21 Haziran 2018, Perşembe

Cumhurbaşkanı'nın görev süresi ne zaman doluyor?

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin ne zaman biteceğini net olarak söyledi. Elitaş'ın bu açıklaması, şimdiye kadar bu konuyla ilgili en net açıklama...

16 Aralık 2011 Cuma 23:22
Cumhurbaşkanı'nın görev süresi ne zaman doluyor?

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM’nin, cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili yetkili makam olduğunu, YSK’nın ise seçim startı verdiğini belirterek, "Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 7 yıl. 2007’de seçilen Sayın Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 28 Ağustos 2014’te dolacak" dedi.

DEVLET BAHÇELİ CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY OLACAK MI?

Elitaş, TBMM’de gazetecilerin, cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin sorularını yanıtladı.

Şu anda, bu konuda gereksiz bir tartışma yapıldığını ifade eden Elitaş, muhalefet partilerinin bu konuyu niye gündeme getirdiğini anlayamadığını söyledi.

Mustafa Elitaş, "Muhalefet, siyasette bir ön açma, vizyon gösterme, yol takip etme becerisi olmadığından dolayı farklı şeylerle gündem oluşturmaya çalışıyor ama başka şeylerle uğraşmaları gerekiyor" diye konuştu.

Türkiye’nin gündeminde farklı şeylerin olması, muhalefetin, iktidarın önünü açıcı hareketler yapması gerektiğini ifade eden Elitaş, "Tıkamakla kendisini görevli görmüş bir muhalefetle karşı karşıyayız" görüşünü savundu.

Elitaş, Cumhurbaşkanının görev süresinin 7 yıl olduğunu, 2007’de seçilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, görev süresinin 28 Ağustos 2014’te dolacağını
belirtti.

Konuyla ilgili yasa tasarısının ne zaman gündeme geleceğinin sorulması üzerine Elitaş, "Geçen dönem çıkarmayı düşündüğümüz ama sürenin yetmediği bir tasarı var. O tasarı, önümüzdeki günlerde gündeme alınır" açıklamasında bulundu.

Elitaş, bu konuda Meclisin mi yoksa YSK’nın mı yetkili olduğuna ilişkin soru üzerine, YSK’nın yetkilerinin, Anayasa’da açık olduğunu belirtti. YSK’nın, karar verildiği andan bitimine kadar seçimin sağlıklı, güvenli şekilde yapılmasıyla görevli olduğunu anlatan Elitaş, "Seçimin startını vermeye yetkili ve görevli kuruluş değil. TBMM, Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili yetkili makamdır" dedi.

Bir gazetecinin, "Görev süresi 5 mi 7 mi olacak, son noktayı kim koyacak?" sorusunu Elitaş, "CHP’ye diyorum ki başucu kitabı olarak kendilerine duayen hukukçularına sorsunlar, onların demeçleri var, bir hukukçu profesör arkadaşın beyanı da 7 yıl. Anayasa hukukçularının üzerinde durduğu konu seçildiği andaki süre neyse ona devam eder" diye yanıtladı.

AA

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »