etki altında kaldığını sanmıyorum. Başkanlık hiç iyi tarif edilmiş bir öneri değil Türkiye'de. Bir şey olacağı belli; seçilen cumhurbaşkanının diktatör olacağı..." diye cevap verdi.

"KILIÇDAROĞLU PEK DE HAKSIZ DEĞİL..."

"Tarif edilemeyen bir sistemin sonu hiç iyi değildir, kim gelirse gelsin." diyen Ortaylı, "Bundan endişe eden biri olarak; Kılıçdaroğlu pek de haksız değil; 'Parlamenter düzene sadık kalacak, etrafla alışverişte bulunacak, kanun ve nizamın gürültüsü koptuğunda ve sopası göründüğünde endişe edip hizaya gidecek bir devlet adamı istiyorum.' diyor, bunu söylüyor..." yorumunda bulundu.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »